«O‘zbekneftgaz»: Korxona va boshqarmalarda elektr ta’minoti uzluksizligini ta’minlash uchun avariyaga qarshi maxsus brigadalar tashkil etildi
Ma’lumki, shu kunlarda respublikamizning barcha hududlarida havo haroratining anomal isib ketishi natijasida ayrim hududlarda elektr qurilmalari va tarmoqlarida iste’mol yuklamasining ortishi hamda nosozliklarning kelib chiqishi kuzatilmoqda. Shu bois, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘i bilan aksiyadorlik jamiyati tasarrufidagi korxona va boshqarmalarda ishlab chiqarish va qayta ishlash reja ko‘rsatkichlarini o‘z vaqtida bajarish maqsadida korxonalarning elektr ta’minoti tizimlarini uzluksizligi va ishonchliligini ta’minlash bo‘yicha bir qator amaliy chora-tadbirlar jadal suratlarda amalga oshirilmoqda.
Anomal issiq natijasida yuzaga kelayotgan noqulayliklarni hamda elektr qurilma va tarmoqlardagi favqulodda holatlarni oldini olish va ularni bartaraf etish maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ Bosh energetik bo‘limi tashabbusi bilan hududlardagi korxona va boshqarmalarda avariyaga qarshi maxsus brigadalar tashkil etildi. Ushbu brigadalarga biriktirilgan mutaxassislar tunu-kun yuzaga kelayotgan barcha nosozliklarni zudlik bilan bartaraf etib borishmoqda.
Natijada yuqori va past kuchlanishli elektr taqsimlash qurilmalarida, transformator punktlarida, elektr yuritgichlarda va kommutatsion apparatlarda, shuningdek, havo va kabel elektr uzatish tarmoqlarida sozlash va ta’mirlash, ishchi holatini yaxshilash, texnik tekshiruv hamda sinash ishlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Barcha choralar texnologik qurilmalarni uzluksiz va bir maromda ishlashini ta’minlash, mamlakatimiz aholisiga yoqilg‘i energetika resurslarini uzluksiz yetkazib berish shuningdek, sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan avariyali uzilishlarni oldini olish hamda sifatli elektr energiyasi bilan ta’minlanishida zamin yaratadi.

«Узбекнефтегаз»: Для обеспечения бесперебойного электроснабжения на предприятиях и в управлениях созданы специальные противоаварийные бригады
Как известно, в результате повышения температуры и аномальной жары во всех регионах нашей республики в отдельных регионах наблюдается увеличение нагрузки потребления электроэнергии и возникновение неисправностей в сетях и электроустановках. В связи с этим по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева на предприятиях и в управлениях, находящихся в ведении акционерного общества, в целях своевременного выполнения плановых показателей производства и переработки в ускоренными темпами осуществляется ряд практических мер по обеспечению бесперебойной и стабильной работы систем электроснабжения.
По инициативе Главного энергетического отдела АО «Узбекнефтегаз» на предприятиях и в управлениях в регионах созданы противоаварийные бригады в целях предупреждения и устранения, возникающих случай в результате аномальной жары, а также чрезвычайных ситуаций в электроустановках и сетях. Специалисты, прикрепленные к этим бригадам, круглосуточно и оперативно устраняют возникающие все неисправности.
В результате успешно выполняются наладочные и ремонтные работы, улучшение рабочего состояния, технический осмотр и испытания электрораспределительных установок высокого и низкого напряжения, трансформаторных пунктов, электроприводов и коммутационных аппаратов, а также воздушных и кабельных сетей электропередач.
Все предпринятые меры позволят обеспечить бесперебойную работу технологических установок, бесперебойную поставку топливно-энергетических ресурсов населению нашей страны, а также создать основу для предотвращения возможных аварийных отключений и обеспечения качественной электроэнергией.