«O‘zbekneftgaz»: «Neft va gaz sohasida ta’lim–ishlab chiqarish klasterini rivojlantirishda innovatsion yondashuvlar» mavzusidagi xalqaro ilmiy-texnikaviy anjuman o‘z ishini yakunladi
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan «Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini rivojlantirishda innovatsion yondashuvlar» mavzusida xalqaro ilmiy-texnikaviy anjuman o‘tkazildi.
Ushbu anjuman O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, «O‘zbekneftgaz» AJ, «Uzbekistan GTL», «Sho‘rtangaz kimyo majmuasi» MChJ, O‘zbekiston neft va gaz sanoati muhandislari jamiyati hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamkorligida tashkil etildi.
Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 25 dekabrda «Uzbekistan GTL» zavodining tantanali ochilish marosimida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisiga «GTL» zavodi hamda Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi bazasida neft va gaz ta’lim klasterini tashkil etish bo‘yicha bergan topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Atigi bir necha yil oldin Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida «Uzbekistan GTL» zavodi joylashgan yer maydoni quruq cho‘l edi. Qisqa vaqtda bu yerda dunyodagi beshinchi gigant korxona, gazni chuqur qayta ishlab ekologik toza dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarishga moslashagan kimyo klasteri qad rostladi. Uning qurilishi dunyo mamlakatlari eshiklari koronavirus pandemiyasi sabab bir biri uchun yopilgan bir sharoitda davlatimiz rahbarining doimiy e’tibori va ko‘rsatmalari asosida bitkazildi.
E’tiborlisi, bunday yirik majmua jahonda faqat 4 ta davlatda – Qatar, Nigeriya, Janubiy Afrika Respublikasi va Malayziyada barpo etilgan, xolos.
Zavodda Yaponiya, Koreya, Singapur, AQSh, Germaniya, Italiya, Buyuk Britaniya, Rossiya, Xitoy kabi 24 ta davlatdagi 130 ga yaqin yetakchi korxonalarda yasalgan 10 mingdan ziyod uskunalar o‘rnatilgan. Ularning aksariyati dunyoda yagona va noyobdir.
Prezident tomonidan butun dunyo "yashil iqtisodiyot"ga o‘tayotgan bugungi kunda mazkur zavodda ishlab chiqariladigan mahsulotlarga talab oshib borishini hisobga olib, xom-ashyo zaxirasini kengaytirish uchun geologik tadqiqotlarni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi. Davlat rahbari bu kabi zamonaviy gigant korxonalarga chuqur bilimlarga ega, chet tillarini o‘rgangan, xorijda tajriba oshirgan mutaxassislar zarurligi, qolaversa ular bilimli, shijoatli, o‘z ustida muntazam ishlovchi, lider yoshlarni tayyorlash zarurligiga qa’tiy e’tibor qaratdi.
«Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini rivojlantirishda innovatsion yondashuvlar» mavzusidagi xalqaro anjuman tashkiliy qo‘mitasiga 800 dan ortiq ilmiy maqola va tezislar kelib tushdi. Ulardan 500 dan ortig‘i ishlab chiqarish korxonalarining malakali mutaxassislari, qolaversa sohaning ko‘zga ko‘ringan olimlarini jalb qilingan holda
saralab olindi va 2 bobli to‘plam qo‘rinishida chop etildi.
Anjuman ishida 40 dan ortiq Rossiya, Belorussiya, AQSh, Polsha, Latviya, Litva, Italiya, Ispaniya, Malayziya, Qozog‘iston, Qatar, Tojikiston, Qirg‘iziston davlatlaridan mutaxassislar, professor-o‘qituvchilar, doktorantlar, magistrant va bakalavr bosqichida tahsil oluvchi talabalar o‘z ilmiy maqola va tezislari bilan ishtirok etishdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti adminstratsiyasi hamda Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Ekologiya va atrof muhit muhofazasi bo‘yicha Davlat qo‘mitasi, YuNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi, Fanlar akademiyasi tarkibidagi ilmiy tekshirish institutlari, Oliy ta’lim vazirligi tassarufidagi muassasalar rahbar va mutaxassislari, professor-o‘qituvchilari hamda yetuk olimlari ishtirok etishdi.
Anjumanda Toshkent kimyo-texnologiya instituti bilan ko‘p yillik xalqaro aloqalarni olib borishda ko‘rsatgan jonbozligi va samarali hamkorligi uchun Qozon Milliy ilmiy-tadqiqot universiteti, Neft va neft kimyosi fakulteti dekani, t.f.d., professor Bashkirseva Natalya Yurevnaga Toshkent kimyo-texnologiya institutining Faxriy professori unvoni berildi.
Shu bilan birga «Science Euroasia professional» assotsiatsiyasi direktori Anton Protasov bilan Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori o‘rtasida ikki tomonlama shartnoma imzolandi. Shartnomaning asosiy maqsadi xalqaro ilmiy-texnikaviy konferensiyasiga kelib tushgan maqolalar va materiallarni «Scopus» xalqaro ilmiy bazasiga joylashtirishdan iborat. Bu o‘z navbatida anjuman materiallari bilan butun dunyo olimlari tanishishlari imkonini beradi.
Xalqaro energetika agentligi hisob-kitoblariga ko‘ra, «GTL» mahsulotlarini ishlab chiqarish 2030 yilga borib 2 barobar o‘sadi. Shuni inobatga olib, mintaqada gaz kimyosi sanoatini rivojlantirish evaziga yanada yuqori qo‘shilgan qiymatli boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilishini yo‘lga qo‘yish maqsadga muvofiqdir. Jumladan, gaz kimyo zavodlari negizida alkil-benzol, buten va geksen, sintetik moylar, malein angidrid, emulsion qo‘shimchalari, katalizatorlar kabi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha 6 ta loyiha amalga oshirilishi mo‘ljallangan. Bu yarim tayyor mahsulotlar kimyo va maishiy kimyo, tekstil, charm va mebel, qurilish materiallari va elektrotexnika kabi sohalarda keng qo‘llaniladi.
Prezidentimiz ta’biri bilan aytganda, ushbu amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan yirik loyihalarda Respublika ta’lim muassalarining malakali, bilimli yoshlari ishtirok etadi.
O‘tkazilgan anjuman sohaga malakali yoshlarni tayyorlash, ularni har tamonlama yetuk, ya’ni zamonoviy ishlab chiqarish laboratoriya qurilmalaridan tortib, to ishlab chiqarish jarayonlarida ishlatiladigan asbob-uskunlarni bemalol boshqara oladigan darajada tayyorlashda muhim rol o‘ynaydi.
Ilmiy anjumanning ikkinchi bosqichida ishtirokchilar Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida joylashagan «Uzbekistan GTL» zavodiga tashrif buyurishdi.
Mehmonlarga zavodning tashkil etilish tarixi va uning bugungi holatiga kelishida matonat bilan xizmat qilgan ishchi xodimlar va halqaro kompaniyalar to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tashrif doirasida mehmonlar zavod ishlab chiqarish laboratoriyasi, dispetchirlik pulti hamda ishlab chiqarish sexlari bilan tanishtirildi.
«GTL» zavodiga tashrif xorijlik mutaxassislarda bir olam tassurot qoldirgan bo‘lsa, institut professor-o‘qituvchilari dars jarayonida foydalanish uchun muhim ma’lumot ega bo‘lishdi. Talabalar esa bunday zamonaviy zavodda faoliyat olib borishlari uchun chuqur bilimga ega bo‘lishlari kerak ekanligiga yana bir bor amin bo‘lishdi.
«Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini rivojlantirishda innovatsion yondashuvlar» mavzusidagi xalqaro ilmiy-texnikaviy anjumani o‘z ishini yakunladi.
Kelgusida anjuman ishi materiallari asosida shakllantirilgan maqolalar to‘plamlarida olim va mutaxassislar tomonidan berilgan takliflar o‘rganib chiqilib, ulardan Ta’lim-ishlab chiqarish klasterining ishini to‘g‘ri tashkil etilishida unumli foydalaniladi.

«Узбекнефтегаз»: Международная научно-техническая конференция на тему «Инновационные подходы в развитии образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли» завершила свою работу
Как сообщалось ранее, со стороны АО «Узбекнефтегаз» проведена международная научно-техническая конференция на тему «Инновационные подходы в развитии образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли».
Конференция организована совместно c Министерством энергетики Республики Узбекистан с АО «Узбекнефтегаз», ООО «Uzbekistan GTL», ООО «Шуртанский газохимический комплекс», обществом инженеров нефтегазовой промышленности Узбекистана и Ташкентским химико-технологическим институтом.
Данная конференция проведена в целях обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан, данных Председателю Правления АО «Узбекнефтегаз» на торжественном открытии завода «Uzbekistan GTL» 25 декабря 2021 года, по созданию нефтегазового образовательного кластера на базе завода «GTL» и Шуртанского газохимического комплекса.
Всего несколько лет назад территория завода «Uzbekistan GTL» представляла собой пустую степь в Гузарском районе Кашкадарьинской области. Строительство завода было завершено на основе постоянного внимания и указаний главы нашего Государства, несмотря пандемию коронавируса.
До этого подобные крупные комплексы были построены всего в четырех странах мира - Катаре, Нигерии, ЮАР и Малайзии.
На заводе установлено более 10 тысяча единиц оборудования, произведенных около 130 ведущими предприятиями в 24 странах, в том числе в Японии, Южной Корее, Сингапуре, США, Германии, Италии, Великобритании, России и Китае.
Президентом определены конкретные задачи по углублению геологических исследований для расширения запасов сырья с учетом роста спроса на продукцию, производимую на данном заводе в настоящее время, когда весь мир переходит к «зеленой экономике». Глава государства обратил особое внимание на то, что таким современным предприятиям-гигантам нужны специалисты, глубокими знаниями, обладающими иностранные языки, имеющие опыт работы за рубежом, а также на подготовку образованной, амбициозной, постоянно работающей над собой, лидерской молодежи.
В оргкомитет международной конференции на тему «Инновационные подходы в развитии образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли» поступило более 800 научных статей и тезисов.
Более 500 из них были отобраны с привлечением квалифицированных специалистов производственных предприятий, а также видных ученых отрасли и изданы в виде сборника из 2-х глав.
В работе конференции со своими научными статьями и тезисами приняли участие более 40 специалистов, профессоров, преподавателей, докторантов, магистрантов и студентов бакалавриата из России, Беларуси, США, Польши, Латвии, Литвы, Италии, Испании, Малайзии, Казахстана, Катара, Таджикистана, Кыргызстана.
А также руководители и специалистов Администрации Президента Республики Узбекистан и Агентства по развитию государственной службы, Министерства инновационного развития, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО, профессора, преподаватели и ученые научно-исследовательских институтов при Академии наук, учреждений при Министерстве высшего образования.
На конференции за самоотверженность и плодотворное сотрудничество с Ташкентским химико-технологическим институтом, многолетние международные связи, декану факультета нефти и нефтехимии Казанского национального научно-исследовательского университета, профессору Башкирцевой Наталье Юрьевне присвоено звание почетного профессора Ташкентского химико-технологического института.
Также был подписан двусторонний договор между директором ассоциации «Science Euroasia professional» Антоном Протасовым и ректором Ташкентского химико-технологического института. Основной целью договора является размещение статей и материалов, поступивших на Международную научно-техническую конференцию, в международной научной базе «Scopus». Это, в свою очередь, позволит ученым со всего мира ознакомиться с материалами конференции.
По расчетам Международного энергетического агентства, производство продукции «GTL» к 2030 году вырастет в 2 раза. Учитывая это, целесообразно наладить производство в регионе других видов продукции с более высокой добавленной стоимостью в обмен на развитие газохимической промышленности. В частности, на базе газохимических заводов планируется реализовать 6 проектов по производству алкил-бензола, бутена и гексена, синтетических масел, малеинового ангидрида, эмульсионных добавок, катализаторов. Эти полу готовые продукции широко используются в химической и бытовой химии, текстильной, кожевенной и мебельной промышленности, производстве строительных материалов и электротехнической промышленности.
По словам Президента нашей страны, в крупных проектах, которые планируется реализовать, примут участие квалифицированная, образованная молодежь образовательных учреждений республики.
Проведенная конференция играет важную роль в подготовке квалифицированной молодежи к работе в отрасли, в обеспечении того, чтобы они могли свободно управлять всем, от современных производственных лабораторных приборов до оборудования, используемого в производственных процессах.
На втором этапе научной конференции участники посетили завод «Uzbekistan GTL», расположенный в Гузарском районе Кашкадарьинской области.
Участникам была предоставлена подробная информация об истории создания завода и его современном оборудовании, а также о работающем персонале и международных компаниях.
В рамках визита также были ознакомлены с производственной лабораторией завода, диспетчерским пультом и производственными цехами.
Посещение завода «GTL «произвело большое впечатление у зарубежных специалистов, а преподаватели института получили важную информацию для использования в процессе обучения.
Студенты в очередной раз убедились, что они должны обладать глубокими знаниями, чтобы работать на таком современном заводе.
Международная научно-техническая конференция на тему «Инновационные подходы в развитии образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли» завершила свою работу.
В дальнейшем в сборниках статей, сформированных на основе материалов работы конференции, будут изучены предложения ученых и специалистов, которые будут эффективно использоваться при непосредственной организации работы Учебно-производственного кластера.