«O‘zbekneftgaz»: Respublika neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari sarhisob etilib, istiqboldagi vazifalar rajalashtirilmoqda (foto)
O‘zbekiston Respublikasi aholisi va iqtisodiyot tarmoqlarini yoqilg‘i-energetika resurslari bilan ta’minlash maqsadida neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarining joriy holati va yil yakuni hamda 2022 yil uchun istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlashga qaratilgan ikki kunlik «Kuzgi muhokama» tadbiri boshlandi.
Ushbu tadbirda «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisining o‘rinbosari Qobil To‘xtayev, Davlat geologiya qo‘mitasi Boshqaruvi raisining maslahatchisi Nuriddin Muxutdinov, «O‘zbekgeofizika» AJ va IGIRNIGM DM rahbar va mutaxassislari, shuningdek, «O‘zbekneftgaz» AJ neft va gaz qazib chiqarish boshqarmalarining bosh geologlari ishtirok etishmoqda.
Yig‘ilishda dastlab 2021 yilning yanvar-oktyabr oylarida Davlat geologiya qo‘mitasi tomonidan geologiya-qidiruv ishlarini tashkillashtirish, loyihalashtirish hamda istiqbollarni belgilash tadbirlarini muvofiqlashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha axborot taqdim etildi.
Shuningdek, «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan joriy yilning yanvar-oktyabr oylarida amalga oshirilgan geologiya-qidiruv ishlarining asosiy ko‘rsatkichlari, 3D seysmik-qidiruv ishlarini bajarish holati, yangi maydonlarni burg‘ilashga kiritish, izlov-qidiruv burg‘ilash ishlarini bajarish, quduqlarni qurilish bilan tugatish bo‘yicha bajarilgan ishlarning amaliy natijalari haqida hisobot berildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘iga asosan konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish, uglevodorodlar zaxirasini oshirish maqsadida amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlar natijasida joriy yilning o‘tgan davri mobaynida belgilangan vazifalar ortig‘i bilan bajarilganligi alohida qayd etildi.
Yig‘ilish kun tartibiga ko‘ra, «O‘zbekneftgaz» AJ geologiya-qidiruv ishlaridan olingan yangi geologik-geofizik va burg‘ilash ma’lumotlarini kompleks tahlil qilish asosida yil yakuniga qadar bajariladigan geologik tadbirlarning asosiy yo‘nalishlari, shuningdek, uglevodorod zaxiralarini o‘stirish bo‘yicha qo‘shimcha tadbirlarni o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan 2022 yilda Respublika uglevodorod xom ashyo bazasini rivojlantirish va qayta to‘ldirishga maqsadida amalga oshirilishi mo‘ljallanayotgan geologiya-qidiruv ishlarining asosiy parametrlari, maqsad va vazifalari, shuningdek, qo‘shimcha yo‘nalishlari bo‘yicha ishlab chiqilgan dasturning asosiy parametrlari taqdim etildi.
Tadbirda shu bilan birga, «O‘zbekgeofizika» AJ tomonidan neft va gazli hududlarda 2D va 3D seysmik-qidiruv ishlari, kon-geofizik tadqiqotlar, quduqlarni sinash, kern namunalarini tahlil qilish, zaxiralarni hisoblash borasida amalga oshirilayotgan ishlar borasida, shuningdek, IGIRNIGM DM tomonidan neft va gaz geologiya-qidiruv ishlariga doir ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, izlov-qidiruv quduqlarini burg‘ilash loyihalarini hamda smeta-hujjatlarini ishlab chiqish bo‘yicha bajarilgan ishlar to‘g‘risida hisobotlar berib o‘tildi.
Shuningdek, Ustyurt regioni bo‘yicha joriy yilda amalga oshirilgan geologiya-qidiruv ishlarining natijalarini batafsil muhokama qilindi.
Tadbirning ikkinchi kunida Respublikaning Buxoro va Qashqadaryo viloyatlari, Hissor regioni hamda Farg‘ona vodiysida amalga oshirilayotgan geologiya-qidiruv ishlarini to‘liq muhokama qilinib, istiqbolli yo‘nalishlarni, shuningdek 2022 yilda 20 ta yangi maydonlarni aniqlab olish rejalashtirilgan.

«Узбекнефтегаз»: Подведены итоги геологоразведочных работ на нефть и газ в республике, намечены задачи на перспективу (Фото)
В целях обеспечения топливно-энергетическими ресурсами населения и отраслей экономики Республики Узбекистан начато двухдневное мероприятие «Осеннее обсуждение», направленное на определение текущего состояния геологоразведочных работ на нефть и газ по итогам года и перспективных направлений на 2022 год.
В мероприятии принимают участие заместитель председателя правления АО «Узбекнефтегаз» Кобил Тухтаев, советник Председателя Правления Государственного геологического комитета Нодир Мухутдинов, руководители и специалисты АО «Узбекгеофизика» и ГП «ИГИРНИГМ», а также главные геологи нефтегазодобывающих управлений АО «Узбекнефтегаз».
Первоначально на совещании была представлена информация о проводимой работе Государственным комитетом по геологии по координации мероприятий и организации, проектированию и определению перспектив проведения геологоразведочных работ в январе-октябре 2021 года.
Представлен отчет об основных показателях геолого-разведочных работ, проведенных АО «Узбекнефтегаз» за январь-октябрь текущего года, состоянии выполнения 3D сейсморазведочных работ, практических результатах работ по вводу в бурение новых месторождений, выполнению поисково-разведочных буровых работ, завершению строительства скважин.
Особо было отмечено, что в результате широкомасштабной работы, проведенной по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева в целях увеличения добычи природного газа на месторождениях, увеличения запасов углеводородов, за истекший период текущего года, поставленные задачи выполнены с превышением.
Согласно повестке дня заседания, на основе комплексного анализа новых геолого-геофизических и буровых данных, полученных от геолого-поисковых работ АО «Узбекнефтегаз», рассмотрены основные направления геологических мероприятий, которые будут выполнены до конца года, а также вопросы проведения дополнительных мероприятий по увелечению запасов углеводородов.
Кроме того, АО «Узбекнефтегаз» были представлены основные параметры разработанной программы по основным параметрам, целям и задачам, а также дополнительным направлениям геологоразведочных работ, которые планируется осуществить в целях развития и пополнения углеводородной сырьевой базы Республики в 2022 году.
На мероприятии также были представлены отчеты о проводимых АО «Узбекгеофизика» 2D и 3D сейсморазведочных работах в нефтегазоносных районах, горно-геофизических исследованиях, испытаниях скважин, анализе образцов керна, расчетах запасов, а также о проделанной работе со стороны ГП «ИГИРНИГМ» по научно-исследовательским работам по геолого-разведке на нефть и газ, разработке проектов и сметной документации по бурению поисково-разведочных скважин.
Также были подробно обсуждены результаты геолого-разведочных работ, проведенных в текущем году по Устюртскому региону.
Во второй день мероприятия планируется обсуждение реализуемых геологоразведочных работ в 2022 году в Бухарской и Кашкадарьинской областях, Гиссарском регионе и Ферганской долине, определение перспективных направлений, а также 20 новых площадок.