«O‘zbekneftgaz»: Tarmoqlar aro kooperatsiya aloqalarini kengaytirish maqsadida «O‘zbekkimyomash zavodi» AJga amaliy tashrifi uyushtirildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 21-avgustdagi «Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-4812-sonli qarorida mahalliy sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmlari va nomeklaturasini ko‘paytirish, davlat xaridlari tizimida mahalliy ishlab chiqaruvchilar ishtirokini kengaytirib borish hisobiga sanoatda qo‘shilgan qiymat zanjiri yaratilishi belgilab qo‘yilgan.
Mazkur qaror ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘i bilan «O‘zbekneftgaz» AJ ishchi guruhi tomonidan «O‘zbekkimyomash zavodi» AJga amaliy tashrif uyushtirildi.
Tashrif davomida zavodning ishlab chiqarish quvvatlari, mahsulot turlari va laboratoriyasi bilan yaqindan tanishildi hamda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan o‘rganishlar olib borildi.
Ma’lumot uchun ta’kidlash joizki, «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ 1941 yilda tashkil topgan bo‘lib, O‘zbekistonda kimyoviy uskunalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan. Bugungi kunda «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ uskunalarni loyihalash, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan. Jumladan, neft va gaz sanoati uskunalari, bosim ostida ishlaydigan uskunalar, burg‘ilash uskunalari va boshqalar.
Shuningdek «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ Markaziy Osiyoda kimyo, neft-kimyo, gazni qayta ishlash va boshqa sohalarga yukori bosim o‘tkazgichlar va apparatlar ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha yetakchi korxona hisoblanadi.
Ishchi guruhi «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ mas’ul vakillariga tizim tarmoq korxonalarining texnologik uskunalarga bo‘lgan ehtiyojlari haqida hamda ularni o‘zlashtirish imkoniyatlari bo‘yicha batafsil ma’lumot berildi.
Muzokaralar davomida «O‘zbekneftgaz» AJ tizim korxonalari bilan «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ o‘rtasida imzolangan shartnomalarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish hamda mahsulotlarni sifat nazoratiga e’tibor berish masalalri muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida «O‘zbekneftgaz» AJ va «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ bilan hamkorlikda ishchi guruhi tuzib birgalikda «O‘zbekneftgaz» AJ tizim korxonalarining texnologik uskunalarini texnik holatini joyiga chiqib, o‘rganish yuzasidan kelishib olindi.

«Узбекнефтегаз»: В целях расширения межотраслевых кооперационных связей организован практический визит в АО «Завод Узбекхиммаш»
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2020 года №ПП-4812 «О дополнительных мерах по поддержке отечественных производителей» предусмотрено создание в отрасли цепочки добавленной стоимости за счет увеличения объемов и номенклатуры выпуска продукции местной промышленности, расширения участия отечественных производителей в системе государственных закупок.
В целях обеспечения исполнения постановления по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева рабочей группой АО «Узбекнефтегаз» организован практический визит в АО «Завод Узбекхиммаш».
В ходе визита были ознакомлены с производственными мощностями, видами продукции и лабораторией завода, а также проведены исследования по проводимой работе.
Стоит отметить, что АО «Завод Узбекхиммаш» основан в 1941 году и наладило производство химического оборудования в Узбекистане.
В настоящее время АО «Завод Узбекхиммаш» специализируется на проектировании, производстве и обслуживании оборудования. В частности, оборудование нефтяной и газовой промышленности, оборудование, работающее под давлением, буровое оборудование и др.
Также АО «Завод Узбекхиммаш» является ведущим предприятием в Центральной Азии по производству и поставке сосудов давления и аппаратов для химической, нефтехимической, газоперерабатывающей и других отраслей промышленности.
Ответственным представителям АО «Завод Узбекхиммаш» рабочей группой предоставлена подробная информация о потребностях предприятий системной сети в технологическом оборудовании, а также о возможностях их освоения.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы своевременного и качественного исполнения договоров, подписанных между предприятиями системы АО «Узбекнефтегаз» и АО «Завод Узбеккимемаш», а также уделения внимания контролю качества продукции.
По итогам встречи была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы с АО «Узбекнефтегаз» и АО «Завод Узбекхиммаш» для выезда и изучения технического состояния технологического оборудования предприятий системы АО «Узбекнефтегаз».