«O‘zbekneftgaz»: «Uzbekistan GTL» zavodining uzluksiz ish rejimiga o‘tilayotgani ortidan mahsulotlar tannarxini kamaytirilishiga erishilmoqda
«Uzbekistan GTL» zavodida joriy yil iyun oyidan mintaqada birinchi sintetik suyuq mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Joriy yil iyul oyidan boshlab ichki iste’molchilarga yuqori sifatli, K-6 ekologik sinfiga mansub, Yevro 6 talablariga to‘liq javob beradigan sintetik dizel yonilg‘isi O‘zbekiston Respublikasi tovar xom-ashyo birjasi orqali realizatsiya qilinmoqda. Bugungi kunga qadar birja savdolari orqali iste’molchilarga 35,0 ming tonnadan ortiq sintetik dizel yonilg‘isi 1 tonnasi 15,5 mln so‘mdan 18,9 mln so‘mgacha sotildi va o‘z vaqtida yetkazib berildi.
Sintetik dizel yoqilg‘isi «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» AJ, «Olmaliq kon-metallurgiya kombinati» AJ, «Navoiyuran» DK, «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ, «Ohangaronsement» AJ, respublikadagi barcha neft bazalar, yirik agroklasterlar, qurilish tashkilotlari va bir qator xususiy tadbirkorlar tomonidan doimiy ravishda xarid qilinmoqda va iste’molchilar tomonidan yuqori baholanmoqda.
«Uzbekistan GTL» zavodida sinov rejimidan to‘liq ish rejimiga o‘tish ishlari boshlanganligi sababli mahsulot ishlab chiqarish xajmlari bosqichma-bosqich ortmoqda. Joriy yil iyun oyida bir kunda 800,0 tonna sintetik dizel ishlab chiqarilgan bo‘lsa, sentyabr oyida ushbu ko‘rsatkich 1 400,0 tonnagacha ortishi kutilmoqda. Ishlab chiqarish hajmlarini oshirish orqali mahsulot tannarxini kamaytirilishiga erishilmoqda.
Mahsulot ishlab chiqarish hajmlari ortishi respublikamiz yoqilg‘i mustaqilligiga yana bir katta qadam sifatida e’tirof etishimiz mumkin.
«Uzbekistan GTL» zavodining asosiy maqsadlaridan biri bo‘lgan respublika ichki iste’molchilariga yuqori sifatli dizel yonilg‘isini past narxlarda yetkazib berishni ta’minlash maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 31 yilligi bayrami arafasida joriy yil 29 avgustdan boshlab O‘zRTXB orqali sotuvga chiqariladigan sintetik dizel yonilg‘isini 1 tonnasi boshlang‘ich narxi 14 504 378 so‘mgacha arzonlashtirilishi belgilandi.
Kelgusida zavod tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulot hajmlari ortishi natijasida ularning tannarxi va mos ravishda birja savdolariga qo‘yiladigan boshlang‘ich narxlari ham bosqichma-bosqich pasayib borishiga erishiladi.

«Узбекнефтегаз»: За счёт перехода завода «Uzbekistan GTL» на непрерывный режим работы себестоимость продукции будет снижена
На заводе «Uzbekistan GTL» с июня текущего года налажено производство первой в регионе синтетической жидкой продукции.
С июля текущего года через Узбекскую Республиканскую товарно-сырьевую биржу отечественным потребителям реализуется высококачественное синтетическое дизельное топливо экологического класса К-6, полностью соответствующее требованиям Евро 6. На сегодняшний день через биржевые торги реализовано и своевременно поставлено потребителям более 35,0 тыс. тонн синтетического дизельного топлива по цене от 15,5 млн до 18,9 млн сумов за 1 тонну.
Синтетическое дизельное топливо регулярно закупается АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», ГП «Навоийуран», АО «Узбекистон темир йўллари», АО «Ахангаранцемент», всеми нефтебазами республики, крупными агрокластерами, строительными организациями и рядом частных предпринимателей и высоко оценивается потребителями.
В связи с этим, что на заводе «Uzbekistan GTL» начаты работы по переходу с тестового режима на полный рабочий день, объемы производства продукции постепенно увеличиваются.
Если в июне текущего года за один день было произведено 800,0 тонн синтетического дизельного топлива, то в сентябре ожидается увеличение этого показателя до 1 400,0 тонн. За счет увеличения объемов производства будет достигнуто снижение себестоимости продукции. Увеличение объемов производства продукции можно признать еще одним большим шагом к топливной независимости нашей Республики.
В целях обеспечения поставок высококачественного дизельного топлива по низким ценам внутренним потребителям Республики, являющимся одной из основных целей завода «Uzbekistan GTL», в преддверии празднования 31-й годовщины Независимости Республики Узбекистан, с 29 августа текущего года установлено снижение стартовой цены на синтетическое дизельное топливо, реализуемое через УзРТСБ до 14 504 378 сум за 1 тонну.
В дальнейшем в результате увеличения объемов продукции выпускаемой заводом будет достигнуто постепенное снижение их себестоимости и соответственно начальные цены на биржевые торги.