«O‘zbekneftgaz»: Yanvar-iyun oylarida 340,7 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarilib, belgilangan reja ortig‘i bilan bajarildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘i bilan gazni qayta ishlash zavodlarida tabiiy gazdan suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni oshirishga qaratilgan bir qator chora-tadbirlar va loyihalar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi va Muborak gazni qayta ishlash zavodidagi, tabiiy gaz tarkibidan propan-butan aralashmasini ajratib olish qurilmalarini modernizatsiya qilish, investitsiya loyihalarni amalga oshirish hisobidan joriy yilda 662,2 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu o‘z navbatida 2021 yilga nisbatan 17 ming tonna ortiq ishlab chiqarish yoki 102,6% tashkil etadi.
Bugungi kunda yillik suyultirilgan gaz ishlab chiqarish rejasini bajarish hamda 2022-2023 yillar kuz-qish mavsumida Respublikamiz aholisi va ijtimoiy soha ob’yektlariga suyultirilgan gazni uzluksiz doimiy yetkazib berish va ishlab chiqarish xajmlarini oshirish bo‘yicha «O‘zbekneftgaz» AJ va boshqarmalar mutaxassislaridan iborat ishchi guruhlar tuzilgan bo‘lib, ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini oshirish va barqarorligini ta’minlash bo‘yicha ishlar tizimli tashkil etilmoqda.
Xususan, bugungi kunda Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida suyultirilgan gaz ishlab chiqarish xamjmlarini oshirish bo‘yicha tegishli mutaxassislar tomonidan ishlar olib borildi. Kun isishi bilan qurilmalarni texnologik jarayonlariga salbiy ta’sirini ko‘rsatib, ishlab chiqarish xajmlari kamayishiga olib keldi, qo‘shimcha issiqlik almashtirish uskunalari va Havo bilan sovutish uskunalarida yangi texnologik jarayonlar, ya’ni sovutish tizimini montaj qilib ishga tushirish hamda mutaxassislar tomonidan texnologik jarayonlarga o‘zgartirishlar kiritish natijasida kunlik 50 tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarish oshirishga erishildi.
Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida ham suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni oshirish maqsadida bir qator chora-tadbirlar belgilab olingan bo‘lib, bugungi kunda ishlar jadallik bilan olib borilmoqda.
Yoz mavsumida kun isishi o‘z navbatida texnologik jarayonlarga hamda qurilmalarni barqaror ishlashiga ham salbiy ta’sirini ko‘rsatmoqda. Ishlab chiqarish barqarorligin ta’minlash maqsadida, 1-navbat qurilmasi kirish qismidagi Havo bilan sovutish uskunasi atrofiga qo‘shimcha sovutish uskunasi montaj qilinmoqda.
Gazdan propan-butan aralashmasi ajratib olish qurilmalari ishlab chiqarish foydali ish koeffitsentini oshirish maqsadida 8-, 9-sonli Gaz haydash agregatlarida pompajga qarshi himoya klapanlari Chirchiq shahridagi «DRESSER-RAND» tashkilotida ta’mirlanib, quvvatlarini tiklash ishlari olib borilmoqda. Ushbu ishlarni amalga oshirish natijasida Sho‘rtan neft va gaz boshqarmasidagi gazdan propan-butan aralashmasi ajratib olish qurilmalarida kunlik suyultirilgan gaz ishlab chiqarish xajmlari 30 tonnaga oshirish imkoni yaratiladi.
Kuz-qish mavsumida qurilmalar barqarorligini ta’minlash maqsadida Muborak gazni qayta ishlash zavodida kechayu-kunduz ishlar tashkil etilib, qurilmalarni ta’mirlash ishlari qisqa muddatda amalga oshirildi. «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mexriddin Abdullayev topshirig‘i bilan, qurilmalarni ta’mirlash uchun kechayu-kunduz ishlar tashkil etish hisobidan ta’mir vaqtida qisqarishi mumkin bo‘lgan miqdorlarni oldini olishga erishildi. Shuningdek qurilmalarni barqaror ishlash evaziga iyun oyi o‘rtacha ishlab chiqarishga nisbatan kunlik 35 tonna miqdorlar oshirishga erishildi.
2022 yilning yanvar-iyun oylarida «O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufidagi neft va gaz qazib chiqarish boshqarma va zavodlarida suyultirilgan gaz ishlab chiqarish reja ko‘rsatkichi 319,5 ming tonna belgilangan bo‘lib, amalda 340,7 ming tonna ishlab chiqarildi va reja bajarilishi 106,6% (o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur’ati 109,8%) tashkil etdi.
Shuni aloxida ta’kidlash joizki, butun respublika bo‘ylab ishlab chiqarilgan suyultirilgan gaz, «O‘zbekneftgaz» AJning boshqarma va zavodlarida amalga oshiriladi. Xorijiy va qo‘shma korxonalarga ham «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan suyultirilgan gaz ishlab chiqarish bo‘yicha xizmat ko‘rsatish evaziga amalga oshiriladi.
Statistik ma’lumotlarga nazar soladigan bo‘lsak, Respublika bo‘yicha xorijiy korxonlar bilan birga yanvar-iyun oylarida 408,5 ming tonna reja belgilangan bo‘lsa, amalda 427,8 ming tonna ishlab chiqarishga erishilgan, reja 104,7% ga bajarilgan.
Respublikadagi xorijiy kompaniyalar tomonidan ishlab chiqarish xajmlarini oshirish maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan doimiy xamkorlikda amaliy yordam berib kelinmoqda.
Ishlab chiqarilgan suyultirilgan gazni realizatsiya qilish yanvar-iyun oylarida Respublika iste’molchilariga 378,6 ming tonna yetkazib berish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 399,5 ming tonna yetkazib berilgan. Reja bajarilishi 105,5% ni tashkil etgan.
Shu bilan birga, birinchi navbatda aholining maishiy ehtiyoji va ijtimoiy soha ob’yektlari uchun «Hududgazta’minot» AJning hududiy gaz ta’minoti filiallariga suyultirilgan gaz kelishilgan jadvallar asosida yetkazib berilishi ta’minlanmoqda. Hisobot davrida 297,2 ming tonnna yetkazib berish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 297,3 ming tonna rejaga nisbatan 100% (o‘sish surati 106,3%) yetkazib berildi.
2019-2022 yillarda aholining maishiy ehtiyoji va ijtimoiy soha ob’yektlari uchun «Hududgazta’minot» AJning hududiy gaz ta’minoti filiallariga har yiliga qo‘shimcha yetkazib berish xajmlari oshirilib borilmoqda. Tahlil natijalariga ko‘ra, 2019 yilning 1-yarim yilligida 224,2 ming tonna yetkazib berilgan bo‘lsa, o‘rtacha kunlik 1,2 ming tonna tashkil etgan. 2022 yilning 1-yarim yilligida esa 297,3 ming tonna yetkazib berilgan, bu o‘z navbatida bir kunda o‘rtacha 1,6 ming tonna tashkil etgan.
«O‘zbekneftgaz» AJning boshqarma va zavodlari tomonidan suyultirilgan gazni sifatli va jahon standartlariga mos ko‘rsatkichlarda yetkazib berish, ishlab chiqarish quvvatlarini yanada oshirish va Respublikaning barcha turdagi iste’molchilariga belgilangan miqdorlarda uzluksiz yetkazib berish bo‘yicha tizimli ishlar davom ettirilmoqda.

«Узбекнефтегаз»: За январь-июнь произведено 340,7 тыс. тонн сжиженного газа, установленный план перевыполнен
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева на газоперерабатывающих заводах реализуется ряд мер и проектов, направленные на увеличение производства сжиженного природного газа.
В частности, за счет модернизации установок по выделению пропан-бутановой смеси из состава природного газа Шуртанского нефтегазодобывающего управления и Мубарекского газоперерабатывающего завода, реализации инвестиционных проектов в текущем году планируется произвести 662,2 тыс. тонн сжиженного газа. Это, в свою очередь, по сравнению с 2021 годом составит более 17 тыс. тонн, или 102,6%.
На сегодняшний день сформированы рабочие группы из специалистов АО «Узбекнефтегаз» и управлений по выполнению годового плана производства сжиженного газа и увеличению объемов производства сжиженного газа населению и объектам социальной сферы республики в осенне-зимний период 2022-2023 годов, систематически организуется работа по повышению показателей и обеспечению устойчивости производства.
В частности, на сегодняшний день в Газлийском нефтегазодобывающем управлении проводиться работа соответствующими специалистами по увеличению объемов добычи сжиженного газа.
Повышение температуры, потепление оказало негативное влияние на технологические процессы, что привело к снижению производственных объемов, а в результате новых технологических процессов на дополнительном теплообменном оборудовании и оборудовании воздушного охлаждения, монтажа и ввода в эксплуатацию системы охлаждения и внесения изменений в технологические процессы специалистами было достигнуто увеличение ежедневного производства 50 тонн сжиженного газа.
Шуртанское нефтегазодобывающее управление также приняло ряд мер в целях увеличения производства сжиженного газа, и в настоящее время работа идет полным ходом.
В летний сезон дневное повышение температуры также оказывает негативное влияние на технологические процессы и стабильную работу установок. В целях обеспечения стабильности производства дополнительное охлаждающее оборудование монтируется вокруг охлаждающего оборудования с воздушным охлаждением при входе в установку 1-й очереди.
В целях повышения коэффициента полезного действия установок по выделению пропан-бутановой смеси, в организации «DRESSER-RAND» в городе Чирчик производиться ремонт защитные клапаны на газоперекачивающих агрегатов № 8, 9 и восстанавливаются мощности.
В результате этих работ на установках по выделению пропан-бутановой смеси из газа Шуртанского нефтегазодобывающего управления будет обеспечено увеличение суточного объема производства сжиженного газа на 30 тонн.
В целях обеспечения устойчивости установок в осенне-зимний период на Мубарекском газоперерабатывающем заводе организованы круглосуточные работы, в короткие сроки проведен ремонт установок.
По поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева за счет организации круглосуточных работ по ремонту установок удалось избежать возможных сокращений при ремонте. Также за счет стабильной работы установок удалось добиться увеличения суточного объема производства на 35 тонн по сравнению со средним показателем за июнь месяц.
Плановый показатель производства сжиженного газа в нефтегазодобывающих управлениях и заводах АО «Узбекнефтегаз» за январь-июнь 2022 года установлен в 319,5 тыс. тонн, фактически произведено 340,7 тыс. тонн и выполнение плана составило 106,6% (темп роста к соответствующему периоду прошлого года 109,8%).
Стоит отметить, что по всей Республике сжиженный газ, производиться в управлениях и на заводах АО «Узбекнефтегаз».
Со стороны АО «Узбекнефтегаз» услуги по производству сжиженного газа осуществляются как зарубежным, так и совместным предприятиям. Согласно статистическим данным, с зарубежными предприятиями по республике в январе-июне намечены планы на 408,5 тыс. тонн, фактически достигнуто производство 427,8 тыс. тонн, план выполнен на 104,7%.
В целях увеличения объемов производства зарубежными компаниями в республике АО «Узбекнефтегаз» в постоянном сотрудничестве оказывает практическую помощь.
Реализация добытого сжиженного газа запланирована на январь-июнь с поставкой потребителям Республики 378,6 тыс. тонн, фактически поставлено 399,5 тыс. тонн. Выполнение плана составило 105,5%.
Вместе с тем, в первую очередь для бытовых нужд населения и объектов социальной сферы обеспечивается поставка сжиженного газа в территориальные филиалы газоснабжения АО «Худудгазтаъминот» по согласованным графикам.
За отчетный период запланирована поставка 297,2 тыс. тонн, фактически поставлено на 100% по сравнению с планами 297,3 тыс. тонн (темп роста 106,3%).
В 2019-2022 годах ежегодно увеличиваются объемы дополнительных поставок в региональные филиалы газоснабжения АО «Худудгазтаъминот» для бытовых нужд населения и объектов социальной сферы. По результатам анализа, в 1 полугодии 2019 года было поставлено 224,2 тыс. тонн, среднесуточная добыча составила 1,2 тыс. тонн.
В 1 полугодии 2022 года было поставлено 297,3 тыс. тонн, что, в свою очередь, составило в среднем 1,6 тыс. тонн за один день.
Управлениями и заводами АО «Узбекнефтегаз» продолжается системная работа по поставкам сжиженного газа хорошего качества и по показателям, соответствующим мировым стандартам, дальнейшему увеличению производственных мощностей и бесперебойной поставке в установленных объемах всем видам потребителей Республики.