O‘zmilliybank London fond birjasida navbatdagi xalqaro obligatsiyalarini joylashtirdi
Joriy yil 27 iyun kuni «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJ (keyingi o‘rinlarda – O‘zmilliybank) ikki transhdan iborat jami 411 mln. AQSh dollari miqdoridagi obligatsiyalarni London fond birjasida muvaffaqiyatli joylashtirdi. Jumladan:
1) 300 mln. AQSh dollari - 5 yil muddatga
2) milliy valyutada 1 400 mlrd. so‘m - 3 yil muddatga.
O‘zmilliybank o‘z obligatsiyalarini xalqaro investorlar diqqatiga O‘zbekiston Respublikasining 2024 yil 21 may kuni umumiy qiymati 1,5 mlrd. AQSh dollariga teng suveren xalqaro obligatsiyalarini ilk bor 3-ta valyutada jahon moliya bozorlarida joylashtirilganidan so‘ng taqdim etdi.
Obligatsiyalarni joylashtirishni muvaffaqiyatli tashkil etish maqsadida O‘zmilliybank tomonidan yetakchi global banklar-anderrayterlar, yuridik va auditorlik kompaniyalari jalb qilindi:
⦁ Bank-anderrayterlar: JP Morgan (AQSh), Citibank (AQSh), Deutsche Bank (Germaniya), NATIXIS (Fransiya), Societe Generale (Fransiya), Standard Shartered Bank (Buyuk Britaniya), First Abu Dhabi Bank (BAA), Mashreqbank (BAA);
⦁ Auditorlik kompaniyalar: Deloitte & Touche; Ernst & Young
⦁ Yuridik kompaniyalar: - Dentons va Linklaters.
London fond birjasida obligatsiyalar xisobiga jalb qilingan mablag‘lar birinchi navbatda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yil 20 may kuni xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda banklarning ishtirokiga oid yig‘ilishda bergan topshiriqlarini so‘zsiz bajarishga va iqtisodiyotimizning turli tarmoqlaridagi muhim loyihalarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan investitsiyalarni ta’minlaydi. Bu esa o‘z navbatida mamlakatning iqtisodiy o‘sishini rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Shuni takidlab o‘tish kerakki, O‘zmilliybank O‘zbekiston Respublikasi tijorat banklari orasida birinchi bulib milliy valyutada xalqaro obligatsiyalarni jahon moliya bozorida ommaviy tarzda joylashtirdi. Milliy valyutada jalb qilingan mablag‘lar pirovard maqsadda respublikamiz hududlarida aholi bandligini ta’minlash uchun turli tarmoqlarda loyihalarni moliyalashtirish, zamonaviy ko‘p qavatli uy-joylar qurish, xizmatlar soxasini rivojlantirishga hamda ular natijasida aholining turmush sharoitini yaxshilashga yunaltiriladi.
Dunyoda davom etayotgan murakkab vaziyatga qaramay, O‘zmilliybankning obligatsiyalari jahon moliya bozorida muvaffaqiyatli joylashtirilishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan keng ko‘lamli va oqilona islohotlarga xalqaro investorlar tomonidan bildirilgan ishonch natijasidir.
O‘zmilliybankning mazkur obligatsiyalar tranzaksiyasi O‘zbekiston Respublikasining boshqa tijorat banklari va korxonalari uchun mezon (benchmark) bo‘lib xizmat qiladi.
Ma’lumotnoma: London fond birjasi 1801 yilda tashkil etilgan bo‘lib dunyodagi yetakchi fond birjalaridan biri hisoblanadi va Buyuk Britaniyaning moliyaviy markazida joylashgan. London fond birjasida turli xil kompaniyalarning aksiyalari sotiladi va sotib olinadi, bu kompaniyalarga o‘z biznesini rivojlantirish uchun mablag‘lar jalb qilish imkonini beradi.

Узнацбанк успешно разместил очередные облигации на Лондонской фондовой бирже
27 июня 2024 года АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (далее – Узнацбанк) успешно разместил на Лондонской фондовой бирже облигации в двух траншах на общую сумму 411 млн долларов США, включая:
1) 300 млн долларов США со сроком погашения 5 лет;
2) 1 400 млрд сумов со сроком погашения 3 года.
Узнацбанк разместил свои облигации вслед за успешным размещением 21 мая 2024 года Республикой Узбекистан суверенных облигаций на общую сумму 1,5 млрд долларов США в трех валютах на международных финансовых рынках.
Для успешного размещения облигаций Узнацбанк привлёк ведущие международные банки-андеррайтеры, юридические и аудиторские компании:
- Банки-андеррайтеры: JP Morgan (США), Citibank (США), Deutsche Bank (Германия), NATIXIS (Франция), Societe Generale (Франция), Standard Chartered Bank (Великобритания), First Abu Dhabi Bank (ОАЭ), Mashreqbank (ОАЭ);
- Аудиторские компании: Deloitte & Touche; Ernst & Young;
- Юридические компании: Dentons и Linklaters.
Привлеченные средства от размещения облигаций на Лондонской фондовой бирже будут направлены, в первую очередь, на выполнение поручений Президента Республики Узбекистан, данных на совещании 20 мая текущего года по вопросам привлечения иностранных инвестиций коммерческими банками, а также обеспечение инвестиций, необходимых для реализации важных проектов в различных секторах экономики. Это, в свою очередь, будет способствовать стимулированию экономического роста нашей страны.
Следует отметить, что Узнацбанк первым среди коммерческих банков Республики Узбекистан разместил облигации в национальной валюте на международном финансовом рынке. Привлеченные средства в национальной валюте будут направлены на финансирование проектов в различных отраслях для обеспечения занятости населения в регионах республики, строительство современного многоэтажного жилья, развитие сферы услуг и, как следствие, улучшение условий жизни населения.
Несмотря на продолжающуюся сложную геополитическую ситуацию в мире, успешное размещение облигаций Узнацбанка на международном финансовом рынке свидетельствует о доверии международных инвесторов к широкомасштабным и рациональным реформам, проводимым Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым.
Данная транзакция по облигациям Узнацбанка послужит ориентиром («benchmark») для других коммерческих банков и предприятий Республики Узбекистан.
Справочно: Лондонская фондовая биржа, основанная в 1801 году, является одной из ведущих фондовых бирж мира и расположена в финансовом центре Великобритании. На Лондонской фондовой бирже продаются и покупаются ценные бумаги различных компаний, что позволяет им привлекать средства для развития своего бизнеса.