O‘zmilliybank Vengriyaning Eksimbanki bilan 50 million yevrolik shartnoma imzoladi
Bugun, 3 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Vengriyaga tashrifi doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida O‘zbekiston-Vengriya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Biznes-forumda O‘zbekiston va Vengriyaning avtomobilsozlik, transport, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, axborot texnologiyalari, charm sanoati kabi sohalardagi yetakchi kompaniyalari, bank va moliya institutlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston-Vengriya biznes-forumi doirasida «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJ va Vengriyaning eksport-import banki o‘rtasida 50 million yevrolik kredit liniyasini jalb etish bo‘yicha shartnoma imzoladi.
Vengriya Eksimbanki eksportni moliyalashtirish sohasida yetakchi moliyaviy institut hisoblanadi. Jalb etilgan kredit liniyasi yirik investitsiya loyihalarini hamda Vengriyadan asbob-uskunalar, tovarlar va xizmatlar yetkazib berishni ko‘zda tutuvchi kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish imkonini beradi.
Vengriya O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi muhim hamkorlardan biri hisoblanadi. Ikki davlat rahbarlarining tashabbuslari tufayli o‘zaro manfaatli sheriklik munosabatlari yildan-yilga mustahkamlanib bormoqda. Biznes-forum yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuv va shartnomalarni hayotga tatbiq etish imkonini beruvchi Vengriya Eksimbanki bilan imzolangan yangi shartnoma bunga amaliy misol bo‘la oladi.
Shartnomaning afzalliklaridan biri, Vengriya Eksimbank guruhiga kiruvchi MEHIB eksport kreditlarini sug‘urtalash kompaniyasi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlik qilish imkoniyati yuzaga kelishidir. Ushbu hamkorlik uskunalarni ishlab chiqarish, yetkazib berish, to‘lanmagan qarzlar, yetkazib beruvchi yoki xaridor kreditlari, lizing, bank kafolati va investitsiyalar bilan bog‘liq risklarni moliyalashtirishni ta’minlaydi.
Tadbir davomida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mamlakatlarimizda qo‘shimcha yangi ish o‘rinlari yaratishni rag‘batlantiradi.

Узнацбанк подписал соглашение с Эксимбанком Венгрии на сумму 50 млн. евро
3 октября т.г. в рамках визита Президента Республики Узбекистан в Венгрию состоялся Узбекско-Венгерский бизнес-форум с участием деловых кругов двух стран.
В бизнес-форуме приняли участие ведущие компании Узбекистана и Венгрии в сфере автомобильной промышленности, транспорта, фармацевтики, сельского хозяйства, текстиля, информационных технологий, кожевенной отрасли, а также руководители банковско-финансовых учреждений.
В ходе Узбекско-Венгерско бизнес-форума, АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» подписал соглашение с Экспортно-импортным банком Венгрии (далее – Эксимбанк Венгрии) по привлечению кредитной линии в размере 50 млн. евро.
Эксимбанк Венгрии является ведущим финансовым институтом в сфере экспортного финансирования. Привлеченная кредитная линия позволит финансировать крупные инвестиционные проекты, и проекты малого и среднего бизнеса, предусматривающие поставки оборудования, товаров и услуг из Венгрии.
Венгрия является одним из важных партнеров Узбекистана в Европейском Союзе. Благодаря инициативам Руководителей двух стран взаимовыгодное партнерство с каждым годом укрепляется. Практическим примером этому является подписанное новое соглашение с Эксимбанком Венгрии, которая предоставить возможность реализовать договоренности и контракты, достигнутые по итогам бизнес-форума.
Одним из преимуществ данного соглашения является также возможность прямого сотрудничества с Венгерской компанией по страхованию экспортных кредитов MEHIB, которая входит в группу Эксимбанка Венгрии и предоставляет финансирование для рисков, связанных с производством и поставкой оборудования, непогашенных долгов, кредитами поставщика или покупателя, лизингом, банковской гарантией и инвестициями.
Реализация соглашений, достигнутых в ходе мероприятия, будет стимулировать рост взаимного товарооборота между Узбекистаном и Венгрией, а также создание дополнительных новых рабочих мест в наших странах.