O‘zsanoatqurilishbank ikkinchi marotaba YeTTBning «Yashil moliyalashtirish yo‘nalishidagi eng yaxshi loyiha» sovriniga erishdi
Joriy yilning 10-12 may kunlari Marokash shahrida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Boshqaruvchilari Kengashining 2022 yilga mo‘ljallangan an’naviy yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uning doirasida YeTTB a’zo-mamlakatlarining ishbilarmon doiralari uchun xalqaro biznes-forum tashkil etildi.
Yig‘ilish «Joriy notinch dunyoda tahdidlarga javob choralari» mavzusiga bag‘ishlanib, YeTTBga a’zo-mamlakatlar vakillariga iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlash, iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish, YeTTB investitsiya kiritayotgan mintaqalarda biznes muhitni yaxshilash kabi global masalalarni muhokama qilish uchun qulay imkoniyat tug‘dirdi.
Tadbir davomida YeTTBning o‘tgan yildagi eng yaxshi hamkor banklarini taqdirlash marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zsanoatqurilishbank ikkinchi marotaba «Yashil moliyalashtirish yo‘nalishidagi eng yaxshi loyiha» (Deal of the Year – Green Trade) nominatsiyasi bo‘yicha taqdirlandi.
Ushbu mukofot davlatimiz rahbari tomonidan tasdiqlangan 2019-2030 yillarda O‘zbekiston Respublikasining yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasiga muvofiq yashil investitsiyalarni jalb qilishga bank tizimi vakillarini qiziqtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning xalqaro moliya hamjamiyati tomonidan e’tirof etilishi hisoblanadi.
Mazkur strategiyada belgilangan ustuvor vazifalarga to‘liq muvofiq ish yuritish maqsadida muassasa tomonidan Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) bilan hamkorlikda olib borilgan transformatsiya jarayonida Markaziy Osiyo mintaqasida yashil moliyalashni rivojlantirish imkoniyatiga ega ilk Bank sifatida tashabbus olg‘a surildi.
Xususan, bank tizimida «Green banking» departamenti faoliyati yo‘lga qo‘yildi. XMK ekspertlari bilan hamkorlikda «Ekologik va ijtimoiy xavflarni boshqarish tizimini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, uni amalga oshirish mexanizmi tasdiqlandi.
Shu bilan bir qatorda, XMK mutaxassislari bilan «yashil bozor» tadqiq qilindi. O‘rganishlar asnosida korporativ va ulgurji, kichik va o‘rta biznes toifasidagi mijozlar uchun yashil moliyaviy mahsulotlar ishlab chiqildi.
Ekspertlar tavsiyalariga ko‘ra, Bank yashil loyihalarni baholash uchun CAFI dasturidan foydalana boshladi. Umumiy hisobda dastur yordamida 121 ta loyiha moliyalashtirildi.
Bundan tashqari, O‘zsanoatqurilishbank Jahon banki, YeTTB hamda Yevropa investitsiya banki bilan qayta tiklanuvchi energiya manbalari bo‘yicha energiya samaradorligiga oid dastur hamda loyihalar doirasida ham yaqindan hamkorlik qilib keladi.
Ushbu yo‘nalishda YeTTB Bankka Markaziy Osiyodagi ilk «Yashil bank»ni ta’sis etish borasida ko‘maklashib kelmoqda. 2021 yilda «GEFF – Green Economy Financing Facility» dasturi doirasida 25 mln. dollar hajmidagi kredit liniyasi ajratildi.
Umuman, O‘zsanoatqurilishbank tomonidan yashil iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash, yashil loyihalarni moliyalashtirish borasida amalga oshirilayotgan faol ishlar nafaqat hukumatimiz, balki jahon hamjamiyati tomonidan alohida e’tirof etilmoqda.
O‘tgan yilda «Astana» moliya markazining Yashil moliya markazi tomonidan har yili an’naviy tarzda o‘tkaziladigan «Green Finance Awards» mukofoti sovrindorlarini aniqlash marosimida Bank «2021 yilning eng yaxshi yashil investitsiyaviy banki» nominatsiyasi bo‘yicha rag‘batlantirilgani bunga misol bo‘la oladi.

Узпромстройбанк во второй раз получил награду ЕБРР в номинации «Лучший проект в сфере зеленого финансирования»
10-12 мая текущего года в городе Марокко состоялось традиционное ежегодное заседание Совета Управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) 2022 года. В его рамках был организован международный бизнес-форум для деловых кругов стран-членов ЕБРР.
Заседание было посвящено теме «Ответные меры на вызовы в текущем неспокойном мире» и предоставило возможность представителям стран-членов ЕБРР обсудить глобальные вопросы, такие как поддержка экономического роста, борьба с изменением климата и улучшение бизнес-среды в регионах, в которые инвестирует ЕБРР.
В рамках данного мероприятия прошла также церемония награждения лучших банков-партнеров ЕБРР за прошедший год. В ней Узпромстройбанк во второй раз получил награду в номинации «Лучший проект в сфере зеленого финансирования» (Deal of the Year – Green Trade).
Данная награда является признанием со стороны международного финансового сообщества работы по стимулированию представителей банковской системы к привлечению зеленых инвестиций, осуществляемой в рамках утвержденной главой нашего государства Стратегии по переходу страны на зеленую экономику в 2019-2030 годах.
Для полного соответствия приоритетным задачам, определенным в данной Стратегии, совместно с МФК было инициировано позиционирование Банка в качестве первого банка в Центральноазиатском регионе, с потенциальными возможностями для развития зеленого финансирования в процессе трансформации.
В частности, в структуре Банка был создан Департамент Green banking. Совместно с экспертами МФК составлен план мер по развитию системы управления экологическими и социальными рисками, а также утвержден механизм его реализации.
Вместе с тем со специалистами МФК было проведено исследование «зеленого рынка». На базе изучений разработаны зеленые финансовые продукты для клиентов корпоративного и розничного бизнеса, малого и среднего бизнеса.
По рекомендациям экспертов Банк начал использовать программу CAFI для оценки зеленых проектов. В общей сложности с помощью программы был профинансирован 121 проект.
Кроме того, Узпромстройбанк тесно сотрудничает со Всемирным банком, Европейским банком реконструкции и развития и Европейским инвестиционным банком в рамках энергоэффективных программ и проектов по возобновляемым источникам энергии.
В этом направлении ЕБРР оказывает содействие Банку в деле учреждения первого в Центральной Азии «Зеленого банка». В 2021 году была выделена кредитная линия в размере 25 млн. долларов в рамках программы «GEFF – Green Economy Financing Facility».
В целом, активная работа, осуществляемая Узпромстройбанком в деле поддержки зеленой экономики, финансирования зеленых проектов, особо отмечается не только правительством страны, но и мировым сообществом.
Ярким тому примером может служить то, что в прошлом году Банк в рамках ежегодной премии Green Finance Awards, проводимой Центром зеленых финансов Международного финансового центра «Астана», также был признан «Лучшим зеленым инвестиционным банком 2021 года».