O‘zsanoatqurilishbank: qurilish materiallari sanoatini boshqarish tizimining samaradorligi oshadi
Joriy yilning 26 oktyabr kuni Milliy matbuot markazida O‘zsanoatqurilishbank tomonidan «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi bilan hamkorlikda qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish hamda investitsiya loyihalarini moliyalashtirish borasida amalga oshirilgan ishlarning joriy holati hamda yil yakuniga qadar kutilayotgan natijalarga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimizning 2021 yil 9 iyundagi «Hududlarning sanoat salohiyatini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoniga ko‘ra, O‘zsanoatqurilishbank qurilish materiallari ishlab chiqarishni kompleks rivojlantirishga qaratilgan ishlarning tizimli borishida mas’ul hisoblanadi.
Matbuot ajumanida ta’kidlanganidek, bu boradagi sa’y-harkatlar qurilish materiallari sanoatini boshqarish tizimining samaradorligini oshirishdan boshlandi.
Xususan, Bank tomonidan «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi bilan hamkorlikda «Boston consulting group» xorijiy kompaniyasi mutaxassislarini jalb qilgan holda qurilish materiallari sanoatini 2030 yilgacha rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqildi.
Sohada ilmiy salohiyatni oshirish hamda qurilish materiallari ishlab chiqarishda Turkiya tajribasidan foydalanish maqsadida Turkiyaning Maltepe universiteti va Qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilar uyushmasi (IMSAD) bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Yiliga 400 nafar tinglovchini o‘qitishga mo‘ljallangan «Tadbirkorlar maktabi» o‘quv markazi va uning Samarqand filiali tashkil etildi. 65 turdagi qurilish materiallari bo‘yicha amaliy-uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqildi.
Biznes loyihalarni ishlab chiqish va tadbirkorlarga amaliy yordam ko‘rsatish maqsadida konsalting kompaniyasi va uning hududiy tarmoqlari tashkil etildi.
Loyihalarni moliyalashtirish maqsadida tijorat banklarining yetakchi xorijiy moliya institutlari bilan hamkorligi kuchaytirildi. Birgina O‘zsanoatqurilishbank tomonidan joriy yilning 1 oktyabr holatiga ko‘ra, 586 mln. dollar hajmida chet el kredit liniyalari jalb qilindi (yil yakuniga qadar qo‘shimcha 69 mln. dollar mablag‘ olinishi rejalashtirilgan). Boshqa banklar bilan birgalikda umumiy qiymati 1 mlrd. dollar bo‘lgan 203 ta investitsiya loyihaga 373,6 mln. dollar miqdorida kredit mablag‘lari ajratildi. Shuningdek, qiymati 608 mln. dollarlik 242 ta loyiha ishga tushirildi.
Pirovardida, joriy yilning o‘tgan davrida qurilish materiallari sanoatida mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi 22,5 trln. so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 124 foizga o‘sdi. 6 393 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Jumladan, 11,1 mln. tonna sement, 19,8 mln. kv. metr qurilish oynasi, 18,5 mln. kv. metr keramik plitkalar, 49 mln. kv. metr gipsokarton, 1 810 ming o‘ram gulqog‘oz kabi mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Ushbu davrda sohaga 1 102,4 mln. dollarlik investitsiyalar jalb etildi (o‘sish 124 foiz), 445,5 mln. dollarlik mahsulotlar eksport qilindi (o‘sish 156 foiz), mahalliylashtirish dasturi doirasida 1 020 mlrd. so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarildi (o‘sish 149 foiz).
Matbuot anjumanida 2022 yil yakuniga qadar mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi 27,6 trln. so‘mga, mahsulotlar eksporti esa 600 mln. dollarga yetkazilishi kutilayotgani qayd etildi.

«Узпромстройбанк» рассказал о работе в деле развития промышленности стройматериалов
26 октября текущего года в Национальном пресс-центре Узпромстройбанком совместно с Ассоциацией «Узпромстройматериалы» проведена пресс-конференция, посвященная состоянию работы, осуществленной в стране в деле развития промышленности строительных материалов, финансирования инвестиционных проектов, а также ожидаемым результатам по итогам года.
В соответствии с Указом Президента страны от 9 июня 2021 года о дополнительных мерах по повышению промышленного потенциала регионов, Узпромстройбанк является ответственным за системную реализацию работ, направленных на комплексное развитие в республике производства строительных материалов.
Как отмечалось на пресс-конференции, меры в данном направлении были начаты с повышения эффективности системы управления промышленности строительных материалов.
В частности, Банком совместно с Ассоциацией “Узпромстройматериалы” с привлечением специалистов зарубежной компании “Boston consulting group” разработана Стратегия развития промышленности строительных материалов до 2030 года.
В целях повышения научного потенциала и применения туретского опыта по производство строительных материалов в сфере налажено сотрудничество с Университетом Малтепе Турции и Ассоциацией производителей строительных материалов (IMSAD). Созданы “Школа предпринимателей”, рассчитанная на обучение 400 слушателей в год, и ее Самаркандский филиал. Разработаны практико-методические пособия по 65 видам строительных материалов.
В целях разработки бизнес-проектов и оказания практической помощи предпринимателям организованы консалтинговая компания и ее региональные сети.
В целях финансирования отраслевых проектов усилено взаимодействие коммерческих банков с ведущими финансовыми институтами. Только Узпромстройбанком по состоянию на 1 октября текущего года, привлечены зарубежные кредитные линии в объеме 586 млн. долларов США (до конца года намечено получение дополнительно 69 млн. долларов). Совместно с другими банками на 203 инвестиционных проектов общей стоимостью 1 млрд. долларов выделены кредитные средства в размере 373,6 млн. долларов. Также задействованы 242 проекта стоимостью 608 млн. долларов.
В итоге за прошедший период текущего года в промышленности строительных материалов объем производства продукции составил 22,5 трлн.сумов, по сравнению с данным периодом прошлого года вырос на 124 процента. Создано 6 393 новых рабочих мест.
В частности, произведено 11,1 млн. тонн цемента, 19,8 млн. кв. метров строительного стекла, 18,5 млн. кв. метров керамических плиток, 49 млн. кв. метров гипсокартона, 1 810 тысяч рулонов обоев.
В данный период в сферу привлечены инвестиции на 1 102,4 млн. долларов (рост составил 124 процента), экспортировано продукции на 445,5 млн. долларов (рост составил 156 процентов), по программе локализации произведено продукции на 1 020 млрд. сумов (рост составил 149 процентов).
На пресс-конференции отмечалось, что до конца 2022 года ожидается доведение объема производства продукции до 27,6 трлн. сумов, экспорта продукции – до 600 млн. долларов.