O‘zsanoatqurilishbank va YeTTB o‘rtasida konvertatsiyalanadigan qarz bitimlari imzolandi
Joriy yil 27 iyul kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) tomonidan O‘zsanoatqurilishbank aksiyalariga konvertatsiya qilish imkoniyati bilan 50 mln. AQSh dollari miqdorida kredit mablag‘larini ajratish to‘g‘risida Bitimlar paketini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu bitimlar asosida taqdim etilayotgan kredit mablag‘lari O‘zbekiston Respublikasi hududida o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan kichik va o‘rta biznes sub’yektlari loyihalarini kreditlashga qaratilishini nazarda tutadi.
Bunda moliyalashtirishning bir qismi iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirishga sarflanadi. Bu esa, Bankka «yashil banking» dasturini kengaytirishga imkon beradi.
Ushbu hujjatlar tomonlar o‘rtasida Prezidentimiz tomonidan 2020 yil 12 mayda imzolangan «2020-2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining bank tizimini isloh qilish strategiyasi to‘g‘risida»gi Farmon hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 29 martdagi «O‘zsanoatqurilishbank» aksiyadorlik tijorat bankini xalqaro moliya institutlari ishtirokida xususiylashtirish va transformatsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq, amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Bitimlarda O‘zbekiston Respublikasi bank sektoriga davlat ulushiga ega tijorat banklarini kompleks transformatsiya qilish, bank ishiga oid zamonaviy standartlar, axborot texnologiyalari va dasturiy mahsulotlarni joriy etish, zarur tajriba va bilimlarga ega investorlarga tanlov asosida banklardagi davlat ulushiga ega aksiyalarini sotish, shuningdek davlat ulushiga ega tijorat banklari va korxonalarni parallel ravishda takomillashtirish orqali isloh qilish kabi tadbirlar belgilangan.
2018 yildan buyon O‘zsanoatqurilishbank Xalqaro moliya korporatsiyasi, YeTTB kabi yetakchi moliya institutlari bilan korporativ boshqaruvni mustahkamlash, biznes jarayonlarni qayta ko‘rib chiqish, bu borada amaliyotlarni tijoratlashtirish, tavakkalchiliklarni boshqarish va g‘aznachilik operatsiyalari tizimini takomillashtirish, shuningdek, «yashil» loyihalarni amalga oshirishda ko‘maklashish orqali xususiylashtirishga tayyorlash masalalari bo‘yicha yaqin hamkorlik qiladi.

Узпромстройбанк и ЕБРР подписали Пакет соглашений о конвертируемом займе
27 июля текущего года состоялась Церемония подписания пакета Соглашений о выделении Европейским банком реконструкции и развития в пользу Узпромстройбанк кредитных средств в размере 50 млн. долларов США с возможностью конвертации в акции Банка.
Соглашениями предусматриваются, что средства кредита будут направлены на кредитование проектов субъектов малого и среднего бизнеса, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Узбекистан. При этом, часть финансирования будет использована для финансирования проектов, связанный с изменением климата, что позволит банку расширить свою программу зеленого банкинга.
Данные соглашения стали логическим продолжением усердной работы сторон, осуществляемой в соответствии с Указом Президента Узбекистана от 12 мая 2020 г. №УП-5992 «О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020–2025 годы» и Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 марта 2021г. №161 «О мерах по дальнейшей трансформации акционерного коммерческого банка Узпромстройбанк и последующей его приватизации с участием Международной финансовой корпорации», где указаны необходимость реформирования банковского сектора в Республике Узбекистан путем комплексной трансформации коммерческих банков с долей государства, внедрения современных стандартов банковского дела, информационных технологий и программных продуктов, реализации государственного пакета акций банков на конкурсной основе инвесторам, обладающим надлежащим опытом и знаниями, а также параллельного реформирования коммерческих банков и предприятий с долей государства.
С 2018г. Узпромстройбанк тесно сотрудничает с ведущими финансовыми институтами, такими как МФК и ЕБРР по вопросам подготовки к приватизации путем укрепления практики корпоративного управления банка, пересмотру бизнес-процессов, коммерциализации его операций, усовершенствованию системы управления рисками и казначейских операций, а также содействия банку в развитии зеленого банкинга.
После диагностики и построения клиентоцентричной модели развития бизнеса, в настоящее время осуществляется третий этап трансформации, где внедряется новая бизнес-модель банка с обновлением информационной системы и сопутствующей инфраструктуры.