O‘zsanoatqurilishbankda «Ochiq eshiklar kuni» o‘tkazildi
9 dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan O‘zsanoatqurilishbank Bosh ofisida «Ochiq eshiklar kuni» bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda Bank tomonidan joriy qilingan Korrupsiyaga qarshi menejment tizimi talablari doirasida olib borilgan ishlar bo‘yicha ma’lumot berildi.
Mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashishda ilg‘or xorijiy tajribalar keng qo‘llanilib, xalqaro standartlar joriy etildi. Tashkilotlarning bu boradagi ishlari samaradorligini oshirish maqsadida reyting baholash indikatorlari ishlab chiqildi.
Prezidentimiz tomonidan shu yil 12 yanvarda qabul qilingan «Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaror bu borada dasturamal bo‘lmoqda.
Ta’kidlash joiz, O‘zsanoatqurilishbank tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish ishlari xalqaro mezonlar asosida yo‘lga qo‘yildi. Natijada joriy yilning iyun oyida Bankka Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimining ISO 37001:2016 xalqaro standarti talablariga muvofiqlik sertifikati taqdim etildi.
«Ochiq eshiklar kuni» jamoatchilik oldida muassasa faoliyati ochiqligi, xususan, korrupsiyaga qarshi kurashishda amalga oshirilayotgan ishlarning hisobdorligini ta’minlash maqsadida tashkil etildi. Korrupsiyaga qarshi menejment tizimi talablari doirasida olib borilgan ishlar sarhisob qilindi.
– Korrupsiyaga qarshi menejment tizimining joriy etilgani bank faoliyatida xatarlar xavfini kamaytiradi, manfaatdor tomonlar (aksiyadorlar, hamkorlar, mijozlar, investorlar, qolaversa, jamoatchilik) oldida oshkoralik va ishonchlilikni ta’minlaydi, tashkilot va manfaatdor tomonlarni korrupsiyaning salbiy oqibatlaridan himoyalaydi, muassasaning ushbu yo‘nalishda amaldagi qonunlarga muvofiq ishlayotganini namoyon etadi, – deydi «O‘zsanoatqurilishbank» ATB Komplayens-nazorat departamenti boshqarma boshlig‘i Shavkat Nizametdinov. – Shu bois joriy yilda ushbu tizimi qayta ko‘rib chiqilib, ISO 37001 xalqaro standarti hamda qonunchilik talablariga muvofiqlashtirildi, 20 ta ichki me’yoriy hujjat ishlab chiqildi, korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritasi tuzilib, tizim bo‘yicha ichki audit o‘tkazildi.
Bundan tashqari, Bosh bank va hududiy tarmoqlardan 3700 dan ziyod xodimlar korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi, xizmat vazifalarini bajarishda yuzaga keladigan korrupsiyaga oid xavf-xatarlar hamda ularni baholash tizimi bo‘yicha o‘qitildi, 816 nafari test sinovlaridan o‘tkazildi. Xalqaro standart talablari asosida tahsil olgan 92 nafar rahbar xodimga korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi menejeri maqomini beruvchi sertifikat taqdim etildi.
Tadbirda ishtirokchilar Bank tizimida korrupsiyaga oid murojaatlar bilan ishlash, xizmat tekshiruvlarini o‘tkazish, arizalar reyestrini yuritish mexanizmlari bilan tanishtirildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mas’ullari tomonidan hamkorlikdagi ishlarga bag‘ishlangan taqdimot namoyish etilib, unda O‘zsanoatqurilishbank tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati, odob-ahloq kodeksi, manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish to‘g‘risida nizom, aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy xatti-harakatlar to‘g‘risida reglament, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash uslubiyoti kabi ichki me’yoriy hujjatlar puxta ishlab chiqilganligi alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, tijorat banklari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokidagi «Ochiq eshiklar kuni» tadbiri savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi.

В Узпромстройбанке проведен «День открытых дверей»
В связи с 9 декабря – Международным днем борьбы с коррупцией в Головном офисе Узпромстройбанка состоялся «День открытых дверей». В мероприятии, организованном при сотрудничестве с Агентством по противодействию коррупции Республики Узбекистан, представлена информация о работе, проведенной в Банке в рамках требований системы противодействия коррупции.
В нашей стране широко применяется передовой зарубежный опыт в деле предотвращения и противодействия коррупции, внедрены международные стандарты. В целях повышения эффективности работы организаций в этом направлении разработаны индикаторы рейтинговой оценки.
Постановление Президента страны от 12 января текущего года о мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работы по противодействию коррупции служит руководством к действию в этом направлении.
Следует отметить, что в системе Узпромстройбанка работа по противодействию коррупции налажена на основе международных критериев. В результате в июне текущего года Банку был вручен сертификат соответствия требованиям международного стандарта ISO 37001:2016 системы менеджмента по противодействию коррупции.
«День открытых дверей» был организован в целях обеспечения открытости деятельности учреждения перед общественностью, а также отчетности по работе, осуществляемой по противодействию коррупции. Подведены итоги работы, проведенной в рамках требований системы менеджмента противодействия коррупции.
– Внедрение системы менеджмента по противодействию коррупции снижает риски в деятельности банка, обеспечивает открытость и надежность перед заинтересованными сторонами (акционерами, партнерами, клиентами, инвесторами, общественностью), защищает организации и заинтересованные стороны от негативных последствий коррупции, демонстрирует работу учреждения в соответствии с действующими законами в этом направлении, – сказал начальник управления Департамента комплаенс-контроля АКБ «Узпромстройбанк» Шавкат Низаметдинов. – Поэтому данная система в текущем году была пересмотрена, приведена в соответствие с международным стандартом ISO 37001 и требованиями законодательства, разработаны 20 внутренних нормативных актов, составлена карта коррупционных угроз, проведен внутренний аудит по системе.
Кроме того, более 3700 работников Головного банка и территориальных филиалов обучены по вопросам системы управления в борьбе с коррупцией, коррупционных угроз, возникающих при выполнении служебных обязанностей, системе их оценки, 816 из них прошли тестовые испытания. 92 руководящим сотрудникам, обучавшимся на основе требований международного стандарта, вручены сертификаты с присвоением статуса менеджера системы управления в борьбе с коррупцией.
В ходе мероприятия участники были ознакомлены с вопросами касательно работы с обращениями в системе Банка по вопросам коррупции, проведения служебных проверок, механизмов ведения реестра заявлений.
Ответственными сотрудниками Агентства по противодействию коррупции проведена презентация о совместной работе, в ходе которой особо отмечалось то, что в системе Узпромстройбанка тщательно разработаны внутренние нормативные документы о политике по противодействию коррупции, кодексе этики, положение об управлении конфликтами интересов, регламент о коррупционных действиях через каналы связи, методика оценки коррупционных угроз.
В мероприятии «День открытых дверей» с участием представителей Агентства по противодействию коррупции, коммерческих банков и средств массовой информации прозвучало множество вопросов и ответов.