Parijda «O‘zbekiston – Fransiya» turistik forumi tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Fransiya Respublikasiga davlat tashrifi arafasida 2025 yil 10 mart kuni Turizm qo‘mitasi tomonidan Parij shahrida joylashgan «Intersontinental» mehmonxonasida O‘zbekiston-Fransiya turizm forumi va uni doirasida «O‘zbekiston - Ipak yo‘lining durdonasi» taqdimoti tashkil etildi.
Tadbirda Fransiya davlati turizm ma’muriyati, ikki mamlakat tadbirkorlik sub’yektlari, OAV va media vakillari, shuningdek, Fransiya davlatidagi diplomatik korpus rasmiylari va boshqa turizm sohasi 120 vakillari ishtirok etdi.
Maqsad – O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida turizm sohasidagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish, tadbirkorlar o‘rtasida faol aloqalarni yo‘lga qo‘yish va mamlakatimizga turistik oqimni oshirish.
«O‘zbekiston - Ipak yo‘lining durdonasi» taqdimotida mehmonlarga O‘zbekistonning turizm sohasidagi istiqbollarini va mamlakatning turistik infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini va turistlar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida amalga oshirilayotgan yangiliklar haqida ma’lumot berildi.
«Uzbekistan Airways» aviakompaniyasining tomonidan logistika salohiyati hamda mavjud aviaqatnovlar haqida taqdimot etildi. Shuningdek, kompaniyaning turizmni rivojlantirishdagi o‘rni va O‘zbekistonga keluvchi sayyohlarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish uchun yangi imkoniyatlar va yo‘nalishlar haqida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston va Fransiya biznesi vakillari ishtirokida o‘tkazilgan «B2B» uchrashuvlari doirasida ishbilarmonlik aloqalari o‘rnatildi, hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi va turistlar oqimini oshirish bo‘yicha o‘zaro kelishuvlarga erishildi.
Ushbu muzokaralar ikki mamlakat turizm sohasidagi ishbilarmonlarga hamkorlik o‘rnatish va yangi loyihalarni rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyatlarni yaratdi.
Shuningdek, Fransiya sayyohlik kompaniyalari vakillari forum doirasida tashkil etilgan taqdimot orqali so‘nggi yillarda O‘zbekistonda turizm sohasida amalga oshirilgan islohotlar va ularning natijasida hududlarida barpo etilgan yangi turizm maskanlari,yangilangan infratuzilmalar va madaniy meros ob’yektlari bilan tanishdilar.
Tadbirga tashrif buyurgan mehmonlar yurtimizning boy va rang-barang madaniyati hamda an’analarini aks ettiruvchi milliy kuy-qo‘shiqlar va raqslar bilan yaqindan tanishdilar hamda o‘zbek oshpazlari tomonidan tayyorlangan tansiq o‘zbek milliy taomlaridan tatib ko‘rdilar.
Forum O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi turizm aloqalarini rivojlantirish, o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

В Париже прошел туристический форум «Узбекистан – Франция»
В преддверии государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Французскую Республику 10 марта 2025 года Комитет по туризму организовал Узбекско-французский туристический форум в отеле «Intercontinental» в Париже. В рамках форума прошла презентация «Узбекистан – жемчужина Шелкового пути».
Мероприятие собрало 120 участников, включая представителей Французской государственной туристической администрации, хозяйствующих субъектов двух стран, СМИ, дипломатов и специалистов туристической отрасли.
Цель форума – вывести туристические отношения между Узбекистаном и Францией на новый уровень, наладить активные связи между предпринимателями и увеличить поток туристов в Узбекистан.
В ходе презентации «Узбекистан – жемчужина Шелкового пути» гости узнали о перспективах развития туризма в Узбекистане, усилиях по улучшению инфраструктуры и нововведениях, направленных на создание более благоприятных условий для туристов.
Авиакомпания «Uzbekistan Airways» представила свои логистические возможности, существующие маршруты и обсудила роль компании в развитии туризма, а также новые направления и возможности для предоставления качественных услуг туристам, посещающим Узбекистан.
В рамках «B2B» встреч с участием представителей узбекского и французского бизнеса были наложены деловые связи, обсуждены возможности сотрудничества и достигнуты договоренности по увеличению туристического потока.
Переговоры открыли новые перспективы для туристических компаний обеих стран, позволяя развивать совместные проекты и укреплять партнерство.
Французские туристические компании также ознакомились с реформами, реализованными в Узбекистане за последние годы, с новыми туристическими объектами, построенными в рамках этих реформ, обновленной инфраструктурой и памятниками культурного наследия.
Гости мероприятия могли насладиться национальными песнями и танцами, отражающими богатство и разнообразие узбекской культуры и традиций, а также попробовать блюда узбекской кухни, приготовленные профессиональными поварами.
Форум стал важным шагом в развитии туристических связей между Узбекистаном и Францией, открыв новые возможности для взаимовыгодного сотрудничества.