Paxta bo‘yicha majburiy davlat xaridlari bekor qilindi. «O‘zpaxtasanoat» AJ tugatiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 23-oktyabrdagi «O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga mo‘ljallangan strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida»gi PF-5853-son Farmoni ijrosini ta’minlash, davlat buyurtmasi hajmlarini bosqichma-bosqich kamaytirish, shu jumladan, paxta xom ashyosi yetishtirish, xarid qilish va sotishda erkin raqobatni ta’minlaydigan bozor tamoyillarini joriy etish, ushbu yo‘nalishda fermer xo‘jaliklari manfaatdorligini oshirish hamda qishloq xo‘jaligi sohasiga investitsiyalarni keng jalb qilish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan «Paxtachilik sohasida bozor tamoyillarini keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi qaror qabul qilindi. Bu haqda «Review.uz» xabar berdi.
Unga ko‘ra, Birinchidan, 2020-yil hosilidan boshlab:
- davlat tomonidan paxta xom ashyosi ishlab chiqarish va sotish rejasini belgilash amaliyoti bekor qilinadi;
- paxta xom ashyosining xarid narxini belgilash amaliyotidan voz kechiladi;
- paxta xom ashyosi yetishtiruvchilarga rayonlashtirilgan navlarni erkin tanlash huquqi beriladi;
- sertifikatlangan urug‘lik yetkazib berish tizimi saqlab qolinadi hamda bosqichma-bosqich Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tarkibidagi urug‘chilik klasterlari va elita urug‘chilik xo‘jaliklari, paxta to‘qimachilik klasterlari zimmasiga yuklatiladi.
Ikkinchidan, Paxta-to‘qimachilik klasterlari tashkil etilmagan hududlarda paxta tozalash korxonalari ishtirokida fermer xo‘jaliklarining ixtiyoriy kooperatsiyasi tashkil etiladi.
Koorperatsiyaning asosiy vazifalari:
- kooperatsiya a’zolari tomonidan, texnika, uskuna, transport vositalaridan, paxta tozalash zavodlaridan birgalikda foydalanishni tashkil etish;
- kooperatsiya a’zolarini qishloq xo‘jaligi texnikasi, yonilg‘i-moylash materiallari, o‘g‘it, urug‘lar, shuningdek, kimyoviy himoya vositalari bilan ta’minlash;
- ishlab chiqarilgan mahsulotlarni tayyorlash, tashish, saqlash, qayta ishlash va sotishni tashkillashtirish;
- qishlok xo‘jaligi birlashmalari a’zolariga agrotexnika, buxgalterlik, konsalting, vositachilik va boshqa xizmatlarni ko‘rsatish.
Uchinchidan, paxta xom ashyosi yetishtirish va qayta ishlashni kreditlashning yangi mexanizmi joriy etiladi.
2020 yil 15 martdan boshlab:
a) paxta xom ashyosi yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish uchun tijorat banklari tomonidan Moliya vazirligi huzuridagi jamg‘arma mablag‘lari hisobidan 12 oy muddatgacha yetishtiriladigan paxta umumiy qiymatining 50 foizigacha bo‘lgan miqdorda moliyalashtirilganda yillik 8 %, 60 foizigacha bo‘lgan miqdorda moliyalashtirilganda yillik 10% stavkadan (shundan bank marjasi 2%) oshmagan mikdorda kreditlar ajratiladi.
- kredit oluvchilar agrotexnik tadbirlardan kelib chiqib, kredit mablag‘laridan erkin foydalanadi hamda moddiy resurslar yetkazib beruvchilarni ixtiyoriy tanlaydi;
- paxta xom ashyosi yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirishga ajratilgan kredit mablag‘larining muddatida qaytarilmagan qismi tijorat kredita sifatida qayta rasmiylashtiriladi;
b) yetishtirilgan paxta xom ashyosini xarid qilish uchun tijorat banklari tomonidan 12 oy muddatgacha paxta yig‘im-terimi hamda yakuniy hisob-kitob uchun tijorat kreditlari ajratiladi.
- milliy valyutada ajratiladigan tijorat kreditlari bo‘yicha foiz stavkasining Markaziy bankning asosiy stavkasidan oshadigan, lekin 10 % punktidan ko‘p bo‘lmagan qismiga;
- xorijiy valyutada ajratiladigan kreditlar bo‘yicha tijorat banklari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 30 foizigacha, lekin 3 % punktidan ko‘p bo‘lmagan qismiga Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya beriladi.
2021-yil hosilidan boshlab paxta xom ashyosini yetishtirishni kreditlash tartibi fermer xo‘jaliklari tomonidan mustaqil ravishda aniqlanadi (yer maydoni to‘liq klasterga berilgan hududlar bundan mustasno)
To‘rtinchidan, «O‘zpaxtasanoat» AJni tugatish choralari ko‘riladi.
- kooperatsiya tashkil etiladigan hududlarda paxta tozalash zavodlaridagi «Paxtasanoat» hududiy aksiyadorlik birlashmalari aksiya (ulush) paketlarini belgilangan tartibda kooperatsiyalarga yoki tadbirkorlik sub’yektlariga sotish;
- «Paxtasanoat» hududiy aksiyadorlik» birlashmalarining paxta tozalash zavodlaridagi aksiya (ulush) paketlari sotilishiga qadar, ushbu zavodlar tomonidan paxta xom ashyosini qabul qilish, saqlash va qayta ishlash xizmati (tegirmon usulida) ko‘rsatish nazarda tutiladi.
Beshinchidan,
- Jahon bozori narxlari tahlilidan kelib chiqib har yili 1 dekabrga qadar kelgusi yil hosili uchun kutilayotgan (indikativ) narxlar e’lon qilinishini hamda bozorlardagi narxlar o‘zgarishidan kelib chiqib, har chorakda ushbu narxga tuzatishlar kiritish amaliyoti joriy etiladi;
- paxta yetishtiruvchilarning daromad olishlarini ta’minlash maqsadida paxta yig‘im-terimi mavsumidan oldin qo‘lda terilgan 1 kg paxta xom ashyosini terish haqining tavsiyaviy miqdorining ommaviy axborot vositalarida e’lon qilib borilishi ta’minlanadi.
Paxta tolasi Respublika tovar-xomashyo birjasida boshlang‘ich birja narxida erkin sotiladi, bunda birjada boshlang‘ich narx shakllanishida 10 % chegirma qo‘yish bekor qilinadi.
Respublika hududlarida «O‘zpaxtasanoat» AJ va uning tizimiga kiruvchi korxonalar ishtirokida tikuv-to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga mo‘ljallangan majmualarni klasterlar tomonidan tashkil etish yo‘lga qo‘yiladi.
Fermer xo‘jaliklariga ekin mavsumi boshlanishidan oldin narxlar e’lon qilib borilishi xo‘jaliklarga paxta yetishtirishning iqtisodiy natijasini ko‘rish, kerak bo‘lsa, ularga o‘z biznes-rejasini to‘g‘ri tuzish imkonini beradi va qolaversa, ularni o‘z xarajatlarini maqbullashtirishga undaydi.
Oltinchidan, paxta tolasi Respublika tovar-xomashyo birjasida boshlang‘ich birja narxida erkin sotiladi, bunda birjada boshlang‘ich narx shakllanishida 10 % chegirma qo‘yish bekor qilinadi.

Узбекистан отказался от госзаказа на хлопок. «Узпахтасаноат» будет ликвидировано
Начиная с урожая 2020 года Узбекистан начнет отказываться от государственного регулирования плана производства, цены и плана обязательной продажи хлопка. Кроме того, на 25% снизится план по обязательной продаже зерна. Соответствующий указ подписал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев, сообщает Review.uz.
Согласно указу для развития экономики и активного привлечения инвестиций начиная с урожая 2020 года отменяется практика установления государством плана производства и обязательной продажи хлопка, его цены.
Практика установления государством плана производства, цены и обязательной продажи хлопка, игнорирование экономической заинтересованности производителей хлопка-сырца, приводят к чрезмерному использованию и неправильному использованию выделенных ресурсов.
Начиная с 2020 года:
- государство отменяет план производства и реализации хлопка-сырца;
- отменяется закупная цена хлопка-сырца;
- производители хлопка-сырца получат право свободно выбирать зонированные сорта;
- сохранится система доставки сертифицированния семян.
Согласно указу, в регионах, где нет хлопковых кластеров будет организована добровольная кооперация фермерских хозяйств с участием хлопкоочистительных предприятий, основными задачами которых определены:
- организация совместного использования членами кооператива, машин, оборудования, транспортных средств, заводов;
- обеспечение членов кооператива сельскохозяйственной техникой, горюче-смазочными материалами, удобрениями, семенами, а также химическими и защитными средствами;
- организация производства, транспортировки, хранения, переработки и реализации готовой продукции;
- оказание агротехнических, бухгалтерских, консультационных, посреднических и других услуг членам сельскохозяйственных объединений.
Следует отметить, что добавленная стоимость (15-25%) в основном создается хлопкоперерабатывающими предприятиями, что, в свою очередь, приводит к снижению доходов фермеров (урожайность на 3%). При этом отмечается, что фермерские хозяйства не обладают достаточными знаниями и навыками в реализации агротехнических мероприятий, контрактных, банковских и других услуг.
Так к примеру, в Соединенных Штатах и Турции производство хлопка осуществляется в основном на кооперативной основе, и только перерабатывающий сектор интегрирован в кластеры.
Согласно документу, начиная с 15 марта 2020 года будет внедрен новый механизм кредитования производства и переработки хлопка-сырца.
Коммерческие банки будут предоставлять кредиты на покупку хлопка-сырца на срок до 12 месяцев для сбора хлопка и окончательного расчета.
Следует отметить, что существующая система кредитования приводит к созданию дебиторской и кредиторской задолженности между фермерами и поставщиками товаров и услуг, снижению качества продукции и услуг и искусственному росту цен.
Использование льготных кредитов и отсутствие свободного распределения средств привели к снижению производства хлопка на 15-20%.
Цена покупки хлопка-сырца будет либерализована в результате отказа от установления цен. Появится возможность свободно пользоваться кредитами и свободно выбирать обслуживающие компании.
Экономический интерес фермеров увеличится. Структура сельскохозяйственных расходов будет диверсифицирована с акцентом на такие сферы, как наука и семеноводство.
Согласно документу АО «Узпахтасаноат» будет ликвидировано. В частности, в установленном порядке пакеты акции региональных акционерных обществ «Пахтасаноат» будут проданы кооперациям и субъектам предпринимательства.
Объявление ожидаемых (ориентировочных) цен на урожай следующего года к 1 декабря каждого года на основе анализа цен розничного рынка, и ежеквартальные корректировки будут вноситься в эту цену в связи с волатильностью рынка.
В целях обеспечения рентабельности производителей хлопка в средствах массовой информации будет публиковаться рекомендуемая сумма 1 кг хлопка-сырца, собранного до сбора урожая хлопка.
Также хлопок будет свободно продаваться на Республиканской товарной бирже по начальной биржевой цене, без 10% скидки от начальной цены биржи.
Кроме того, запланировано создание кластеров по производству швейных и текстильных изделий с участием «Узпахтасаноат» и его предприятий в регионах республики.
Будет внедрена практика объявления цен фермерам до начала вегетации, что позволит фермерам увидеть экономический эффект от выращивания хлопка и, при необходимости, составить свой бизнес-план и мотивировать их оптимизировать свои расходы.