Proteksionizm va savdo urushi. O‘zbekistonga shu kerakmi?
Oxirgi paytlarda iqtisodchilar va tadbirkorlar o‘rtasida davlatimizning iqtisodiy siyosatida import cheklovlarini qo‘llash bo‘yicha tortishuvlar avj olmoqda. Bu bahslar ijtimoiy tarmoqlarga ham ko‘chib, turlicha populistik fikrlar ilgari surilmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish muhitiga o‘z ta’sirini o‘tkazishi tabiiy, albatta.
Masala nimada?
Ishlab chiqarishni endigina yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlar import bojlarini oshirish orqali davlat tomonidan himoya choralarining qo‘llanilishini so‘ramoqda. Ma’lumki, iqtisodiyot nazariyasida bu holat proteksionizm deb ataladi va bu jarayonda mamlakat yoki bir nechta mamlakatlardan iborat bloklar o‘z iqtisodiyotini himoya qilish maqsadida tashqi savdo operatsiyalariga cheklovlar (asosan import bojlari) kiritadi.
Hozirgi kunda, proteksionizmning tariflar, kvotalar, subsidiyalar, sertifikatlash, milliy mahsulotlardan foydalanish talablarini joriy qilish, ma’muriy to‘siqlar, antidemping va valyuta kurslarini boshqarish kabi usullari keng qo‘llaniladi.
Mamlakatlarning iqtisodiy rivojlanish jarayonlari sekinlashgan hollarda proteksionizm siyosatining jozibadorligi oshadi. 2009 yilning iqtisodiy krizisi oxirgi 30 yil ichida xalqaro tashqi savdoni liberallashtirish yo‘lida qilingan barcha ishlarni yo‘qqa chiqardi. Ayniqsa, iqtisodiy faollik pasayishi oqibatida davlat moliyasining kuchsizlangani holatida import bojlarini oshirish budjet taqchilligini kamaytirishga qaratilgan oson usullardan hisoblanadi.
Tarix nima deydi?
AQShda (1930 y.) Smoot-Hawley tariflarining joriy qilinishi tarixda qo‘llanilgan eng katta proteksionistik qadamlardan hisoblanadi. Bunda proteksionizm tarafdorlari iqtisodiyotning «go‘dak» sektorlarini himoya qilish, mahalliy ish o‘rinlarini yaratish, milliy xavfsizlik bilan bog‘liq sektorlarni saqlab qolish, iste’molchilarni himoya qilish kabi vajlar bilan qonun loyihasini ommaga olib chiqishgan.
Shunda o‘sha davrning eng atoqli iqtisodchilarini o‘z ichiga olgan 1028 olimlar jamoasi Prezident Xerbert Xuverga ushbu tariflarning maqsadga muvofiq emasligi to‘g‘risida petitsiya yuborishadi. Proteksionizm harakatiga qarshi tomonlar yuqori tariflar tufayli iste’molchilar tanlov doirasining qisqarishi va inflyasiyaning oshishi, «go‘dak» sektorlar esa baribir rivojlanmasligi, buning ustiga, boshqa mamlakatlarning qarshi proteksionistik javob harakatlari orqali savdo urushlarining kelib chiqishi kabi oqibatlarni ko‘rsatgan holda bu harakatga qarshi chiqishdi.
Prezident Xerbert Xuver o‘zi ham qarshi bo‘lishiga qaramay turli biznes doiralari va o‘z partiyasi tomonidan bo‘lgan bosimlar ostida qonunni veto huquqini qo‘llamasdan tasdiqlaydi. Ko‘p o‘tmay, Kanadada ham yuqori import bojlarini e’lon qilgan holda savdo urushlari avj ola boshlaydi, bu esa iqtisodiy depressiyaning yanada chuqurlashishiga olib keladi.
O‘sha davrdan boshlab jahon iqtisodiyotida tashqi savdoni liberallashtirishga yo‘naltirilgan harakatlar avj oladi va iqtisodiyotda savdo qilish savdo qilmaslikdan afzal (trade is better than no trade) prinsipi ostida tashqi savdo konsepsiyalari shakllanadi, xalqaro savdo tashkiloti tashkil etiladi va turli shartnomalar imzolanadi. Ayniqsa, ikkinchi jahon urushidan keyin G‘arb mamlakatlari o‘rtasida erkin iqtisodiy savdo umume’tirof etilgan iqtisodiy prinsip sifatida tan olindi va savdo to‘siqlarining minimallashishiga olib keldi.
Erkin tashqi savdo g‘oyalari 300 yil oldingi David Rikardoning solishtirma afzallik nazariyasi ustiga qurilgan bo‘lib, unga ko‘ra, xalqaro miqyosda barcha ishlab chiqarish resurslarining erkin (cheklovlarsiz) harakatlanishi iqtisodiy samaradorlikni o‘stiradi va resurslar o‘zidan maksimal manfaat keltirgan holda aholi farovonligining oshishiga xizmat qiladi.
Agar ishlab chiqarish resurslarining mamlakatlar o‘rtasidagi erkin harakati bo‘lmasa, bu g‘oyalarning amaliy natijalarini ko‘rish imkonsizdir. Solishtirma afzallik prinsiplari asosida ixtisoslashuvning eng yuqori formasini kolonial davrda ko‘rishimiz mumkin. U davrda barcha rivojlanayotgan mamlakatlar o‘zlarining solishtirma afzalliklaridan kelib chiqib, xom ashyo yetishtirib berishga, rivojlangan mamlakatlar esa undan sanoat yoki yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashdi.
Nima uchun davlatlar proteksionist siyosatni qo‘llaydi?
Iqtisodiy nazariya tarafidan qaraydigan bo‘lsak, solishtirma afzallik ham bir optimal holat, lekin rivojlanishga intiluvchi davlatlar har doim o‘zida yuqori qiymatli mahsulot ishlab chiqaruvchi sektorlarni qo‘llab-quvvatlash yoki strukturaviy o‘zgarishlarni amalga oshirish orqali aholi farovonligini oshirishga harakat qiladi. Bu jarayonni amalga oshirishda davlat ayrim proteksionistik yo‘llardan foydalanishga majbur.
Erkin savdoning real daromadlar o‘sishiga olib kelishi inkor qilib bo‘lmaydigan fakt bo‘lgani kabi mahalliy o‘zini-o‘zi ta’minlash darajasini saqlab qolishdan ham mamlakat farovonligi uchun real foyda mavjud.
Shu o‘rinda iqtisodchilar tomonidan ko‘p qo‘llaniladigan Keyns so‘zlarini keltirish maqsadga muvofiqdir: «Men xalqlar o‘rtasida iqtisodiy to‘siqlarni eng yuqori darajaga ko‘taradiganlarga emas, balki eng kam darajaga tushiradigan insonlarga xayrixohlik bildiraman. Fikrlar, bilimlar, san’at, mehmondo‘stlik, sayohatlar - bu tabiatan xalqaro bo‘lishi kerak bo‘lgan narsalardir. Biroq tovarlar ishlab chiqarish mantiqan asoslangan darajada mahalliy bo‘lishi lozim. Va eng muhimi, moliyalash birinchi navbatda mahalliy bo‘lishi lozim.»
XX asrda iqtisodiy rivojlanish nazariyasida proteksionizmning boshqa usullari, ya’ni import o‘rnini bosuvchi sanoatlashtirish (import subsitution and industrialization) usullari qo‘llanila boshladi. Ushbu usul XX asr o‘rtalarida ommalashgan bo‘lsada, aslida bu XIX asrning boshlarida nemis iqtisodchisi Fridrix List tomonidan o‘rtaga tashlangan g‘oya edi. Uning fikriga ko‘ra, import bojlari bu mamlakatning kelajakdagi samaradorligini oshirishga bo‘lgan investitsiyadir.
Amerika asoschilaridan bo‘lgan Aleksandr Xamilton esa turli import bojlarini qo‘llash orqali AQShning ilk rivojlanish davrida yirik davlat xarajatlarini muvaffaqiyatli moliyalashtirgan. Xalqaro valyuta fondi va Jahon banki 80-90 yillarda rivojlanayotgan mamlakatlarga strukturaviy moslashish (Structural adjustment programs (SAPs)) qarzlarini berishda import o‘rnini bosuvchi sanoatlashtirish dasturlarining tugatilishini talab qiladi va ko‘pgina rivojlanayotgan mamlakatlardagi ushbu rivojlanish dasturlari muddatidan oldin to‘xtatiladi.
Import o‘rnini bosuvchi sanoatlashtirish ham o‘z davrida mamlakat iqtisodiyotini strukturaviy o‘zgartirishga yo‘naltirilgan jozibador yo‘nalishlardan biri edi. Bu siyosatni ilmiy jihatdan tahlil etgan tadqiqotlarga misol sifatida 1991 yildagi Jahon banki katta iqtisodchisi Dipak Mazdumarning «Import o‘rnini bosuvchi sanoatlashtirish va kichik miqyosli proteksionizm: Hindiston to‘qimachilik sanoati tajribasi» maqolasini keltirish mumkin. Unga ko‘ra, Hindistonda ham rivojlanishning ilk davrlarida sanoatni rivojlantirish siyosati tashqi savdo siyosati bilan chambarchas bog‘liqlikda olib borilgan bo‘lib, davlat tomonidan ayniqsa to‘qimachilik sanoati qattiq himoya qilingan.
1950-60 yillarda Koreyadagi to‘qimachilik sanoatini himoya qilishga qaratilgan yuqori proteksionistik choralar ushbu mamlakatning eksport potensialini rivojlantirishdagi muhim qadamlar bo‘lib hisoblanadi. 60-yillarning o‘rtalarida Koreya davlati tomonidan faqatgina eksport qiluvchilarga erkin import qilish imkoniyatlari ochib berildi. Valyuta kurslarini davlat tomonidan inflyasiya darajasiga nisbatan qadrsizlantirib borish siyosati esa eksport qiluvchilarga narxlar o‘sishidan keladigan zararlarni kompensatsiya qilib, ularning imkoniyatlarini kengaytirdi.
Xulosa qilib aytganda, erkin savdo iqtisodchilar tomonidan eng ko‘p qo‘llab-quvvatlanadigan yondashuv bo‘lishiga qaramay, davlatlarning barchasiga birdek mos keladigan tashqi savdo siyosati mavjud emas. Jahon savdo tashkiloti tashkil bo‘lganidan so‘ng tarif va kvotalar orqali tashqi savdo operatsiyalarini nazorat qilish imkoniyatlari cheklangan bo‘lsa-da, ularning o‘rniga murakkab himoya usullari ishlab chiqildi.
Masalan, standartlashtirish, sertifikatlash, antidemping va antisubsidiyalash kabi ichki bozorni himoyalashning yangi usullari qo‘llanila boshlandi. Shu sababli taraqqiy etayotgan davlatlarning iqtisodiy siyosatlari betakror, umumqabul qilingan nazariy qarashlarga mos kelmasligi va ba’zi hollarda xatto qarama-qarshi ham bo‘lishi mumkin.
Qaysi yo‘lni tanlash lozim?
Proteksionistik siyosat amalga oshirilayotganda «yutuvchi taraflarning foydasi yutqizuvchi taraflarning zararidan ko‘p va shu bilan jamiyat uchun nafli», degan qarash bilan proteksionistik siyosatni oqlab bo‘lmaydi.
Birinchi navbatda davlat tomonidan yutuvchilar foydasi hisobiga yutqizuvchilar zararini qoplash mexanizmlarining joriy etilishi orqali proteksionistik siyosatning amalga oshirilishini asoslash mumkin bo‘ladi.
Proteksionizm iqtisodiy rivojlanish bosqichida qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan turli iqtisodiy usullardan biri sifatida yashash xuquqiga ega va uning samarali bo‘lishi uchun quyidagi sharoitlar bo‘lishi shart:
1. Himoyaga olinayotgan sektorlarning texnologik jihatdan rivojlanishi uchun shart-sharoitlar mavjudligi. Masalan, Xitoydan televizor ishlab chiqarishni O‘zbekistonga ko‘chirib kelganimiz bilan texnologik jihatdan rivojlanish bo‘lmas ekan, biz Xitoydan arzon televizor ishlab chiqara olmaymiz va ular bilan raqobat qila olmaymiz. Himoya qilinayotgan sektorlarni rivojlantirish uchun mutaxassislar va ilmiy salohiyatni kuchaytirish lozim.
2. Ushbu sektorlarning uzoq muddatli strategik rivojlanish va investitsiya dasturlarining mavjudligi. Ushbu dasturlar raqobatbardoshlikni bosqichma-bosqich oshirish chora-tadbirlarini o‘zida mujassamlashtirishi lozim.
3. Himoya usullarini bosqichma-bosqich kamaytirib borish orqali ishlab chiqaruvchilarni erkin raqobatga tayyorlab borish yondashuvining mavjudligi. Afsuki, jahon tajribasida himoya qilishning optimal davrini aniqlash bo‘yicha yaxshi tajribalarni topish mushkul.
Masalan, Malayziya mamlakatida 1985 yilda tashkil qilingan avtomobil sanoati yuqori tariflar hisobiga himoya qilingan bo‘lsa-da, hozirgacha ham o‘z raqobatbardosh mahsulotini ishlab chiqara olmadi.
Daniel Borer (2018) tadqiqotida ichki avtomobil sanoatini himoyalash evaziga yo‘qotilgan farovonlikning yuqori ekanligi tufayli ushbu sanoatni saqlab qolish o‘zini oqlamasligi to‘g‘risida xulosa qilingan va raqobatbardoshlikni oshirish uchun import cheklovlarini pasaytirish tavsiyalari berilgan.
Xulosa o‘rnida
Xulosa yakunida shuni aytish joizki, ushbu bahsli savollarga javob topishda eng muhim ahamiyat kasb etuvchi omil – bu mazkur sohadagi chuqur ilmiy tadqiqotlarning amalga oshirilishidir.
Ilmiy izlanishlar va zamonaviy metodologiyalar orqali olingan murakkab hisob-kitoblar asosidagina mamlakatimiz farovonligini oshirish uchun optimal iqtisodiy siyosat yo‘li tanlanishi lozim.
Har qanday populistik, ijtimoiy tarmoqlarda shakllanayotgan oqimlar va harakatlar bosimining iqtisodiy siyosatga bo‘lgan ta’sirini minimallashtirish ham barqaror rivojlanishning muhim omilidir.

Протекционизм в Узбекистане: быть или не быть?
В последнее время между экономистами и предпринимателями разгораются споры относительно применения ограничений на импорт в экономической политике страны. Эти споры перекочевали и в социальные сети, где продвигаются разные популистские мнения, что свою очередь, оказывает влияние на среду осуществления экономических реформ.
В чем суть вопроса?
Предприниматели, наладившие производство, просят у государства принять меры защиты от импортной конкуренции за счет повышения таможенных пошлин. В экономической теории данный феномен называется протекционизмом и в этом процессе страна или региональный блок из нескольких стран вводят ограничения на внешнеэкономические операции (в основном пошлины на импорт) с целью защиты своих экономических интересов.
В настоящее время широко применяются такие методы протекционизма, как внедрение тарифов, квот, субсидий, сертификации, требований использования национальной продукции, административных барьеров, антидемпинга и управления валютного курса.
При замедлении процессов экономического развития страны растет актуальность политики протекционизма. Экономический кризис 2009 года свел на нет всю работу по либерализации мировой внешней торговли за последние 30 лет. Повышение импортных пошлин считается одним из легких способов, направленных на сокращение дефицита бюджета, особенно, в случае ослабления государственных финансов из-за снижения экономической активности.
Что говорит история?
Внедрение в США (1930 г.) тарифов Smoot-Hawley считается одним из самых больших протекционистских шагов в истории. Тогда сторонники протекционизма вынесли на общественное обсуждение проект закона, руководствуясь такими причинами, как необходимость защиты «новорожденных» секторов экономики, создание местных рабочих мест, сохранение секторов, связанных с национальной безопасностью, и защита потребителей.
Тогда команда из числа 1 028 известных американских экономистов направила Президенту Герберту Гуверу петицию о том, что введение данных тарифов нецелесообразно. Противники движения протекционизма считали, что по причине высоких тарифов у потребителей сократится возможность выбора, вырастет инфляция, а «новорожденные» секторы все равно не будут развиваться. Более того, они выступили против протекционизма и предупреждали о его последствиях как возникновение торговых войн из-за ответных протекционистских мер со стороны других стран.
Президент Герберт Гувер, несмотря на то, что и сам был против этого, но под давлением различных бизнес кругов и своей партии подписал закон, не воспользовавшись правом вето. Сразу же последовала реакция других стран. Так, Канада также объявила высокие импортные пошлины.В результате стали разгораться торговые войны, что еще больше усугубило экономическую депрессию.
Начиная с этого период в мировой экономике набирают силу действия, направленные на либерализацию внешней торговли, формируются внешнеторговые концепции на основе принципа торговать выгоднее, чем не торговать (tradeisbetterthannotrade), создается всемирная торговая организация и подписываются многосторонние договоры. Среди западных стран, особенно, после Второй мировой войны, в качестве экономического принципа была общепризнана свободная экономическая торговля, что привело к минимизации торговых барьеров.
Идея свободной внешней торговли была построена на основе теории сравнительных преимуществ, выдвинутой Давидом Рикардо 300 лет назад. Согласно данной экономической модели, свободное движение (без ограничений) всех производственных ресурсов на международном уровне повышает экономическую результативность, ресурсы приносят максимальную выгоду, тем самым служат повышению благосостояния населения.
Если отсутствует свободное движение производственных ресурсов между странами, то нет возможности увидеть практические результаты данной идеи. Самую высокую форму специализации на основе принципов сравнительного преимущества можно увидеть в колониальный период. В тот период исходя из сравнительных преимуществ все развивающие государства специализировались на производстве сырья, а развитые страны — на производстве продукции из сырья с высокой добавленной стоимостью.
Почему государства применяют протекционистскую политику?
С точки зрения экономической теории, сравнительное преимущество один из оптимальных случаев, но стремящиеся к развитию страны всегда стараются поддержать секторы, занимающиеся производством продукции с добавленной стоимостью, или повысить благосостояние населения путем осуществления структурных изменений. В ходе этих процессов государство вынуждено использовать некоторые протекционистские меры.
Нельзя отрицать тот факт, что свободная торговля приводит к увеличению реальных доходов, но в тоже время и в сохранении уровня местного самообеспечения есть реальная польза для благополучия страны.
В связи с этим, целесообразно привести часто используемое экономистами высказывание Кейнса о том, что он поддерживает не тех людей, которые повысили экономические барьеры между народами на самый высокий уровень, а, наоборот, тех, кто снижает их на самым низкий уровень. Мнения, знания, культура, гостеприимство, путешествия — это ценности, которые по своей природе должны быть международными. Однако производство товаров в логически обоснованной степени должно быть местным. И, самое главное, финансирование в первую очередь должно быть местным.
В XX веке в теории экономического развития стали применяться другие методы протекционизма, то есть метод импортозамещающей индустриализации (importsubsitutionandindustrialization). Данный метод стал популярным в XX веке, однако он был выдвинут еще в начале ХVIII века немецким экономистом Фридрихом Листом. По его мнению, импортные пошлины — это инвестиции в повышение эффективности страны в будущем.
Один из основателей Америки Александр Гамильтон за счет применения разных импортных пошлин в период начального развития США успешно профинансировал крупные государственные расходы. В 80—90 годы Международный валютный фонд и Всемирный банк при выдаче развивающимся странам кредитов на программы структурной перестройки (Structural adjustment programs (SAPs)) требовали прекращения программ импортозамещающей индустриализации. Многие страны тогда досрочно завершили данные программы развития.
Импортозамещающая индустриализация в свое время также считалась одним из актуальных направлений для осуществления структурных изменений экономики страны. Например, в качестве исследования, проанализировавшего политику импортозамещения, можно привести научную статью старшего экономиста Всемирного банка Дипака Маздумара от 1991 года «Импортозамещающая индустриализация и маломасштабный протекционизм: опыт текстильной отрасли Индии». Согласно данной статье, в начальный период развития Индии политика развития промышленности была неразрывно связана с внешнеторговой политикой. Государство в этот период особенно сильно защищало текстильную промышленность.
Высокие протекционистские меры, направленные на защиту текстильной промышленностив Кореи в 1950—1960 годах стали ключевыми шагами на пути развития экспортного потенциала в этой стране. В середине 60-х годов в Корее возможность свободного импорта была предоставлена лишь предприятиям-экспортерам. Политика обесценивания курса валют относительно уровня инфляции позволила компенсировать убытки экспортеров вследствие повышения цен, расширить их возможности.
Несмотря на то, что свободная торговля является одним из самых поддерживаемых экономистами подходов, однако не существует универсальной внешнеторговой политики, которая одинаково бы подходила для всех стран. После создания Всемирной торговой организации были ограничены возможности контроля внешнеторговых операций через тарифы и квоты, однако вместо них были разработаны сложные методы защиты.
К примеру, стали использоваться такие новые методы защиты внутреннего рынка, как стандартизация, сертификация, антидемпинг и антисубсидирование. По этой причине экономическая политика развивающихся стран во многом уникальна, она может не соответствовать общепринятым теоретическим взглядам, а в некоторых случаях, и вовсе противоречить им.
Какой путь следует выбрать?
Политику протекционизма нельзя оправдать тем, что при осуществлении протекционистской политики «выгода победителей больше чем ущерб проигравшей стороны и этим полезна для общества».
В первую очередь, обоснованием для осуществления протекционистской политики может стать внедрение механизмов возмещения государством ущерба проигравшей стороны за счет выгоды победителей.
Протекционизм имеет право существовать в качестве одного из экономических методов, которые могут применяться на этапе экономического развития. Чтобы он был эффективным, требуется наличие следующих условий:
1. Наличие условий для технологического развития защищаемых секторов. К примеру, если мы перевезем производство телевизоров из Китая в Узбекистан, то технологического развития у нас не будет. Мы не сможем производить телевизоры дешевле чем в КНР, и не сможем с ними конкурировать. Для развития защищаемых секторов необходимы специалисты и усиление научного потенциала.
2. Наличие у данных секторов долгосрочных стратегий развития и инвестиционных программ. Данные программы должны включать мероприятия по поэтапному повышению конкурентоспособности.
3. Наличие подхода поэтапного сокращения методов протекционизма и подготовки производителей к свободной конкуренции. К сожалению, в мировой практике сложно найти хороший опыт по определению оптимальной временной длительности защиты отраслей.
К примеру, с 1985 года автомобильная промышленность в Малайзии так и не смогла выпустить конкурентоспособную продукцию, несмотря на то, что были введены высокие импортные тарифы для ее защиты.
Daniel Borer (2018) в исследовании сделал вывод о том, что вследствие защиты внутренней автомобильной промышленности наблюдаются высокие потери, и что данный метод не оправдал себя в качестве меры сохранения собственный автоиндустрии. Он предложил снизить импортные ограничения для повышения конкурентоспособности.
Послесловие
В завершение стоит отметить, что самым существенным фактором при поиске ответов на эти спорные вопросы является осуществление глубоких научных исследований в данной сфере.
Только на основе сложных расчетов, полученных путем научных изысканий и применения современных методологий, можно выбрать оптимальный путь экономической политики для повышения благополучия страны.
Минимизация влияния и давления на экономическую политику разных популистских высказываний, формируемых в социальных сетях и СМИ, также является очень важным фактором.