Joriy yilning 13-oktyabr kuni poytaxtimizdagi «Wyndham Tashkent» mehmonxonasida O‘zsanoatqurilishbank boshchiligida chop etilgan 65 turdagi amaliy-uslubiy qo‘llanmalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zsanoatqurilishbank, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, «O‘zqurilishmaterialLITI» ilmiy-tadqiqot va injiniring markazi hamkorligida tashkil etilgan taqdimot marosimida tadbirkorlar, tadqiqotchilar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Har qanday sohadagi yutuq va yuksalishlar negizida ilm-fan va ijodiy yondashuvlar mahsuli yotadi. Shu bois mamlakatimizda davlatimiz rahbari boshchiligidagi sanoat yo‘nalishidagi islohotlar ham, avvalo, uning ilmiy poydevorini mustahkamlashdan boshlanmoqda.
Shu yilning 30-aprel kuni Prezidentimiz raisligida hududlarda mahalliy sanoatni rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasiga bag‘ishlab o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida birgina qurilish materiallari ishlab chiqarishni yuqori darajaga ko‘tarishda sohaning ilmiy va kadrlar bilan bog‘liq yo‘nalishlarini qo‘llab-quvvatlash zarurligi alohida ta’kidlandi.
Bu borada O‘zsanoatqurilishbank va boshqa mutasaddi tashkilotlar zimmasiga aniq vazifalar belgilab berildi.
Bugungi kunda Bank tomonidan ushbu vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, «O‘zqurilishmaterialLITI» ilmiy tadqiqot va injiniring markazi bilan hamkorlikda tadbirkorlar va manfaatdor aholi vakillari uchun qurilish materiallari va ularni ishlab chiqarish bilan bog‘liq ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan 65 turdagi amaliy-uslubiy qo‘llanmalar chop etildi.
Ushbu qo‘llanmalarning yaratilishi davomida har bir qurilish materialining alohida xususiyatlari, xossalari, bunyodkorlik sohasidagi ahamiyati va boshqa jihatlari chuqur tahlil qilingan. Qurilish materiallari ishlab chiqarishda zarur bo‘ladigan xom ashyo turlari, miqdori, sifati va me’yoriy o‘lchamlari, mavjud xom ashyo zahiralari haqida ma’lumotlar to‘plangan. Ishlab chiqarish texnologiyalari va ularning xavfsizligi, o‘lchov vositalari va ularning samaradorlik ko‘rsatkichlari, ekologik me’yorlar va sanitariya qoidalari haqida batafsil to‘xtalingan. Tadbirkorlikni ro‘yxatdan o‘tkazish hamda tijorat banklaridan kredit olish tartiblari aniq va sodda tilda bayon etilgan.
Shuningdek, endi biznes sohasiga kirib kelayotgan tadbirkorlar uchun alohida qo‘llanmalar chop etilgan bo‘lib, ularda mahsulot ishlab chiqarishni ko‘paytirish, sifatini yaxshilash, ichki bozor talablarini to‘liq qoplab, eksportga yo‘naltirish bo‘yicha alohida tavsiyalar berilgan.
Taqdimot marosimida Bank mutasaddilari sanoatning ushbu tarmog‘ini rivojlantirish yo‘lida izlanishlar faol davom etayotganligini ta’kidladilar.
Xususan, Turkiyaning Maltepe universiteti bilan hamkorlikda O‘zbekistonda mazkur universitet filialini ochib, qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga kelishib olingani, tadbirkorlar uchun esa, turkiyalik mutaxassislar bilan birgalikda ishlab chiqilgan maxsus o‘quv dasturi asosida o‘quv markazi faoliyati yo‘lga qo‘yilayotgani ma’lum qilindi.
Bundan tashqari, «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi binosida alohida zamonaviy laboratoriya hamda o‘quv markazi tashkil etish ishlari ham jadal davom etmoqda. Tez kunlarda faoliyat boshlaydigan o‘quv markazi tadbirkorlar uchun yana bir qulaylik bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zsanoatqurilishbank va «O‘zqurilishmaterialLITI» ilmiy tadqiqot va injiniring markazi hamkorligida chop etilgan qurilish materiallari bo‘yicha amaliy-uslubiy qo‘llanmalar to‘plami taqdimoti respublikamizning barcha hududlarida davom ettiriladi.
Ma’lumot uchun: 65 turdagi amaliy-uslubiy qo‘llanmalarni O‘zsanoatqurilishbank rasmiy saytidan (https://sqb.uz/uz/business/business-assistance/) yuklab olish mumkin.

Важная новость в сфере производства строительных материалов: изданы 65 видов практико-методических пособий
13 октября текущего года в столичной гостинице «Wyndham Tashkent» состоялась презентация 65 видов практико-методических пособий, изданных Узпромстройбанком.
В презентации, организованной Узпромстройбанком, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, научно-исследовательским и инжиниринговым центром «УзкурилишматериалЛИТИ», приняли участие предприниматели, исследователи и представители средств массовой информации.
В основе успехов в любой сфере лежат плоды достижений и творческого подхода. Поэтому проводимые под руководством главы нашего государства реформы в промышленной отрасли, прежде всего, начинаются с укрепления его научного фундамента.
На проведенном 30 апреля текущего года под председательством Президента страны видеоселекторном совещании, посвященном обсуждению мер развития местной промышленности в регионах, особо отмечалась необходимость поддержки направлений, связанных с наукой и кадрами в процессе повышения на новый уровень производства строительных материалов.
В этой связи на Узпромстройбанк и ряд других отраслевых организаций были возложены конкретные задачи.
В настоящее время Банком осуществляется системная работа в целях обеспечения исполнения данных задач. В частности, совместно с научно-исследовательским и инжиниринговым центром «УзкурилишматериалЛИТИ» для предпринимателей и заинтересованных представителей населения изданы 65 видов практико-методических пособий, вобравших сведения о строительных материалах и их производстве.
В ходе создания данных пособий сделан глубокий анализ специфики каждого строительного материала, их признаков, значения в сфере строительства и др. Собраны сведения о видах, количестве сырья, необходимого при производстве строительных материалов, их качестве и нормативных параметрах, резервах имеющихся сырьевых запасов. Приводятся подробные данные о производственных технологиях и их безопасности, средствах измерения и показателях их эффективности, экологических нормах и санитарных правилах. На доступном языке изложены порядок регистрации предпринимательской деятельности и получения кредита в коммерческих банках.
Также изданы отдельные пособия для начинающих предпринимателей, вступающих в сферу бизнеса, в них даются рекомендации по увеличению производства и улучшению качества продукции, насыщению внутреннего рынка и выпуску продукции на экспорт.
На презентации ответственные лица Банка отметили, что активно продолжаются изыскания на пути дальнейшего развития данной отрасли промышленности.
В частности подчеркивалось, что совместно с турецким Университетом Малтепе достигнута договоренность об открытии в Узбекистане филиала данного университета, подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере производства строительных материалов, а для предпринимателей налаживается деятельность учебного центра на основе разработанной совместно с турецкими специалистами специальной учебной программы.
Кроме того, активно продолжается работа по созданию в здании Ассоциации «Узсаноаткурилишматериаллари» отдельной современной лаборатории и учебного центра. Учебный центр, который начнет свою деятельность в ближайшие дни, создаст удобства для предпринимателей.
Презентация сборника практико-методических пособий по строительным материалам, изданного Узпромстройбанком совместно с научно-исследовательским и инжиниринговым центром «УзкурилишматериалЛИТИ», будет проведена также во всех регионах республики.
Справочно: 65 видов практико-методических пособий можно скачать с официального сайта Узпромстройбанка (https://sqb.uz/uz/business/business-assistance/).