«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» Qashqadaryoda gaz qazib chiqarilishi va qurilish-montaj ishlari holatini o‘rganmoqda
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi faoliyat yuritayotgan hududlarda geologiya-qidiruv ishlarini amalga oshirish uglevodorod qazib chiqarish, quduqlarni burg‘ilash va texnologik ob’yektlarni ishga tushirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan geologik-texnik chora-tadbirlar hamda ularning samaradorligini baholash bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
O‘rganishlarning ikkinchi kunida Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari «Dengizko‘l» konida bo‘lib u yerda «Enter Engeeniring» kompaniyasi tomonidan olib borilayotgan siquv kompressor stansiyasining 2-navbatini ishga tushirishga qaratilgan qurilish jarayonlari bilan tanishdi.
Qurilish maydonida Pudratchi kompaniyaning hududiy ish boshqaruvchilari bilan loyihani tezlashtirib ishga tushirishdagi mavjud muammolar muhokama qilinib qurilish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha tarmoq grafigi ishlab chiqilib, ularning ijrosini ta’minlash bo‘yicha tezkor muddatlar belgilab olindi.
Shu yerda ushbu hududdagi «Dengizko‘l» suv ko‘tarilishining oldini olish maqsadida ko‘l qirg‘og‘ini ko‘tarib band qilish masalasi joyidan o‘rganilib zarur vazifalar belgilab olindi.
Shu bilan birgalikda, qazib chiqarishni ko‘paytirish yo‘nalishlarida olib borilayotgan geologo-texnik chora-tadbirlar bo‘yicha rejalashtirilgan loyihalar muhokamasi ham o‘tkazildi va texnologik tadbirlar doirasida tegirmon guruhi konlarini o‘zlashtirish uchun mavjud ichki imkoniyatlardan foydalanilib 33 km uzunlikdagi gaz quvurini qurish loyihasi muhokama qilindi va qurilish-montaj ishlarini boshlash uchun ko‘rsatmalar berildi.
«Neftgazmontaj» MChJ rahbariyatiga gaz quvurlarida olib borilayotgan qurilish ishlarini qisqa muddatlarda tugatish choralarini ko‘rish buyicha tegishli topshiriqlar berildi.
«Tegirmon» konlari guruhidagi -4, -12, -13 va 7-sonli hamda «Istiqbol» maydonidagi 1-sonli izlov quduqlarda olib borilayotgan burg‘ilash ishlari ish joyidan o‘rganib chiqilib, muammoli masallar batafsil muhokama qilindi va Boshqaruv raisi o‘rinbosarlari hamda tegishli departament boshliqlariga zarur ko‘rsatmalar berildi.
O‘rganish davomida burg‘ilash maydonlarida vaxta usulida faoliyat yuritayotgan ishchilarning yashash sharoitlari ham ko‘zdan kechirilib mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления изучает состояние добычи газа и строительно-монтажных работ в Кашкадарье
Членами «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым проводится изучение геолого-технических мероприятий по проведению геологоразведочных работ, добыче углеводородов, бурению скважин и вводу в эксплуатацию технологических объектов на территориях деятельности Мубарекского нефтегазодобывающего управления, а также оценка их эффективности.
Во второй день изучений члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления побывали на месторождении «Денизкул», где ознакомились с строительными процессами, направленными на ввод в эксплуатацию 2-й очереди компрессорной станции сжатия, осуществляемой компанией «Enter Engineering».
На строительной площадке с региональными руководителями компании-подрядчика были обсуждены текущие проблемы по запуска проекта, разработан системный график по ускорению строительных работ, определены оперативные сроки по обеспечению их выполнения.
В целях предотвращения паводка на территории «Денизкул» на месте изучен вопрос о подъеме побережья озера и определены необходимые задачи.
Одновременно состоялось обсуждение планируемых проектов геолого-технических мероприятий, проводимых в направлениях увеличения добычи, а в рамках технологических мероприятий обсужден проект строительства газопровода протяженностью 33 км с использованием имеющихся внутренних возможностей по освоению группы месторождений «Тегирмон» и даны указания по началу строительно-монтажных работ.
Руководству ООО «Нефтегазмонтаж» даны соответствующие поручения по принятию мер по завершению строительных работ на газопроводах в кратчайшие сроки.
На рабочем месте были изучены буровые работы на поисковых скважинах № 4, 7, 12, 13 группы месторождений «Тегирмон» и №1 месторождения «Истикбол», подробно обсуждены проблемные вопросы и даны необходимые указания заместителям Председателя Правления и руководителям соответствующих департаментов.
В ходе изучения также были рассмотрены условия жизни рабочих, работающих вахтовом режиме на буровых площадках, и ответственным лицам были даны соответствующие поручения по улучшению.