«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev Buxoro neftni qayta ishlash zavodida ishlab chiqarish jarayonlari va rekonstruksiya ishlari holatini o‘rgandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tomonidan neft va gaz sanoatining moliyaviy barqarorligini oshirish bo‘yicha ustuvor chora-tadbirlar to‘g‘risida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev Buxoro neftni qayta ishlash zavodining ishlab chiqarish maydonchalariga tashrif buyurdi.
Xizmat safari doirasida mutaxassislar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, zavodning joriy faoliyati bilan bog‘liq muhim masalalar muhokama qilindi.
Xususan, Boshqaruv raisi Qorovulbozor shahridagi quyish-to‘kish estakadasini rekonstruksiya qilish loyihasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar jarayoni bilan tanishdi. Asosiy qo‘rilmalar ko‘zdan kechirildi, bugungi kunga qadar qilingan ishlar bo‘yicha hisobot taqdim etildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi boshchiligida amalga oshirilayotgan ishlar jarayonidagi mavjud muammoli masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan sayyor yig‘ilish o‘tkazildi. Unda ob’yektlarni o‘z vaqtida topshirishni tezlashtirish bo‘yicha yechimlar belgilab berildi.
Shuningdek, yig‘ilishda GTL sintetik kerosinini komponent sifatida jalb etish natijasida «Jet A-1» aviayoqilg‘isini ishlab chiqarish bilan bog‘liq asosiy masalalar muhokama qilindi.
O‘z navbatida, ta’kidlash joiz Buxoro neftni qayta ishlash zavodida «Buxoro neftni qayta ishlash zavodida GTL sintetik kerosin komponentlarini ishlab chiqarishga jalb etish orqali ishlab chiqarishni kengaytirish» loyihasi bo‘yicha ishlar qizg‘in davom etmoqda.
Bugungi kunda barcha infratuzilma sintetik yoqilg‘ini qabul qilishga tayyor, shuningdek «Jet A-1» aviatsiya yoqilg‘isini ishlab chiqarish uchun tayyor mahsulot darajasiga yetkazish bo‘yicha to‘liq dastur ishlab chiqilgan.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi boshchiligida ishlab chiqarish hajmini oshirish va respublika aeroportlarini aviatsiya yoqilg‘isi bilan ta’minlash maqsadida sintetik yoqilg‘ilarni jalb etish loyihasini amalga oshirish uchun ishchi guruh tashkil etildi.
Ma’lumot uchun: jahon tarixida ilk bor, «Uzbekistan GTL» zavodida xalqaro standart (ASTM D-7566) va texnik talablariga mos bo‘lgan sintetik aviakerosin mahsuloti ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi.
Respublikaning aviatsiya yoqilg‘isiga bo‘lgan ehtiyojini ta’minlash uchun aviatsiya kerosinini, ya’ni yarim sintetik yoqilg‘ini yetkazib berish hajmini oshirishni talab qiladi.
Shuningdek, tashrif doirasida «Neftchi» shaharchasining madaniyat saroyida joylashgan Buxoro neftni qayta ishlash zavodining tarixi va yutuqlarini o‘zidan mujassam etgan korporativ muzeyining ochilishi bo‘lib o‘tdi. Uni tantanali ravishda «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev va zavod direktori A.Fozilov ochib berdi.
Muzeyda zavod haqida juda ko‘p ma’lumotlar, shuningdek, video intervyular va biografik materiallar mavjud.
Muzey installyasiyasidan birida korxonaning texnologik uskunalari imitatsiyasining bir qismini ko‘rish mumkin. Bu zavod jamoasi g‘oyalari bilan yaratilgan ijodiy va qiziqarli element.
Ushbu muzey zavod prefessional jamoasi tomonidan yaratilgan bo‘lib, Buxoro neftni qayta ishlash zavodining qiziqarli loyihalaridan biri hisoblanadi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления Мехриддин Абдуллаев ознакомился с состоянием производственных процессов и проводимыми работами по реконструкции в Бухарском нефтеперерабатывающем заводе
В целях обеспечения выполнения поставленных задач Президентом Республики Ш.М. Мирзиёевым о первоочередных мерах по повышению финансовой устойчивости нефтегазовой отрасли, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев посетил производственные площадки Бухарского нефтеперерабатывающего завода.
В рамках рабочего визита состоялась встреча со специалистами, обсуждены важные вопросы, связанные с текущей деятельностью завода.
В частности, Председатель Правления ознакомился с ходом выполняемых работ по проекту реконструкции сливной-наливной эстакады в Караулбазаре. Проведен обход по основным структурам установки и представлены выполненные на текущий момент объемы строительства.
Состоялось выездное совещание, по обсуждению проблемных вопросов, связанных с ходом проведения работ, где Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» обозначил пути решения по ускорению сдачи объектов в срок.
Также в рамках совещания обсуждены ключевые вопросы, связанные с производством авиационного топлива «Джет А-1» путем вовлечения синтетического керосина GTL.
В свою очередь, стоит отметить, на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе полным ходом идет работа по проекту «Расширение производства Бухарского НПЗ путём вовлечения в производство компонентов синтетического керосина GTL».
На сегодняшний день вся инфраструктура подготовлена к приёму синтетического топлива, а также разработана полная программа доведение до уровня готовой продукции для выпуска авиационного топлива марки «Джет А-1».
Во главе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» организована рабочая группа для реализации проекта вовлечения синтетического топлива с целью увеличения объемов производства и обеспечения авиационным топливом аэропортов республики.
Для информации: впервые в истории не только Узбекистана, но и всего мира на заводе «Uzbekistan GTL» налажено производство синтетического авиакеросина, соответствующего международным стандартам (ASTM D-7566) и техническим требованиям.
Обеспечение потребности республики в авиационном топливе требует необходимости увеличения объема поставки авиационного керосина, а именно полусинтетического топлива.
Также в рамках рабочего визита в торжественной обстановке был открыт корпоративный музей истории и достижений Бухарского нефтеперерабатывающего завода, который расположен во Дворце культуры поселка «Нефтчи». Символическую красную ленточку перед входом в обновленный музей перерезали Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев и директор “Бухарского НПЗ” А. Фазилов.
«Сегодняшняя церемония – очень долгожданное событие, ведь проделан огромный труд. Здесь, в музее, чувствуется ритм трудовой жизни коллектива завода, его творческий настрой. Это необходимо всем - и ветеранам, чтобы помнить о молодости, и молодым, чтобы строить на хороших традициях свое будущее», - отметил Председатель Правления Мехриддин Абдуллаев.
Необходимо отметить, что музей содержит огромный объем информации о заводе, в том числе большое количество видео-интервью и биографических материалов.
В одной из инсталляции музея можно увидеть часть имитации технологического оборудования предприятия. Это творческий и интересный элемент, созданный идеями коллектива завода.
Музей создан профессиональной командой завода и является одним из интересных проектов Бухарского нефтеперерабатывающего завода.