Umumiy qiymati 2,6 million AQSh dollari bo‘lgan mazkur loyiha 2019 yil ishga tushirilgan. Natijada ilgari xorijdan olib kelingan mevali va manzarali daraxt ko‘chatlarini mahalliy sharoitda tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.
Bu usul ikki jihatdan juda muhim. Birinchisi, chetdan keltirilayotgan ko‘chatlardagi turli kasalliklarning yurtimizga kirib kelishi va tarqalishining oldi olinadi. Ikkinchisi, mahalliy laboratoriyada yetishtirilgan ko‘chatlar xorijnikiga nisbatan bir necha barobar arzon bo‘ladi. Masalan, shu paytgacha chet eldan olib kelingan yong‘oq ko‘chatining bir donasi 5 dollardan 20 dollargacha bo‘lgan bo‘lsa, bu yerda yetishtirilayotgani 3-3,5 dollarni tashkil etadi.
Agrokimyo va tuproqshunoslik laboratoriyasi ham ishga tushirilgan bo‘lib, tuproq, suv va barg namunalarini o‘rganish yo‘lga qo‘yilgan. Buning samaradorligi shundaki, bog‘dorchilik xo‘jaliklarining tuproq sharoiti o‘rganilib, unga mos ko‘chatlar tavsiya qilinadi. Natija ko‘chatlar xatosiz unib, mo‘l hosil yetishtiriladi.
Laboratoriya uchun 24 gektar yer ajratilgan bo‘lib, 2 gektarda zamonaviy issiqxona barpo etilgan. Yana 3 gektar maydonda yangi issiqxona qurish rejalashtirilgan. Qolgan maydonda esa mamlakatimizda uchramaydigan 65 xil mevali daraxtlar ko‘chati olib kelinib, parvarish qilinadi.
Majmuaning yillik ishlab chiqarish quvvati 15 milliondan 20 million donagacha payvandtag hamda payvandlangan ko‘chatlar yetishtirish imkonini beradi. Ayni paytda bu yerda yong‘oq, bodom, shaftoli, gilos, o‘rik, nok, olma kabi eksportbop mevalarning kasallikdan xoli, iqlim sharoitimizga mos ko‘chatlari yetishtirilmoqda.
– Bu qo‘shilgan qiymat yaratishda inqilobiy usul. Biz o‘ttiz yil shunga intildik. Ilmiy yondashuv bilan samaradorlikni oshirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joriy yil 2 million dona turli mevali va manzarali ko‘chat yetishtirish rejalashtirilgan. Yil yakuniga qadar shuningdek, 500 ming dona yong‘oq va bodom ko‘chatlarining istiqbolli meva payvandtaglari qilinadi.
Laboratoriya 2024 yilda to‘liq quvvat bilan ishlashi hisobiga bu yerda yiliga 20 million dona ko‘chat yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi. 2023 yildan ko‘chatlar eksportga chiqarilishi rejalashtirilgan. Ushbu laboratoriya va issiqxonada 140 ta yangi ish o‘rni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari yosh mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
– Kelajagimiz – sizlarning ilmingiz. Hozirgi davr talabini ko‘rayapsizlar. Men yoshlar forumida aytganimdek, ilm o‘tda yonmaydigan, suvda cho‘kmaydigan, hech kim sizdan tortib ololmaydigan boylik. Shunday ekan, ko‘proq o‘qinglar. Bugun qaysi yosh o‘zini qiynab, bilim olib, tajriba orttirsa, kelajakda albatta natijasi bo‘ladi, – dedi Prezident.

Шавкат Мирзиёев посетил лабораторию in vitro в Самарканде
Президент Шавкат Мирзиёев посетил лабораторию in vitro общества с ограниченной ответственностью «Sag Agro» в Джамбайском районе Самаркандской области.
Для инновационного развития сельского хозяйства в нашей стране создаются современные лаборатории. Лаборатория, с которой ознакомился глава государства, - одна из них, пишет пресс-служба Президента.
Проект стоимостью 2,6 миллиона долларов был запущен в 2019 году. В результате налажена заготовка саженцев плодовых и декоративных деревьев зарубежных сортов.
Выращивание саженцев в местных условиях имеют два важных эффекта. Во-первых, предотвращение проникновения и распространения различных болезней через завозные саженцы. Во-вторых, саженцы, выращенные в местной лаборатории, будут в несколько раз дешевле зарубежных. Например, если импортированный саженец грецкого ореха стоит от 5 до 20 долларов, отечественный будет стоить 3–3,5 доллара.
Здесь также организована лаборатория агрохимии и почвоведения для изучения образцов почвы, воды и листьев. Изучив почвенные условия садоводческих хозяйств, ученые предложат наиболее подходящие саженцы.
Под комплекс in vitro выделено 24 гектара земли. На 2 гектарах создана современная теплица. Планируется построить еще одну теплицу на 3 гектара. На оставшихся 18 гектарах будут выращиваться фруктовые деревья 65 видов, не произрастающих в нашей стране.
Годовая производственная мощность лаборатории позволяет выращивать от 15 миллионов до 20 миллионов подвоев и привитых саженцев. В настоящее время здесь заготавливают саженцы таких деревьев, как грецкий орех, миндаль, персик, вишня, абрикос, груша, яблоня.
- Это революционный способ создания добавленной стоимости. Мы тридцать лет стремились к этому. Необходимо и дальше применять научный подход для повышения эффективности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В этом году планируется вырастить 2 миллиона саженцев фруктовых и декоративных деревьев. До конца года также будет заготовлено 500 тысяч подвоев грецкого ореха и миндаля.
После выхода лаборатории на полную мощность в 2024 году можно будет выращивать 20 миллионов саженцев в год. С 2023 года рассаду планируется экспортировать. В этой лаборатории и теплице создано 140 новых рабочих мест.
Глава государства побеседовал с молодыми специалистами.
- Ваш ум – наше будущее. Вы сами видите, какие сейчас требования. Как я говорил на молодежном форуме, знания – жто богатство, которое не горит в огне, не тонет в воде, которое никто не сможет у вас отобрать. Поэтому больше учитесь. Кто больше работает над собой, учится, набирается опыта сегодня, тот завтра обязательно достигнет результата, - сказал Президент.