Shavkat Mirziyoyev: Klasterlar agrar sohani jadal rivojlantirishning “lokomotivi” bo‘lishi kerak
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-sentabr kuni davlat budjetiga tushumlarni ko‘paytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni to‘liq bajarish, 9 oy va yil yakuni bo‘yicha belgilangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarga erishish, paxta-to‘qimachilik sohasida klasterlarni joriy etishni jadallashtirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi yig‘ilishimizda respublikani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha belgilangan ustuvor vazifa va maqsadli parametrlarni bajarish holatini muhokama qilib, yana qo‘shimcha rezervlarni ishga solish choralarini ko‘rishimiz, yil yakunigacha 3,5 oy vaqt bo‘lsa-da, kelgusi yil rejalarini hozirdanoq belgilab olishimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Chunki iqtisodiy o‘sish – bu birinchi navbatda yangi korxonalarni qurish va kengaytirish, yo‘l-transport, ishlab chiqarish va infratuzilmani rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish, inflyasiya va narxlarni jilovlash xamda odamlarni ish bilan ta’minlash deganidir.
Biz bu borada oxirgi 2 yil mobaynida juda ulkan islohotlarni, ko‘plab yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirdik va davom ettirmoqdamiz.
Ushbu ustuvor vazifalarni va fuqarolarimiz hayotini yanada yaxshilash yuzasidan zimmamizga olgan majburiyatlarni muvaffaqiyatli bajarishimiz uchun respublika va mahalliy budjetlarga qo‘shimcha daromadni ko‘paytirishimiz zarur.
Shuningdek, iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarni rivojlantirish uchun qabul qilingan investitsiya dasturlarini izchil amalga oshirishimiz kerak.
Iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va barqaror rivojlantirish uchun yetarli valyuta tushumini ta’minlash, buning uchun mahsulotlarimiz raqobatbardoshligini oshirib, ularni eksportga jo‘natishni ko‘paytirishimiz darkor. Qishloq xo‘jaligi sohasida zamonaviy bozor munosabatlarini keng joriy etish maqsadida paxta-to‘qimachilik klasterlarini rivojlantirishga alohida e’tibor berishimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda shu borada amalga oshirilgan ishlar natijalari tahlil qilinib, zarur chora-tadbirlar belgilab berildi.
Prezidentimizning joriy yil boshida bergan topshirig‘iga muvofiq, budjetga qo‘shimcha daromad tushirish bo‘yicha rezervlar izlab topilib, ularni safarbar qilish choralari ko‘rilgan edi. Buning natijasida 8 oyda davlat budjetiga o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 21 foiz ko‘p daromad tushirildi. Jumladan, mahalliy budjetlarga tushumlarning o‘sishi 22 foizni tashkil etdi.
Shavkat Mirziyoyev qo‘shimcha daromadlarni yanada oshirish imkoniyatlari borligini ta’kidlab, mutasaddilarga bu borada aniq manbalar va chora-tadbirlarni belgilash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Mahalliy hokimliklar ixtiyorida qolayotgan qo‘shimcha daromadlarni samarali va maqsadli sarflash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Yig‘ilishda joriy yilning 9 oyi va yakuni bo‘yicha belgilangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarga erishish, narx-navo o‘sishining oldini olish, investitsiyalarni o‘zlashtirish, eksportni kengaytirish masalalari muhokama etildi.
Davlatimiz rahbari maqsadli va prognoz parametrlariga erishishda muammo mavjud bo‘lgan soha va tarmoqlarda ishlarni jadallashtirish, belgilangan ko‘rsatkichlarni ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
Joriy yilda ishga tushirilishi mo‘ljallangan ob’yektlarni foydalanishga topshirish va investitsiya loyihalarini amalga oshirish holati tahlil qilindi.
Har bir investitsiya loyihasini ko‘rib chiqib, qoloqlik mavjud bo‘lganlarini jadallashtirish, bunga to‘siq bo‘layotgan muammolarni hal qilish, ishlab chiqarishni tezroq boshlash muhimligi ta’kidlandi. Shuningdek, 2019 yilgi investitsiya dasturi loyihasini shakllantirishni yakunlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda eksport masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. 9 oy yakuni bilan eksport hajmi 2017 yilning mos davriga nisbatan 19 foiz oshishi kutilayotgani qayd etildi.
Prezident har bir eksportchi korxona va eksport qilinadigan mahsulot turi bo‘yicha ko‘mak berish chora-tadbirlarini ishlab chiqib, ularni amalga oshirishni ta’minlash lozimligini ta’kidladi.
Takroriy maydonlardan kutilayotgan 607 ming tonna eksportbop mahsulotlar, shuningdek, sentyabr-oktyabr oylarida issiqxonalarda yetishtiriladigan sabzavot ekinlarini eksport qilish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Bozorlarda narxlar oshishiga yo‘l qo‘maslik, 501 ming tonnadan ortiq qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini zaxira qilish va ularni qish-bahor oylarida xalq talabiga mutanosib ravishda ichki bozorlarga chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini kengaytirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yilda 20 ta tumanda 164 ming gektar maydonda klaster usulida paxta yetishtirish yo‘lga qo‘yilib, bu tajriba dastlabki natijalarini bera boshladi.
O‘zini oqlayotgan bu tizimni yanada kengaytirish maqsadida kelib tushgan takliflar ko‘rib chiqilib, ishlab chiqarish quvvatlari va moliyaviy imkoniyati mavjud bo‘lgan 44 ta tashabbuskor tanlab olindi. 2019 yilda 61 ta klaster tomonidan jami paxta maydonlarining 51 foizida paxta yetishtirish rejalashtirilmoqda.
Kelgusida paxta yetishtiruvchi 133 ta tumandan 70 tasi to‘liq klaster tizimiga o‘tadi. Yangi tashkil etilayotgan klasterlar tomonidan 41 ta korxona tashkil etilib, 23 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi.
Yangi quvvatlarni tashkil etish va klasterlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish natijasida, 2019-yilda ishlab chiqarilayotgan paxta tolasining 78 foizi o‘zimizda qayta ishlanadi. Bu 2017-yilga nisbatan 2 marotaba ko‘p degani. 2020-yilga borib, paxta tolasini to‘liq qayta ishlashga o‘tiladi. Tayyor mahsulotlarni ishlab chiqarish ulushi 40 foizdan kamida 60 foizga yetkaziladi.
“Shuning uchun klasterlar faoliyatiga har tomonlama yordam berishimiz zarur. Paxtachilikda qishloq xo‘jaligining kelajagi, uning iqtisodiy samaradorligi klasterlar bilan bog‘liq. Klasterlar agrar sohani jadal rivojlantirishning “lokomotivi” bo‘lishi kerak”, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joriy yilda paxta-to‘qimachilik klasterlariga berilgan barcha imtiyozlarni keyingi yillarda tashkil etiladigan klasterlarga ham tatbiq etish, klasterlar faoliyatini yanada kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
2019-2023-yillarda qishloq xo‘jaligida tomchilatib sug‘orish tizimini bosqichma-bosqich joriy etish dasturini ishlab chiqish, sohaga xalqaro moliya tashkilotlarining imtiyozli kreditlarini jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев: Кластеры должны стать “локомотивом” ускоренного развития аграрной отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 сентября провел совещание, посвященное вопросам полноценной реализации задач по увеличению поступлений в Государственный бюджет, достижения макроэкономических показателей по итогам 9 месяцев и текущего года, ускорения внедрения кластеров в хлопково-текстильной отрасли.
На сегодняшнем совещании нам необходимо обсудить состояние выполнения приоритетных задач и целевых параметров по социально-экономическому развитию республики, принять меры по задействованию дополнительных резервов, и, несмотря на то, что до конца года есть еще 3,5 месяца, планы на следующий год мы должны определить уже сегодня, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ведь экономический рост – это прежде всего строительство новых предприятий, развитие дорожно-транспортной, производственной и иной инфраструктуры, создание новых рабочих мест, обуздание инфляции и цен, трудоустройство людей.
За последние 2 года мы осуществили и осуществляем огромные реформы, множество крупных инвестиционных проектов.
Для успешного выполнения этих приоритетных задач и взятых обязательств по дальнейшему улучшению жизни наших граждан необходимо увеличить дополнительные поступления в республиканский и местные бюджеты.
Следует последовательно продолжать реализацию инвестиционных программ, принятых для развития отраслей экономики и регионов.
Необходимо обеспечить поступление достаточной валюты для модернизации и устойчивого развития экономики, а для этого – повышать конкурентоспособность нашей продукции и увеличивать ее экспорт. Нужно уделять особое внимание развитию хлопково-текстильных кластеров для широкого внедрения современных рыночных отношений в сельское хозяйство, сказал глава государства.
На совещании проанализированы результаты проведенной в этом направлении работы, определены необходимые меры.
В соответствии с поручением, данным Президентом нашей страны в начале текущего года, были изысканы резервы для дополнительных поступлений бюджет, приняты меры по их мобилизации. В результате за 8 месяцев этого года в бюджет поступили средства на 21 процент больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В частности, рост в местных бюджетах составил 22 процента.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил наличие возможностей для дальнейшего увеличения поступлений и поручил ответственным лицам определить конкретные источники и меры в этом направлении.
Было уделено внимание и вопросам эффективного и целевого расходования дополнительных доходов, остающихся в распоряжении хокимиятов на местах.
На совещании рассмотрены вопросы достижения макроэкономических показателей по итогам 9 месяцев и текущего года, предотвращения роста цен, освоения инвестиций, расширения экспорта.
Глава государства отметил необходимость ускорения работы в сферах и отраслях, в которых существуют проблемы с достижением целевых и прогнозных параметров, обеспечить достижение намеченных показателей.
Проанализировано состояние сдачи в эксплуатации объектов и реализации инвестиционных проектов, намеченных на текущий год.
Указано на важность анализа каждого инвестиционного проекта, ускорения отстающих в реализации, решения препятствующих этому проблем, скорейшему началу производства. Даны указания по завершению формирования проекта инвестиционной программы на 2019 год.
На совещании затронуты вопросы экспорта. Отмечалось, что по итогам 9 месяцев ожидается увеличение объема экспорта на 19 процентов по сравнению с соответствующим периодом 2017 года.
Президент подчеркнул необходимость разработать и обеспечить выполнение мер по содействию каждому предприятию-экспортеру, по каждому виду экспортируемой продукции.
Определены меры по экспорту ожидаемого в размере 607 тысяч тонн урожая повторных культур, а также овощей, заготавливаемых в сентябре-октябре в теплицах.
Даны указания по недопущению роста цен на рынках, резервированию более 501 тысячи тонн сельхозпродукции и ее поставке на внутренних рынок в зимне-осенние месяцы в соответствии с запросами населения.
На совещании особое внимание уделено вопросам расширения деятельности хлопково-текстильных кластеров.
В текущем году в 20 районах на площади в 164 тысячи гектаров налажена кластерная заготовка хлопка, этот эксперимент начал приносить первые результаты. С целью дальнейшего расширения этой оправдывающей себя системы, рассмотрев поступившие предложения, было отобрано 44 инициатора, обладающих необходимыми производственными мощностями и финансовыми возможностями. В 2019 году планируется заготавливать хлопок в 61 кластере, охватывающем 51 процент всех хлопковых полей.
В результате создания новых мощностей и организации деятельности кластеров в 2019 году у нас в стране будет перерабатываться 78 процентов заготовленного хлопкового волокна, что вдвое больше, чем в 2017 году. К 2020 году будет совершен переход к полной переработке хлопкового волокна. Доля готовой продукции будет доведена с 40 до минимум 60 процентов.
“Поэтому нам необходимо всесторонне помогать деятельности кластеров. От них зависит будущее сельского хозяйства, его экономическая эффективность. Кластеры должны стать “локомотивом” ускоренного развития аграрной отрасли”, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость распространения всех льгот, предоставленных в текущем году хлопково-текстильным кластерам, на кластеры, организуемые в последующие годы, дальнейшего расширения их деятельности.
Даны поручения по разработке программы поэтапного внедрения капельного орошения в сельском хозяйстве на 2019-2023 годы, привлечению в отрасль льготных кредитов международных финансовых организаций.