Shavkat Mirziyoyev Misrning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashdi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Misr Arab Respublikasiga rasmiy tashrifining birinchi kunini ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvdan boshladi.
Misr tomonidan tadbirda xalqaro hamkorlik bo‘yicha vazir Raniya al-Mashat, Savdo palatalari federatsiyasi prezidenti Ibrohim Mahmud al-Arabiy, «Elsewedy Electric», «El Araby Group», «Orascom Construction», «Poliserve Group», «Al-Rowad», «Lotus Garments Group» kabi yirik kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarda ulkan salohiyat borligi, ishbilarmonlik va tadbirkorlik aloqalarini kengaytirish, O‘zbekiston va Misr o‘rtasidagi o‘zaro investitsiyalarni faollashtirish va savdoni oshirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi.
Mamlakatimiz yetakchisi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan o‘tmishda gullab-yashnagan Buyuk Ipak yo‘lidek mustahkam hamkorlik ko‘priklarini qayta tiklashda muhim o‘rin tutishini ko‘rsatib o‘tdi.
Keyingi yillardagi sheriklik sur’ati mamnuniyat bilan qayd etildi. Xususan, tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari karrasiga oshdi, qo‘shma loyiha va korxonalar soni 6 barobar ko‘paydi.
Davlatimiz rahbari kuni kecha o‘tgan O‘zbekiston-Misr biznes forumining samarali natijalarini, uning yakunida umumiy qiymati 1,6 milliard dollarlik 20 dan ziyod bitim va shartnomalarni amalga oshirish yuzasidan aniq kelishuvlarga erishilganini yuksak baholadi.
Energetika, elektrotexnika, kimyo, tog‘-kon, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, charm-poyabzal tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasi uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi.
- Misr kompaniyalariga mamlakatimizda katta investitsiya dasturlarini birgalikda amalga oshirish uchun barcha imkoniyatlar ochiq, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari va yangi o‘sish nuqtalarini ro‘yobga chiqarish yuzasidan fikr almashildi. Qo‘shma loyiha va kelishuvlarni amalga oshirishni tez fursatda boshlash bo‘yicha takliflar bildirildi.
Misrning yetakchi kompaniyalari vakillari o‘z chiqishlarida Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadilar.
Bo‘layotgan yangilanishlar, iqtisodiyotning liberallashuvi va qulay investitsiya muhiti yaratilgani Misr biznesining O‘zbekiston bozoridagi faoliyatini kengaytirish uchun katta imkoniyatlar ochayotgani alohida qayd etildi.
Masalan, «Elsewedy Electric» kompaniyasi elektr energiyasi, transformatorlar va kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha Misrdagi eng yirik korxona bo‘lib, shamol va quyosh elektr stansiyalarini qurish, transformatorlar, kabel-sim mahsulotlari va qo‘shimcha qismlarni ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ishlab chiqishga tayyor.
«Orascom Construction» O‘zbekistonda industrial park yaratgan holda uning hududida lok-bo‘yoq mahsulotlari va qurilish materiallari uchun kimyoviy moddalar ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish, shuningdek, 100 MVt quvvatli shamol elektr stansiyasini qurishdan manfaatdor ekanini bildirdi.
Ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish borasida fikr-mulohozalari bilan bo‘lishib, Misrning yirik sarmoyadorlari mamlakatimizni Markaziy Osiyo bozorlariga chiqish uchun ko‘prik sifatida ko‘rayotganlarini qayd etdilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bildirilgan reja va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlab, O‘zbekiston tomonining mutasaddilariga taklif etilgan loyihalar ijrosi ustidan qat’iy nazoratni ta’minlash topshirig‘ini berdi.
Uchrashuv yakunida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va savdo-investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qo‘shma «yo‘l xaritasi» qabul qilinishi belgilab olindi.

Шавкат Мирзиёев встретился с руководителями ведущих компаний Египта
Первый день официального визита в Арабскую Республику Египет Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал со встречи с руководителями ведущих компаний этой страны.
С египетской стороны в мероприятии приняли участие министр международного сотрудничества Рания аль-Машат, президент Федерации торговых палат Ибрагим Махмуд аль-Араби, главы таких крупных компаний, как Elsewedy Electric, El Araby Group, Orascom Construction, Poliserve Group, Al-Rowad, Lotus Garments Group и других.
В ходе встречи отмечен огромный потенциал в двусторонних отношениях и большие возможности для наращивания деловых связей и бизнес-контактов, активизации взаимных инвестиций и увеличения торговли между Узбекистаном и Египтом.
Лидер нашей страны подчеркнул важную роль, которую играют деловые сообщества двух стран в налаживании современных прочных мостов сотрудничества, в том числе на примере маршрута восстановления процветавшего в прошлом Великого Шёлкового пути.
С удовлетворением отмечена динамика развития партнерства в последние годы. В частности, кратно растут показатели товарооборота, количество совместных проектов и предприятий выросло в 6 раз.
Глава нашего государства высоко оценил результаты прошедшего накануне узбекско-египетского бизнес-форума, по итогам которого достигнуты конкретные договоренности по реализации более 20 соглашений и контрактов на общую сумму 1,6 миллиарда долларов.
Отмечены широкие возможности для промышленной кооперации в энергетической, электротехнической, химической, горнодобывающей, текстильной, сельскохозяйственной, фармацевтической и кожевенно-обувной отраслях.
- Перед египетскими компаниями открыты все возможности для совместной реализации больших инвестиционных программ в нашей стране, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Состоялся обмен мнениями по перспективным направлениям взаимодействия и реализации новых точек роста. Высказаны предложения по началу скорейшего осуществления совместной проектов и договоренностей.
В своих выступлениях представители ведущих египетских компаний высоко оценили проводимые широкомасштабные реформы в Новом Узбекистане.
Особо подчеркнуто, что осуществляемые преобразования, либерализация экономики и созданный благоприятный инвестиционный климат открывают большие возможности для расширения присутствия египетского бизнеса на узбекском рынке.
К примеру, компания Elsewedy Electric – крупнейший в Египте производитель электроэнергии, трансформаторов и кабельной продукции – готова к практической разработке совместных проектов по строительству ветровых и солнечных электростанций, налаживанию производства трансформаторов, кабельно-проводниковой продукции и аксессуаров.
Руководством Orascom Construction выражена заинтересованность в реализации в Узбекистане проекта по созданию индустриального парка с последующим возведением на его территории мощностей по производству лакокрасочных изделий и химикатов для стройматериалов, а также по строительству ветровой электростанции мощностью 100 МВт.
Поделившись видением дальнейшего развития двустороннего сотрудничества, крупные инвесторы Египта подчеркнули, что рассматривают нашу страну в качестве моста для выхода на рынки Центральной Азии.
Президент Шавкат Мирзиёев поддержал озвученные планы и инициативы, поручил ответственным лицам с узбекской стороны обеспечить строгий контроль за их реализацией.
В завершение встречи решено принять совместную «дорожную карту» по обеспечению практической реализации совместных проектов и дальнейшему наращиванию торгово-инвестиционного сотрудничества.