Shavkat Mirziyoyev «O‘zbekiston havo yo‘llari»ni transformatsiya qilishga oid takliflar bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-dekabr kuni «Uzbekistan airways» aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Davlat rahbarining 2021-yil 30-apreldagi qarorida fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish bo‘yicha vazifalar belgilangan edi. Bu borada ilg‘or xorijiy tajriba o‘rganilmoqda, yetuk konsultantlar jalb etilmoqda.
Xususan, «Uzbekistan airways» aksiyadorlik jamiyatini isloh qilish bo‘yicha turkiyalik mutaxassis Ilker Ayji jamoasi bilan ish olib borilmoqda. U «Turk havo yo‘llari» aviakompaniyasini boshqargan kezda uni mintaqaviy darajadan global miqyosga muvaffaqiyatli olib chiqqan.
Bugun «Uzbekistan airways» oldiga ham shunday vazifa qo‘yilgan. Mamlakatimizning geografik joylashuvi va soha infratuzilmasidan oqilona foydalanib, uni xalqaro transport xabiga aylantirish ko‘zda tutilgan.
Taqdimotda davlatimiz rahbariga «O‘zbekiston havo yo‘llari»ni transformatsiya qilish va rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan strategiya haqida axborot berildi.
Unga muvofiq, aviakompaniyaga xalqaro tajriba asosida korporativ boshqaruv tizimini joriy etish, havo kemalarini ko‘paytirish, xizmatlar sifatini oshirish va yuk tashish tarmog‘ini kengaytirish choralari ko‘riladi. Xorijiy investorlarni jalb etgan holda aviakompaniyani jahon standartlari asosida xususiylashtirish ishlari yakuniga yetkaziladi.
Bulardan ko‘zlangan asosiy maqsad «O‘zbekiston havo yo‘llari»ni yetakchi mintaqaviy aviakompaniyaga aylantirish, shuningdek, aholining mahalliy va xalqaro yo‘nalishlarda arzon narxlarda harakatlanishini ta’minlashdan iboratdir.
Prezident bu rejalarni ma’qullab, uning ijrosiga tezroq kirishish kerakligini ta’kidladi.
«Bu sohada o‘n yilga kechikkanmiz. Aviakompaniya eskicha uslubda ishlayapti, yo‘lovchilar xizmat sifatidan rozi emas. Agar iqtisodiyotimizni, turizmni rivojlantiramiz desak, yakkayu yagona yo‘limiz shu», — dedi Shavkat Mirziyoyev.

«Мы опоздали в этой области на десять лет» – Шавкат Мирзиёев о деятельности Uzbekistan Airways
Президент Шавкат Мирзиёев 14 декабря ознакомился с презентацией предложений по трансформации акционерного общества «Uzbekistan airways».
В постановлении главы государства от 30 апреля 2021 года определены задачи по трансформации предприятий гражданской авиации. В этом процессе изучается передовой зарубежный опыт, привлекаются опытные консультанты.
В частности, для реформирования «Uzbekistan airways» налажено взаимодействие с командой турецкого специалиста Илькера Айджи, бывшего председателя авиакомпании «Turkish Airlines», под руководством которого она превратилась из регионального в глобального игрока на рынке пассажирских авиаперевозок.
Сегодня схожие задачи стоят перед «Uzbekistan airways». Планируется превратить нашу страну в международный транспортный хаб, эффективно используя ее географическое положение и авиационную инфраструктуру.
В ходе презентации глава нашего государства проинформирован о разработанной стратегии трансформации и развития национального авиаперевозчика.
В соответствии с ней будут приняты меры по внедрению в авиакомпании системы корпоративного управления на основе международного опыта, увеличению парка воздушных судов, повышению качества обслуживания и расширению сети грузоперевозок. С привлечением иностранных инвесторов на основе мировых стандартов будет завершена приватизация авиакомпании.
Основная цель – превратить «Uzbekistan airways» в ведущую региональную авиакомпанию, а также обеспечить доступные населению полеты по внутренним и международным маршрутам.
Президент одобрил эти планы и подчеркнул, что они должны быть реализованы в кратчайшие сроки.
«Мы опоздали в этой области на десять лет. Авиакомпания работает по-старому, пассажиры недовольны качеством обслуживания. Если мы хотим развивать нашу экономику и туризм, это наш единственный путь», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны рекомендации по созданию проектного офиса в авиакомпании и координации процессов трансформации.