O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishida ishtirok etish uchun 25 sentyabr kuni Samarqand shahriga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishning yalpi sessiyasida nutq so‘zlaydi hamda tadbir doirasida bir qator uchrashuvlar o‘tkazadi.
Ta’kidlash joizki, Boshqaruvchilar kengashining to‘qqizinchi yig‘ilishi «Barcha uchun barqaror infratuzilma yaratish» mavzusiga bag‘ishlangan. Global iqtisodiyot kun tartibidagi dolzarb masalalar ko‘rib chiqiladi, Osiyo va dunyoning boshqa mintaqalarida infratuzilmani rivojlantirishning strategik dasturlari va rejalari muhokama etiladi.
Samarqand shahrida o‘tkaziladigan ikki kunlik sammitda 100 dan ortiq mamlakatdan yuqori darajali delegatsiyalar, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki va boshqa xalqaro tashkilotlar rahbarlari hamda vakillari, yetakchi xorijiy kompaniyalarning boshqaruvchilari va nufuzli ekspertlar, jami 2 mingga yaqin ishtirokchi qatnashishi kutilmoqda.
O‘zbekiston 2016 yil noyabr oyida OIIBga a’zo bo‘lgan. So‘nggi yillarda mamlakatimiz bankning eng yirik benefitsiarlaridan biriga aylandi. Amalga oshirilgan va joriy loyihalar portfeli 3 milliard dollardan oshib, «yashil» energetika, yo‘l-transport va kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish, ta’lim va sog‘liqni saqlash, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash kabi ustuvor yo‘nalishlarni qamrab olgan.

Шавкат Мирзиёев посетил город Самарканд
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 сентября прибыл в город Самарканд для участия в мероприятиях ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ).
Глава нашего государства выступит с приветственной речью на пленарной сессии заседания, а также проведет ряд встреч на полях форума.
Следует отметить, что главной темой девятой по счету встречи Совета управляющих станет «Строительство устойчивой инфраструктуры для всех». Будут рассмотрены актуальные вопросы глобальной экономической повестки, обсуждены стратегические программы и планы инфраструктурного развития в Азии и других регионах мира.
В работе двухдневного саммита в городе Самарканде примут участие делегации высокого уровня из более 100 стран, руководители и представители Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Всемирного банка, Азиатского банка развития и других международных институтов, топ-менеджеры ведущих зарубежных компаний и авторитетные эксперты. Всего ожидается участие порядка 2 тысяч делегатов.
Узбекистан стал членом АБИИ в ноябре 2016 года. В последние годы наша страна является одним из крупнейших бенефициаров банка. Портфель реализованных и текущих проектов превышает 3 миллиарда долларов и охватывает такие приоритетные направления, как «зеленая» энергетика, модернизация дорожно-транспортной и коммунальной инфраструктуры, образование и здравоохранение, поддержка частного сектора.