«O‘zbekneftgaz»: Jahonda ilk bor «Uzbekistan GTL» zavodida tabiiy gazdan sintez qilish yo‘li bilan sintetik aviakerosin ishlab chiqarildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi va qo‘llab-quvvatlashi tufayli, «O‘zbekneftgaz» AJ va uning tizimida yangi davr - ustuvor vazifalar hamda istiqbolli rejalarni amalga oshirish jarayoni boshlandi. Sababi, "gazni – suyuqlikka" texnologiyasi asosida dunyodagi yetakchi zavodlardan biri bo‘lgan «Uzbekistan GTL»da ishlab chiqarish turi kengaymoqda.
«Uzbekistan GTL» zavodida yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish, uning sifatini doimiy ravishda nazorat qilish maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida «Ishchi guruh» tashkil qilingan bo‘lib, doimiy ravishda sintetik yoqilg‘i mahsulotlari ishlab chiqarilishi holatini o‘rganish, mahsulotlarni saqlash, sotish hamda yetkazib berish jarayonlari o‘rganib kelinmoqda.
Quvonarlisi esa, Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolarining tashrifi davomida yana bir yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarilishiga start berildi. Nafaqat O‘zbekiston, balki jahon tarixida ilk bor, «Uzbekistan GTL» zavodida xalqaro standart (ASTM D-7566) va texnik talablariga mos bo‘lgan sintetik aviakerosin mahsuloti ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi.
Sintetik kerosinning 23 ta asosiy fizik-kimyoviy va texnik parametrlari to‘liq talab darajasiga yetkazildi. Asosiy parametrlardan biri bo‘lgan muzlash harorati xalqaro standart talab darajasiga (-47°S) yetkazish ishlari yakunlandi.
Bugungi kunga qadar, «Uzbekistan GTL» zavodi tomonidan IATA, ASTM International, Def Stan xalqaro tashkilotlarining aviatsiya yoqilg‘isi uchun xom ashyo sifatida GTL kerosinini sintetik komponent sifatida foydalanishga ruxsat etilganligi to‘g‘risida ijobiy xulosalar olingan.
GTL zavodida ishlab chiqarilgan sintetik kerosinining birinchi partiyasi namunasi olinib, xalqaro aviasohani tartibga soluvchi tashkilot (IATA) tavsiyasiga ko‘ra, muvofiqlik sertifikatini olish uchun SGS kompaniyasining Estoniya, Belgiya va Fransiyadagi laboratoriyalariga tahlil va tegishli xulosa olish uchun yuborildi.
Boshqaruv raisi avvalo joriy yilning 15 iyun kuni «Uzbekistan GTL» zavodida O‘zbekiston tarixida birinchi sintetik nefti, 2022 yil 29 iyun kuni O‘zbekiston neft-kimyo sanoati tarixida ilk bor sintetik dizel, keyinchalik «GTL» sintetik naftasi ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilganini ta’kidlab, mutaxassislarning yana bir izlanishi samara berganini hamda tabiiy gazdan sintez qilish yo‘li bilan Jahon tarixida ilk bor sintetik aviakerosin ishlab chiqarilganini rasman ma’lum qildi.
Bundan tashqari, Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan tashrif chog‘ida import o‘rnini bosuvchi neft mahsulotlari va uglevodorod xomashyolarini ishlab chiqarilishi, mahsulotni saqlash, sotish hamda yetkazib berish jarayonlari o‘rganildi.
Sintetik aviakerosin ishlab chiqarish hajmini oshirish, xalqaro standart (ASTM D-7566) hamda texnik talablarga rioya qilgan holda sintetik aviakerosin ishlab chiqarilishini nazorat qilish bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berildi.
Shuningdek, ishlab chiqarish hajmini oshirib borish natijasida mahsulot tannarxining arzonlashishiga erishish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi. Joriy yilning 14 sentyabr kunidan boshlab O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi orqali sotuvga joylashtiriladigan sintetik dizel yoqilg‘isining bir tonnasi boshlang‘ich narxi 13 mln. 897 ming 109 so‘mgacha arzonlashtirilishi belgilandi.
Zavoddagi 11 mingga yaqin uskuna va asosiy ishlab chiqarish qurilmalarining sinxron ishlashini ta’minlash bo‘yicha qilinayotgan ishlar holati ham o‘rganildi va texnologik jarayonlarda mehnat qilayotgan muhandislar, yosh mutaxassislar bilan ochiq suhbat qilindi.
Bugungi kunga qadar esa GTL majmuasi jami 55 ming tonna sintetik dizel yoqilg‘isi va 20,5 ming tonna sintetik nafta ishlab chiqarilgan bo‘lib O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi orqali kunlik ravishda iste’molchilarga yetkazilmoqda.

«Узбекнефтегаз»: Впервые в мире на заводе «Uzbekistan GTL» произведен синтетический авиакеросин путем синтеза природного газа
По инициативе и поддержке Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в АО «Узбекнефтегаз» и в системных предприятиях начался новый период — процесс реализации приоритетных задач и перспективных планов. На основе технологии «газ - жидкость» расширяется производство одного из ведущих заводов мира — «Uzbekistan GTL».
В целях производства новых видов продукции, постоянного контроля за ее качеством на заводе «Uzbekistan GTL» была создана «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым, которая постоянно изучает состояние производства синтетических топливных продуктов, процессы хранения, реализации и поставки продукции.
Отрадно, что в ходе визита членов «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления был дан старт производству еще одного нового вида продукции.
Впервые в истории не только Узбекистана, но и всего мира на заводе «Uzbekistan GTL» налажено производство синтетического авиакеросина, соответствующего международным стандартам (ASTM D-7566) и техническим требованиям.
23 основных физико-химических и технических параметра синтетического керосина доведены до полного требуемого уровня. Завершены работы по доведению температуры замерзания, являющейся одним из основных показателей, до уровня требований международного стандарта (-47°С).
На данный момент завод «Uzbekistan GTL» получил положительные заключения международных организаций «IATA», «ASTM International», «Def Stan» о разрешении на использование «GTL» керосина в качестве синтетического компонента для авиационного топлива.
В соответствии с рекомендациями Международной организации по регулированию авиации (IATA), проба, отобранная от первой партии синтетического керосина, произведенного на заводе «GTL», отправлена в лаборатории «SGS» в Эстонии, Бельгии и Франции для анализа и соответствующих заключений с целью получения сертификата соответствия.
Председатель Правления отметил, что 15 июня текущего года на заводе «Uzbekistan GTL» было налажено производство первой в истории Узбекистана синтетической нефти, 29 июня 2022 года — первого в истории нефтехимической промышленности Узбекистана синтетического дизеля, а затем синтетического «GTL» нафты, и официально сообщил, что еще одна разработка специалистов дала свои результаты, и впервые в мировой истории произведен синтетический авиакеросин путём синтеза природного газа.
Кроме того, в ходе визита членами «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления были изучены процессы производства, хранения, реализации и поставок импортозамещающих нефтепродуктов и углеводородного сырья.
Были даны поручения по увеличению объемов производства синтетического авиакеросина, контролю за производством синтетического авиакеросина в соответствии с международным стандартом (ASTM D-7566) и техническими требованиями.
Подчёркнуто, что в связи с переходом завода «Uzbekistan GTL» на полный режим работы необходимо поэтапно увеличивать объемы производства продукции синтетического топлива и обеспечивать высокое качество продукции.
Также в результате увеличения объемов производства были определены задачи по снижению себестоимости продукции.
Установлено, что с 14 сентября текущего года стартовая цена за тонну синтетического дизельного топлива, реализуемого через Узбекскую Республиканскую товарно-сырьевую биржу, будет снижена до 13 млн 897 тыс. 109 сумов.
Также было изучено состояние работ по обеспечению синхронной работы около 11 тыс. единиц оборудования и основных производственных установок на заводе и проведена открытая беседа с инженерами, молодыми специалистами, работающими в технологических процессах.
Проведено рабочее совещание с участием начальников производственных цехов завода и руководящего персонала, даны необходимые указания по обеспечению бесперебойного производства синтетических топливных продуктов, своевременной и качественной поставки топливных продуктов потребителям.
На сегодняшний день в комплексе «GTL» произведено всего 55 тыс. тонн синтетического дизельного топлива и 20,5 тыс. тонн синтетической нафты, и ежедневно поставляются потребителям через Узбекскую Республиканскую товарно-сырьевую биржу.
Следует отметить, что на комплексе «Uzbekistan GTL» планируется производство импортозамещающих нефтепродуктов и углеводородного сырья на общую сумму 1 млрд. долларов США или более 12,8 триллиона сумов в год.