«Sirdaryo viloyatida quvvati 1 500 MVt bo‘lgan yangi issiqlik elektr stansiyasi qurilishini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, «The International Company for water and power projects» (Saudiya Arabistoni) (Investor) va «Acwa Power Sirdarya» MChJ (Loyiha kompaniyasi) o‘rtasidagi Sirdaryo viloyatida quvvati 1 500 MVt bo‘lgan bug‘-gaz elektr stansiyasini qurish bo‘yicha investitsiya bitimi tasdiqlandi.
Investitsiya bitimi u imzolangan kundan e’tiboran kuchga kiradi (2020 yil 6 martda imzolangan).
Qaror bilan «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ va Loyiha kompaniyasi o‘rtasidagi Elektr energiyasini sotib olish to‘g‘risidagi bitim ma’qullandi.
Loyiha kompaniyasi ishlab chiqarilgan elektr energiyasini kafolatlangan tarzda faqat «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJga sotadi.
Investitsiya loyihasini amalga oshirish doirasida Loyiha kompaniyasiga, istisno tariqasida, quyidagi huquqlar beriladi:
- kreditlash, chet el valyutasidagi mablag‘larni olish va ulardan foydalanish uchun chet eldagi xorijiy banklarda hisobvaraqlar ochish hamda respublikadagi hisobvaraqlaridan xorijdagi hisobvaraqlariga pul mablag‘lari o‘tkazish;
- O‘zbekistonning tashqarisidagi xorijiy pudratchilar, yetkazib beruvchilar yoki xorijiy kreditorlarga to‘lovlarni O‘zbekistondagi bank hisobvaraqlari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri amalga oshirish.

В Сырдарье построят парогазовую электростанцию
Принято постановление Президента «О мерах по организации строительства новой тепловой электростанции мощностью 1 500 МВт в Сырдарьинской области». Об этом сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с постановлением, утверждено инвестиционное соглашение по строительству парогазовой электростанции мощностью 1 500 МВт в Сырдарьинской области между Министерством инвестиций и внешней торговли, «The International Company for water and power projects» (Саудовская Аравия) (инвестор) и ООО «Acwa Power Sirdarya» (проектная компания).
Инвестиционное соглашение вступает в силу со дня его подписания (6 марта 2020 года).
Постановлением одобрено Соглашение о закупке электроэнергии между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и Проектной компанией.
Проектная компания принимает обязательство по гарантированной продаже выработанной электрической энергии только АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
В рамках реализации инвестиционного проекта Проектной компании, в порядке исключения предоставляется право:
- открывать банковские счета за рубежом в иностранных банках для кредитования, получения и использования средств в иностранной валюте на таких счетах, а также переводить денежные средства с банковских счетов, открытых в республике, на банковские счета, открытые за рубежом;
- напрямую осуществлять платежи через банковские счета иностранным подрядчикам, поставщикам или иностранным кредиторам за пределами Узбекистана.