«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» gelogiya-qidiruv, burg‘ilash ishlari va tabiiy gaz qazib chiqarilishi holatini o‘rganish maqsadida Ustyurtda bo‘ldi (Foto)
O‘rganish ishlari dastavval «Sharqiy Berdaq» kompleksidan «Buxoro-Urol» magistral gaz quvurigacha bo‘lgan gaz quvurining gaz o‘tkazish quvvatini oshirish maqsadida, qo‘shimcha 22 km (diametri 530 mm) gaz quvurini qurilish-montaj ishlaridan boshlandi.
Hozirda ushbu gaz quvurini qurilish-montaj ishlari uchun zarur bo‘lgan diametri 530 mm bo‘lgan gaz quvuri uchun 22 km po‘lat quvurlar yetkazib berilgan bo‘lib, mas’ullar payvandlash ishlari 97%ga bajarilgani hamda boshqa qilingan ishlar bo‘yicha hisobotlarini taqdim qilishdi.
Boshqaruv raisi o‘rganish jarayonida qurilish-montaj ishlarini yanada tezlashtirish hamda buning uchun zarur choralar ko‘rilishi lozimligini ta’kidlab o‘tdi.
Quvur armaturalarini yetkazib berilishi, gaz quvurini 15 may kuniga qadar bosim ostida sinash ishlarini yakunlash bilan ishga tushirish bo‘yicha boshqarma rahbariyati va departament boshliqlariga tegishli topshiriqlar berildi.
Ustyurt regionida uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish Dasturi doirasida olib borilayotgan burg‘ilash ishlarini o‘rganish maqsadida «Jagiz» maydonidagi 1-sonli, «Sirsuar» maydonidagi 2-sonli va «G‘arbiy Quyi Surgil» konidagi 2-sonli izlov qidiruv quduqlarida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari bilan yaqindan tanishib chiqildi.
«Quyi Surgil» va «Surgil» konlarida gaz qazib chiqarish holati konlardagi quduqlarda qazib chiqarish jarayonlarini joyidan borib o‘rganish vaqtida tahlil qilindi.
Ustyurt boshqarmasi reja ko‘rsatkichlarining bajarilishi va quduqlarni burg‘ilash, kapital ta’mirlash, texnologik ob’yektlarni ishga tushirish yo‘nalishlarida olib borilayotgan ishlar «Arslon» konida tashkil etilgan Shtabda o‘tkazilgan yig‘ilish davomida muhokama qilindi.
Muhokama chog‘ida, 2022 yilning yanvar-mart oylarida boshqarmada 1,1 mlrd.kub metr tabiiy gaz qazib chiqarilib, reja ko‘rsatkichi 100 foizga bajarilgani, shuningdek o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur’ati 132,5 foizni tashkil etgani e’tirof etildi.
Tabiiy gaz qazib chiqarish reja ko‘rsatkichlarining bajarilishini ta’minlashga qaratilgan jami 21 ta geologo-texnik tadbirlar amalga oshirilgani, shundan 8 ta yangi gaz quduqlari burg‘ilashdan ishga tushirilgani, 11 ta mavjud gaz quduqlarida kapital ta’mirlash va intensifikatsiya ishlari olib borilgani va texnologiya yo‘nalishida 2 ta tadbirlar bajarilgani borasida Boshqaruv raisiga tahliliy hisobot berildi.
Boshqarmada gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish uchun yangi ishlatish quduqlarini burg‘ilash, kapital ta’mirlash va texnologik ob’yektlarda olib boriladigan modernizatsiya, rekonstruksiya ishlari va gaz quvurlarini ishga tushirish bo‘yicha loyihalar mutaxassislar ishtirokida muhokama qilindi.
Fevral oyida Ustyurt regioniga qilingan tashrif davomida «Arslon gazni kompleks tayyorlash qurilmasi»ni 1 ta qo‘shimcha kunlik 3 mln kub metr gazni tayyorlash quvvatiga ega bo‘lgan texnologik tarmog‘ini qurish loyihasini ichki imkoniyatlardan kelib chiqib qurish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar o‘rganilib, Muborak va Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmalari hamda zavodlardan texnologik uskunalarni olib chiqish, parallel ravishda umumiy qurilish ishlarini boshlash bo‘yicha mas’ullarga ko‘rsatmalar berildi.
Boshqaruv raisi tomonidan amalga oshirilayotgan tadbirlarni ijrosini o‘z vaqtida ta’minlash maqsadida yangi burg‘ilash quduqlarini va texnologik ob’yektlarni ishga tushirish uchun loyiha ishlab chiqish ishlari, zarur bo‘lgan 22 km uzunlikdagi diametri 426, 530 va 168 mm hajmdagi quvurlarni ichki imkoniyatlardan kelib chiqib yetkazib berish, zarur quvur armaturalarini xarid qilish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha tegishli departament boshliqlariga va boshqarma rahbariyatiga alohida vazifalar belgilab berildi.

«Узбекнефтегаз»: Рабочая группа во главе с Председателем Правления посетила Устюрт для изучения геологоразведочных, буровых работ и добычи природного газа (Фото)
Члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучают состояние работ, проводимых Устюртским газодобывающим управлением на месторождениях и скважинах природного газа, а также условия, созданные для работников, работающих в вахтовом режиме.
Изучение началась со строительства и монтажа дополнительного газопровода протяженностью 22 км (диаметром 530 мм) для увеличения газопроводящей способности газопровода от Шаркий Бердаха до магистрального газопровода Бухара-Урал.
В настоящее время доставлено 22 км стальных труб для газопровода диаметром 530 мм, необходимых для строительства и монтажа газопровода, и ответственные лица доложили, что выполнено 97% сварочных работ и сообщили о выполнении других работ.
В ходе изучения Председатель Правления подчеркнул необходимость дальнейшего ускорения строительно-монтажных работ и принятия необходимых мер для этого.
Руководству управления и начальникам департаментов даны соответствующие поручения по доставке трубопроводной арматуры и вводу газопровода в эксплуатацию до 15 мая с завершением испытаний под давлением.
С целью изучения буровых работ, проводимых в Устюртском регионе в рамках Программы освоения углеводородных ресурсов, они ознакомились с буровыми работами, проводимыми на разведочных скважинах №1 месторождения Жагиз, №2 месторождения Сирсуар и №2 Гарбий Куйи Сургиль.
Состояние добычи газа на месторождениях Куйи Сургиль и Сургиль было проанализировано в ходе выездного изучения производственных процессов на месторождениях.
Реализация плановых показателей Устюртского управления и проводимые работы в области бурения скважин, капитального ремонта, ввода в эксплуатацию технологических объектов обсуждались на совещании в штабе Арсланского месторождения.
В ходе обсуждения было отмечено, что в январе-марте 2022 года управлением добыто 1,1 млрд кубометров природного газа, план выполнен на 100%, а также темп роста составил 132,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Было доложено Председателю Правления что, всего проведено 21 геолого-технических мероприятий, обеспечивающее выполнение планов по добыче природного газа, в том числе ввод в эксплуатацию 8 новых газовых скважин, капитальный ремонт и интенсификация 11 действующих газовых скважин и 2 технологических мероприятия..
С участием специалистов были обсуждены проекты бурения новых скважин для увеличения добычи газа, капитального ремонта и модернизации, реконструкции и ввода в эксплуатацию газопроводов на технологических объектах.
В ходе визита в Устюртский регион в феврале стороны ознакомились с проделанной работой по строительству технологической линии «установки комплексной подготовки газа Арслан» мощностью подготовки 3 млн куб. газа, исходя из внутренних возможностей, должностным лицам даны указания о демонтаже технологического оборудования с Мубарекского и Шуртанского нефтегазодобывающих управлений и с заводов, а также параллельном начале общестроительных работ.
В целях обеспечения своевременного выполнения мероприятий, проводимых Председателем Правления, руководителям соответствующих департаментов и руководству управления поставлены задачи по разработке проекта по вводу в эксплуатацию новых буровых скважин и технологических объектов, поставке труб необходимой длины 22 км диаметром 426, 530 и 168 мм исходя из внутренних возможностей, по ускорению закупок необходимой трубопроводной арматуры.
Напомним, что члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» продолжают изучения в Устюртском регионе.