Tez fursatda qo‘shma savdo zonasi ishga tushiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahrida Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan muzokara o‘tkazdi.
Uchrashuvda davlat rahbarlari qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalariga asoslangan O‘zbekiston-Turkmaniston chuqurlashgan strategik sheriklik munosabatlarining dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Amaliy hamkorlik barcha yo‘nalishlarda kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oliy darajadagi kelishuvlar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Hukumatlar, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi aloqalar tizimli tus olgan.
O‘zaro savdo hajmi oshib bormoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida manfaatli hamkorlik kengaymoqda. «Shovot-Toshovuz» qo‘shma savdo zonasini tez fursatda ishga tushirish zarurligi qayd etildi.
Birgalikdagi kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, hududlar o‘rtasidagi almashinuvlar va madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.

Президенты Узбекистана и Туркменистана обсудили создание совместной торговой зоны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы пребывания в городе Ашхабаде провел переговоры с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
В ходе встречи главы государств обсудили актуальные вопросы узбекско-туркменских отношений углубленного стратегического партнерства, основанного на многовековых узах дружбы и добрососедства между братскими народами.
С удовлетворением отмечено расширение практического взаимодействия по всем направлениям.
Успешно реализуются договоренности на высшем уровне. На системной основе осуществляются контакты между правительствами, министерствами и ведомствами.
Растут объемы взаимной торговли, расширяется взаимовыгодное сотрудничество в различных отраслях экономики. Отмечена необходимость скорейшего запуска совместной торговой зоны «Шават-Дашогуз».
Подчеркнута важность дальнейшего продвижения совместных проектов кооперации, развития межрегиональных обменов и культурно-гуманитарных контактов.