Tez yordam xodimlarining oyligi oshiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kelgusi haftada tibbiyot xodimlarini moddiy rag‘batlantirish bo‘yicha maxsus qarorni imzolashini aytgan.
Unga ko‘ra, tez tibbiy yordam va shoshilinch xizmat xodimlari oyliklari, toifasiga qarab, 10 foizdan 15 foizgacha oshiriladi, tez tibbiy yordamning malakali va natijaga erishgan xodimlari oyligiga 100 foizgacha ustama joriy qilinadi.
Yig‘ilishda yana bir muhim masalaga e’tibor qaratilgan: O‘zbekistonda har yili ming kishiga nisbatan chaqiruvlar soni 352 tani tashkil etadi. Bu rivojlangan davlatlardan 6-7 baravar ko‘p. Chaqiruvlarning 15 foizidagina bemorlarni shifoxonalarga yotqizish talab etiladi. Sababi, joylarda oddiy tibbiy xizmat yo‘lga qo‘yilmagani uchun aholi tez yordamga murojaat qilishga majbur.
Ochiq muloqotda berilgan mingdan ziyod mahallada tibbiyot punktini tashkil qilish topshirig‘i Qoraqalpog‘iston, Namangan va Surxondaryodan boshqa hududlarda yakuniga yetkazilmagan.
«Viloyat hokimlari bir narsani aniq eshitib olsin. May oyi yakuni bilan barcha mahalla tibbiyot punktlari to‘liq ishga tushirilishi shart», degan prezident.

Работникам скорой помощи повысят зарплату
В Узбекистане заработная плата работников скорой и неотложной помощи увеличится на 10-15% в зависимости от категории. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Также квалифицированные и «добивающиеся результата» работники службы будут получать ежемесячную надбавку до 100% к зарплате. Президент сообщил, что соответствующее постановление будет подписано на следующей неделе.
Отмечалось, что в Узбекистане каждый год на 1000 населения приходится примерно 352 вызова скорой помощи — это в 6−7 раз больше показателей развитых стран. При этом только 15 процентов обращающихся нуждаются в госпитализации. Из-за отсутствия обычной медпомощи на местах людям приходится обращаться на линию «скорой».
Президент отметил, что не доведено до конца создание медпунктов в более чем 1000 махаллей в Каракалпакстане, Намангане, Сурхандарье и других регионах.
Хокимам областей дано категоричное поручение запустить работу махаллинских медицинских пунктов до конца мая.