«O‘zbekneftgaz»: Mintaqadagi geosiyosiy vaziyat murakkabliklariga qaramay ta’mir uchun yuborilgan gazturbinali dvigatellar Ukrainaning Zaporoje shahridan olib kelindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va topshrig‘iga asosan, «O‘zbekneftgaz» AJning neft va gaz qazib chiqaruvchi boshqarmalarni ishlab chiqarish quvvatini tiklash maqsadida, Bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligida «Inqirozga qarshi kurashish komissiyasi» va «Ishchi guruh» tuzilgan bo‘lib, tabiiy gaz qazib chiqarish hajmini oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar bajarilmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ tasarrufidagi boshqarmalardan gazturbinali dvigatellarni qisqa fursatlarda ta’mirlash uchun ishlab chiqaruvchi zavodlar bilan shartnomalar imzolangan bo‘lib, xususan, AI-336-2-8 va D-336 rusumli gazturbinali dvigatellarni ta’mirlash uchun Ukrainada faoliyat yurituvchi «Motor Sich» kompaniyasi bilan o‘zaro ikkitomonlama shartnoma tuzilgan.
Ukraina davlatida ro‘y berayotgan vaziyat sababli, ta’mirga yuborilgan 4 dona AI-336-2-8 rusumli gazturbinali dvigatellar bir muncha muddat Zaporoje shahrida qolib ketdi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida Xaridlar departamenti, Uglevodorodlarni qazib chiqarish departamenti mas’ullari va «Motor Sich» kompaniyasi rahbariyati bilan bu borada bir necha marotaba muzokara o‘tkazildi. Natijada chora-tadbirlar ishlab chiqilib, xavf bo‘lishiga qaramay «Yo‘nalish xaritasi» ishlab chiqildi hamda shu asosda 4 dona gazturbinali dvigatellar bilan birga, ularni o‘rnatib, ishga tushirish uchun «Motor Sich» kompaniyasi mutaxassisi ham olib kelindi.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, 2021 yil fevral oyiga qadar «Motor Sich» AJdan kapital ta’mirdan yuborilgan gazturbinali dvigatellar Ukraina davlatidan 3 ta davlat orqali (Ozarbayjon, Rossiya va Qozog‘iston) 20 kunda yetkazib berilgan bo‘lsa, «Yo‘nalish xaritasi» asosida 9 ta davlat orqali (Polsha, Slovakiya, Vengriya, Ruminiya, Bolgariya, Turkiya, Gruziya, Ozarbayjon, Qozog‘iston) 1 oy muddatda O‘zbekistonga keltirildi.
Ushbu shartnomaga asosan joriy yilda yetkazib berilgan 4 ta AI-336-2-8 rusumli gazturbinali dvigatellarni, «Motor Sich»dan kelgan mutaxassis bilan birgalikda, Muborak neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasining «Pomuq» va «Zevarda» siquv kompressor stansiyalaridagi gaz haydash agregatlariga o‘rnatilib, ishga qo‘shib yuborildi.
Siquv kompressor stansiyalaridagi gazturbinali dvigatellar Ukrainaning «Motor Sich» kompaniyasida mukammal ta’mirlangan bo‘lib, uni o‘rnatish ishlari boshqarmaning malakali ishchi-xodimlari bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
Gaz haydash agregatlarining ishga tushirilishi natijasida «Pomuq» va «Zevarda» konlaridagi siquv kompressor stansiyalarini gaz haydash agregatlarining uzluksiz, bir me’yorda ishlashi ta’minlanishiga, shuningdek, tabiiy gaz qazib olish miqdorini qisqarishining oldini olishga muvaffaq bo‘lindi.
Bundan tashqari, kuz-qish mavsumida «O‘zbekneftgaz» AJ boshqarmalaridagi siquv kompressor stansiyalarini to‘xtovsiz ishlatish orqali Respublikamiz iste’molchilariga tabiiy gazni barqaror va uzluksiz yetkazib berilishiga katta hissa qo‘shadi.

«Узбекнефтегаз»: Несмотря на сложившеюся геополитическую ситуацию, газотурбинные двигатели, отправленные на ремонт, были привезены с украинского города Запорожья
По инициативе и по поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в целях восстановления производственных мощностей нефтегазодобывающих управлений АО «Узбекнефтегаз» под руководством премьер-министра Абдуллы Арипова созданы «Антикризисная комиссия» и «Рабочая группа» и проводится масштабная работа по увеличению объемов добычи природного газа.
Из управлений, находящихся в ведении АО «Узбекнефтегаз», заключены контракты с заводами-производителями на кратковременный ремонт газотурбинных двигателей, в частности, заключены двусторонние договоры с компанией «Мотор Сич», действующей на Украине, на ремонт газотурбинных двигателей марки «АИ-336-2-8» и «Д-336».
В связи с сложившейся ситуацией в Украинском государстве, отправленные на ремонт 4 ед. газотурбинных двигателя марки «АИ-336-2-8» некоторое время остались в Запорожье.
Под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева ответственными департаментом закупок, департаментом добычи углеводородов неоднократно проведены переговоры руководство компании «Мотор Сич».
В результате были разработаны меры и составлена «Дорожная карта», на основе которой, наряду с ремонтом 4 ед. газотурбинных двигателей, для их установки и запуска в эксплуатацию был привлечен специалист компании «Мотор Сич».
Следует отметить, что до февраля 2021 года газотурбинные двигатели, отправленные из АО «Мотор Сич» на капитальный ремонт, были доставлены из Украины через 3 государства (Азербайджан, Россия и Казахстан) за 20 дней, а по «Маршрутной карте» через 9 государств (Польша, Словакия, Венгрия, Румыния, Болгария, Турция Грузия, Азербайджан, Казахстан) доставлены в Узбекистан в срок 1 месяц.
Поставленные в этом году 4 ед. газотурбинных двигателя марки «АИ-336-2-8», совместно со специалистом из «Мотор Сич» установлены на газоперекачивающие агрегаты компрессорных станций «Помук» и «Зеварда» Мубарекского нефтегазодобывающего управления и введены в эксплуатацию.
Газотурбинные двигатели на компрессорных станциях были капитально отремонтированы украинской компанией «Мотор Сич», работы по установке проведены в сотрудничестве с квалифицированными работниками управления.
В результате запуска газоперекачивающих агрегатов удалось обеспечить бесперебойную, стабильную работу газоперекачивающих агрегатов компрессорных станций на месторождениях «Помук» и «Зеварда», а также предотвращено сокращение объемов добычи природного газа.
Кроме того, в осенне-зимний период непрерывная эксплуатация компрессорных станций в управлениях АО «Узбекнефтегаз» вносит большой вклад в стабильные и бесперебойные поставки природного газа потребителям Республики.