Xalq banki xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yuz milliard so‘mlik bitim imzoladi
Aksiyadorlik tijorat Xalq banki, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi hamda Xotin-qizlarni va oilani qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi yuz milliard so‘mlik bitim imzolashdi.
Xalq banki tomonidan ushbu kelishuvga asosan xotin-qizlarga oilaviy va xususiy tadbirkorlikni tashkil etishda imtiyozli kreditlar berishni yo‘lga qo‘yish, ayollar tadbirkorligini har tomonlama rivojlantirishda moddiy va tashkiliy ko‘mak beriladi.
Shartnomaga ko‘ra, Jamoat fondi tomonidan yuz milliard so‘m miqdorida ochilgan kredit liniyasi Xalq banki taqdim etilgan resurslar doirasida imtiyozli kredit mablag‘larini ajratadi. Imtiyozli kreditlarning foiz stavkasi yillik 8 foiz miqdorida belgilanadi. Imtiyozli kreditlar 6 oygacha imtiyozli davr bilan 3 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga ajratiladi.
Imtiyozli kreditlar xotin-qizlarga va ular tashkil qilgan yuridik shaxslarga tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish yoki rivojlantirish maqsadlari uchun ajratiladi. Bunda resurs mablag‘larining 50 foizi qishloq joylarida istiqomat qiladigan xotin-qizlarning biznesini rivojlantirishga yo‘naltiriladi.

Народный банк подписал соглашение на 100 млрд. cумов о поддержке женщин
Комитет женщин Узбекистана совместно с Общественным фондом поддержки женщин и семьи и Акционерный коммерческий  Народный банком подписали трехсторонний меморандум о сотрудничестве на сумму 100 миллиардов сумов.
Цель соглашения — увеличение доли женского предпринимательства в экономике, предоставление женщинам льготных кредитов для организации семейного и частного предпринимательства, а также сотрудничество в материальной и организационной поддержке всестороннего развития женского предпринимательства.
В соответствии с соглашением Народный банк выделит льготные кредиты по договорам, предоставленным Общественным фондом по кредитной линии, открытой на сумму 100 млрд.сумов. Процентная ставка по льготным кредитам установлена на 8 % годовых. Льготные кредиты (с льготным периодом до 6 месяцев) предоставляются на срок не более 3 лет.