Xorazmda Xitoy tajribasi qo‘llaniladi
Yig‘ilishda mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 11,5 trillion so‘m kredit yo‘naltirilishi belgilandi. Bu mablag‘larni samarali ishlatish uchun har bir tuman va shaharni kompleks rivojlantirish dasturi tasdiqlanadi.
Xorazmda Xitoy tajribasi asosida «uy sanoati» rivojlantiriladi. Masalan, Bog‘ot, Yangiariq, Yangibozor, Qo‘shko‘pir va Urganch tumanlarida jun va pillani qayta ishlash salohiyati katta, Hazorasp, Xiva, Tuproqqal’a va Xonqada qo‘l mehnati asosida gilam to‘qish ommalashgan
Ushbu tumanlarda ipakchilik va gilamchilik kooperatsiyalari tashkil qilinib, kamida 10 mingta oila o‘qitiladi. Ularga 100 million so‘mgacha garovsiz kredit beriladi. Bu tarmoqqa viloyat bo‘yicha joriy yilda qo‘shimcha 100 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Prezident Xorazmni asosiy drayveridan biri bo‘lgan turizmni rivojlantirish bo‘yicha 3 yillik dastur qabul qilinishini aytdi.
Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining tushumi 3 yil davomida Xorazmni o‘zida qoldiriladi.
Sayyohlarga bir yil davomida cheklovsiz Xorazmga kirish uchun “O‘zbekiston – mening ikkinchi uyim” viza tizimi joriy qilinadi.
Shu bilan birga, qator tumanlarda mehmonxonalar yetishmasligi qayd etildi.
Endilikda mehmonxona va dam olish maskanlarini qurish, mavjud o‘rinlarni ko‘paytirish uchun 7 yilga 2 yil imtiyozli davr bilan 18 foiz stavkada kreditlar beriladi.

На развитие предпринимательства в Хорезме выделят 11,5 трлн сумов
На совещании под руководством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева была объявлена инициатива выделения 11,5 трлн сумов на развитие предпринимательства в махаллях Хорезмской области.
Для обеспечения эффективной реализации данного проекта в каждом районе и городе будет разработана и утверждена комплексная программа.
В рамках этой инициативы в Хорезме будет реализован проект "Домашнее хозяйство", вдохновленный китайским опытом.
Кроме того, в районах Боготском, Ургенчском и других будут запущены шелководческие и ковровые кооперативы. Для поддержки этих проектов семьям будет предоставлены беззалоговые кредиты на сумму до 100 млн сумов. Также в текстильную отрасль будет привлечено дополнительное финансирование в размере 100 млрд сумов.
Президент сообщил, что будет принята трехлетняя программа развития туризма, который является одним из основных драйверов Хорезма.
Для туристов будет введена визовая система «Узбекистан – мой второй дом» для въезда в Хорезм без ограничений сроком на год.
В то же время в ряде районов отмечен дефицит гостиниц.
Сейчас кредиты выдаются по ставке 18 процентов сроком на 7 лет с льготным периодом в 2 года на строительство гостиниц и санаториев, а также на увеличение количества мест.