Bir yildan oshdi, poytaxtning shimol tomonida yangi tuman bunyod etilishi e’lon qilindi. Loyiha «Yangi Toshkent» nomini oldi, uni ishlab chiqishga eng yaxshi mahalliy va xorijiy loyihachilar yo‘naltirildi. Bugun ushbu hudud faol rivojlanmoqda va yaqinda u poytaxtning eng obro‘li va yashash uchun qulay hududlaridan biriga aylanadi.
«Yangi Toshkent» loyihasini ishlab chiqish ustida O‘zbekiston, Buyuk Britaniya, Turkiya, Xitoy va singapurlik mutaxassislar ikki yildan ziyod ish olib bordilar. Uni 2045 yilgacha amalga oshirish rejalashtirilgan. O‘sha vaqtga borib Chirchiq va Qorasuv daryolari oralig‘idagi 20 ming gektar hududda o‘rta qavatli, ko‘plab kanallarga, parvarishlangan sohilbo‘ylari, yashil hududlari va jamoat maskanlariga ega megapolis qad rostlaydi.
NRG kompaniyasi «Yangi Toshkent» hududida ikkita turar joy majmuasini qurishini e’lon qildi. Shimoliy qismida, «Yangi O‘zbekiston» bog‘i atrofida, o‘ta zamonaviy Maftun Makon turar joy mavzesi, Janubi-g‘arbda, Rohat ko‘li yonida esa, komfort-toifadagi Zamon turar joy majmuasi qad rostlaydi.
Maftun Makon turar joy mavzesi va Zamon turar oy majmuasi joylashgan maskanlar misli ko‘rilmagan tezlikda rivojlanmoqda. Bu joylar mamlakat rahbariyati va biznesmenlarning diqqat-e’tibori markazida bo‘lib, tez orada yangi uylar atrofida qulay loyihalashtirilgan yashil megapolis barpo etiladi. «Yangi Toshkent»ni «50 yil oldinga nazar tashlagan loyiha» deyishlari bejiz emas. Aynan shu sababli hozir o‘z kelajagingizga manfaatli sarmoya kiritish va qurilayotgan majmuada xonadon sotib olishning eng qulay vaqti. Qolaversa, qurilishning bu bosqichida narxlar binolar bitganidan keyinga qaraganda ancha past.
Maftun Makon turar joy mavzesi
Maftun Makon turar joy mavzesi Yangi O‘zbekiston ko‘chasida, poytaxtning eng jo‘shqin rivojlanayotgan hududlaridan birida joylashgan. Mavze biznes-toifadagi 49 ta uy va ekonom-toifadagi 26 ta uyni o‘z ichiga oladi. Sotuvga bir, ikki va uch xonali, turli xil maydonga ega, ta’mirsiz xonadonlar taklif etilyapti, demak o‘zingiz uchun apartamentlar tanlab olib, ularning dizaynini o‘z didingiz va hamyoningizga qarab rejalashtirishingiz mumkin. Uylar o‘rtacha qavatli – 5 dan 7 qavatgacha, o‘rab turgan landshaft bilan uyg‘unlashadi. Har bir pod’yezd katta sig‘imli yuk-yo‘lovchi lifti bilan jihozlangan. Yuqori qavatlardan atrofdagi ajoyib manzara ko‘rinib turadi va bu manzaraning gultoji – ulug‘vor Chimyon tog‘laridir.
Binolar qurilishida tarix va zamonaviylikni mujassamlashtirishga qaror qilindi. O‘zbek me’morchilik an’analari bu yerda dadil dizaynerlik yechimlari va ilg‘or qurilish materiallari bilan uyg‘unlashadi. Intereridan sharqona ruh ufurib turuvchi jamoat maskanlari hayotni yengillatuvchi va bo‘lajak xonadoningizga osongina yetib olishga imkon beruvchi texnologik yechimlar bilan boyitilgan.
Maftun Makon turar joy mavzesining loyihasi kompleks bunyodkorlikni nazarda tutadi. Bu esa, kompaniya turar joylardan tashqari, yaqin atrofida barcha muhim ijtimoiy va maishiy ob’yektlar, jumladan 130 mashinaga mo‘ljallangan yopiq avtoturargoh, avtosalon, biznes-aviatsiya uchun ixcham aeroport bo‘lishining rejasini olganligini anglatadi. Bolalar uchun bir qadamli masofada bolalar bog‘chasi va maktab qurilishi, majmua hududida esa – o‘yin maydonchalari va sayilgohlar bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Zamon turar joy majmuasi
NRG Zamon turar joy majmuasi «Yangi Toshkent» tumanining narigi tomonida, Rohat ko‘li yaqinida joylashadi. U turli qavatli: 8, 9 va 12 qavatli uylarni birlashtiradi. Qurilish to‘rt bosqichda bo‘lishi rejalashtirilgan va hozirda birinchisi faol amalga oshirilmoqda: shu paytga qadar uylar to‘rtinchi qavatgacha ko‘tarilgan.
Arxitektorlarning rejalariga ko‘ra, «NRG Zamon» TJM qat’iy o‘lchangan, nazokatli geometrik shakllarga ega ixcham ko‘rinishga ega bo‘ladi. Yumshoq rang yechimlari atrofdagi imoratlar bilan uyg‘unlik kasb etadi, innovatsion qurilish materiallari ishlatilishi esa, apartamentlarda yashashni qulay va muammosiz qiladi. Chunonchi, masalan, qurilishda chidamli materiallardan ventilyasiyali fasad texnologiyasi qo‘llanilmoqda, tashqi va xonalararo devorlar gazoblokdan ko‘tarilyapti, xonadonlar o‘rtasidagi devorlar g‘ishtdan bo‘ladi.
Qurilishning birinchi navbati doirasida oltita turar joy bloklarini barpo etish rejalashtirilgan: uchta 12 qavatli – jami 162 xonadon, ikkita 9 qavatli – jami 64 xonadon va bitta 28 xonadonli, 8 qavatli bino. Shu tariqa, yangi TJM 254 ta baxtli oila uchun yangi uy bo‘ladi. Rezidentlarga qulay bo‘lishi uchun Zamon TJMda 104 o‘rinli yopiq avtoturargoh, veloturargoh, mavsumiy ashyolarni saqlash uchun boxroom bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Loyiha qulay joylashuvli va puxta o‘ylangan maydonlarga ega 11 ta tijorat hududlarini o‘z ichiga oladi, ular ijtimoiy-maishiy soha: kafe, dorixonalar, bank filiallari, klinika yoki kimyoviy tozalash shoxobchasi uchun mo‘ljallangan. Loyihani ixcham ko‘l, barbekyu hududi, workout, bolalar o‘yingohlariga ega ko‘kalamzor makonlar boyitadi.
Xonadonlar ta’mirga tayyor, oq suvoq holatida taqdim etiladi. Kirish eshiklari, radiatorlar, derazalar, xonalararo devorlar o‘rnatilgan, internet uchun kabel olib kirilgan bo‘ladi. Bunday yechimning afzalligi shundaki, sizga standart namunaviy xonadon tutqazilmaydi, balki o‘z ta’bingizga mos dizaynda ta’mirlash imkoni beriladi.
NRG Zamon poytaxtning osuda, lekin tez rivojlanayotgan, qulay transport qatnoviga ega hududida joylashgan. Yon-atrofda bir nechta bolalar bog‘chalari, maktablar, supermarketlar va bozorlar, ikkita masjid, bog‘ mavjud.
Bugun yangi TJMlardan birida xonadon xarid qilib, siz oilangiz uchun barqaror va qulay kelajakni ta’minlaysiz.

«Янги Тошкент» — проект, который смотрит на 50 лет вперед
Чуть больше года назад было анонсировано строительство нового района к востоку от столицы. Проект получил название «Янги Тошкент», а на его разработку были направлены лучшие отечественные и зарубежные проектировщики. Сегодня район активно развивается, и скоро он станет одним из самых престижных и удобных для проживания столичных районов.
Разработкой проекта «Янги Тошкент» более двух лет занимались специалисты из Узбекистана, Великобритании, Турции, Китая и Сингапура. Его реализация запланирована до 2045 года. К тому времени на территории в 20 тысяч гектаров между реками Чирчик и Карасу раскинется мегаполис с застройкой средней этажности, множеством каналов, ухоженных набережных, зеленых зон и общественных пространств.
Компания NRG анонсировала строительство двух жилых комплексов на территории «Нового Ташкента». В северной части, около парка Yangi Oʻzbekiston, вырастет ультрасовременный жилой квартал Maftun Makon, а в юго-западной, рядом с озером Рохат, — жилой комплекс комфорт-класса Zamon.
Локации, в которых расположены жилой квартал Maftun Makon и жилой комплекс Zamon, развиваются семимильными шагами. Это область повышенного интереса со стороны руководства страны и бизнесменов, и совсем скоро вокруг новостроек вырастет удобно спроектированный зеленый мегаполис. Не зря «Новый Ташкент» назвали «проектом, смотрящим на 50 лет вперед». Именно поэтому сейчас самый удачный момент, чтобы сделать выгодное вложение в своё будущее и приобрести квартиру в строящемся комплексе. Тем более, что на этапе строительства цены гораздо ниже, чем после его завершения.
Жилой квартал Maftun Makon
Жилой квартал Maftun Makon расположится вдоль улицы Янги Узбекистан, в одном из самых динамично развивающихся районов столицы. Квартал объединит в себе 49 домов с квартирами бизнес-класса и 36 домов с квартирами эконом-класса. К продаже предлагаются одно-, двух- и трёхкомнатные квартиры переменной площади без ремонта, так что можно подобрать апартаменты и спланировать их дизайн по своему вкусу и бюджету. Дома средней этажности, от 5 до 7 этажей, органично впишутся в окружающий ландшафт. Каждый подъезд оснащён вместительным грузопассажирским лифтом. С верхних этажей открывается чудесный вид на окрестности, и изюминка этого вида — величественные Чимганские горы.
При строительстве зданий было решено сочетать историю и современность. Узбекские архитектурные традиции здесь гармонируют со смелыми дизайнерскими решениями и передовыми строительными материалами. Общественные пространства с восточными нотками в интерьере дополнены технологичными фишками, которые облегчают жизнь и дают удобный быстрый доступ в вашу будущую квартиру.
Проект жилого квартала Maftun Makon предполагает комплексную застройку. Это значит, что кроме жилых домов компания позаботится о том, чтобы рядом разместились все важные социальные и бытовые объекты, включая крытый паркинг на 130 машин, автосалон, небольшой аэропорт для бизнес-авиации. Для детей в шаговой доступности запланировано строительство детского сада и школы, а на территории комплекса — игровых площадок и прогулочных аллей.
Жилой комплекс Zamon
Жилой комплекс NRG Zamon разместится в противоположной стороне района «Янги Тошкент», недалеко от озера «Рохат». Он объединит в себе дома разной этажности: 8, 9 и 12 этажей. Запланировано четыре очереди строительства, и сейчас активно реализуется первая: дома уже подняты до уровня четвертого этажа.
По задумке архитекторов у ЖК NRG ZAMON будет лаконичный облик с точно выверенными утонченными геометрическими формами. Мягкие цветовые решения гармонично впишутся в окружающую застройку, а использование инновационных строительных материалов сделает проживание в апартаментах комфортным и беспроблемным. Так, например, при строительстве используется технология вентилируемого фасада из долговечных материалов, наружные и межкомнатные стены возводятся из газоблоков, а межквартирные — из кирпича.
В рамках первой очереди строительства запланировано возведение шести жилых блоков: трёх 12-этажных, на 162 квартиры, двух 9-этажных, на 64 квартиры, и одного 8-этажного, на 28 квартир. Таким образом, новый ЖК станет новым домом для 254 счастливых семей. Для удобства резидентов на территории ЖК Zamon предусмотрены крытый паркинг на 104 машиноместа, велопарковка, boxroom для хранения сезонных вещей.
В проекте заложено 11 коммерческих помещений с удобной локацией и продуманными площадями, которые предназначены для объектов социально-бытовой сферы: кафе, аптек, филиалов банков, клиники или химчистки. Дополняют проект озеленённые пространства с небольшим прудом, зоны для барбекю, workout, детские игровые зоны.
Квартиры сдаются с беловой отделкой, готовые к ремонту. Там уже заранее установлены входные двери, радиаторы, окна, межкомнатные перегородки, проложен кабель для интернета. Плюс такого решения в том, что вы получаете не стандартную типовую квартиру, и можете сделать дизайнерский ремонт на свой вкус.
NRG Zamon расположен в спокойном, но быстро развивающемся районе столицы с удобной транспортной развязкой. В окрестностях есть несколько детских садов и школ, супермаркеты и рынки, две мечети, парк.
Покупая сегодня квартиру в одном из новых ЖК, вы обеспечиваете стабильное комфортное будущее своей семье.