«O‘zbekneftgaz»: Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tashkil etilganiga 25 yil to‘ldi
Hukumatning 1993 yil 3 avgustdagi 389-sonli qarori bilan zavodni qurish ishlari boshlandi va qisqa muddatda 1997 yil 22 avgustida ishga tushirishga muvaffaq bo‘lindi. Qurilishni loyihalashtirish va texnologik jarayonlarni tanlashda jahonning yetakchi neft va gaz kompaniyalari bilan hamkorlikda o‘sha davrning ilg‘or yechimlaridan foydalanildi.
O‘tgan 25 yil davr ichida zavod respublika iste’molchilarini respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va aholisi uchun o‘ta zarur bo‘lgan neft mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlab kelmoqda.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodining 25 yilligi munosabati bilan Buxoro shahridagi Yoshlar markazi binosida tantanali tadbir tashkil etildi. Tadbir «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning bayram tabrigi bilan ochib berildi.
Tantanali tadbirga tashrif buyurgan Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov o‘tgan davr ichida zavod respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va aholisi uchun o‘ta zarur bo‘lgan neft mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash ustida tinimsiz ishlar olib borayotgan «O‘zbekneftgaz» AJ va zavod rahbariyati, ishchi-xodimlariga o‘z minnatdorchiligini bildirib, samimiy tilaklarini izhor etdi.
Zavodning so‘nggi 5 yillik faoliyatini tahlil etadigan bo‘lsak, dastlab, yuqori oktanli AI-91, 92, 93, 95 rusumli benzinlar, so‘ngra ekologik toza EKO rusumli dizel yonilg‘isi va havo laynerlari uchun zamonaviy Jet A-1 rusumli aviatsiya yonilg‘isi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga erishilganligini ko‘rish mumkin. Joriy yil boshida Yevro-4, 5 ekologik toifadagi dizel yonilg‘isi ishlab chiqarishning yo‘lga qo‘yilganligi yana bir katta yutuqlardan biridir.
Yiliga 2 mln tonnaga yaqin, jumladan 25 yilda qariyb 50 mln tonnaga yaqin xomashyo qayta ishlangan. Zavod qayta ishlash quvvatlaridan yildan-yilga ko‘proq foydalanish, mahalliy va respublika budjetiga qariyb 5 trln so‘mga yaqin soliqlar to‘langani va bir qator ijtimoiy vazifalarning bajarilgani olib borilayotgan islohotlarning natijasidir.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, korxonaning barqaror ishlashi va rivojlanishi ko‘p jihatdan xodimlarning professionalligiga bog‘liq.
Shu sabab xodimlarining malakasini oshirish uchun doimiy kurslar tashkil etilib, tajriba almashish uchun yirik xalqaro kompaniyalarda yuborish yo‘lga qo‘yilgan. Bu esa o‘z samarasini zavodning bugungi yutuqlarida qo‘rsatmoqda. Zavod taraqqiyotiga o‘z hissalarini qo‘shgan 90 nafar ishchi-xodim Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tashkil topganining 25 yillik sanasi munosabati bilan taqdirlanishdi.
Ular O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, «O‘zbekneftgaz» AJ, O‘zbekiston Respublikasi Kasaba uyushmalari federatsiyasi hamda Buxoro viloyati hokimligi tomonidan medallar bilan taqdirlanib, esdalik sovg‘alar topshirildi.
So‘nggi yillarda zavodda tarmoqlararo kooperatsiya aloqalarini kengaytirish bo‘yicha erishilgan muvaffaqiyatlarni ham qayd etmaslikning iloji yo‘q. Xususan, «Kvalitet Vostok Group» MChJ bilan hamkorlikda YeVRO-4,5 dizel yoqilgisi uchun moylovchi qo‘ndirma, «Farg‘onaazot» AJ bilan hamkorlikda trinatriy fosfatning kimyoviy reagent, «Shturval» MChJ bilan hamkorlikda aminli tozalash qurilmasi faollashtirilgan ko‘miri va O‘NA va A vositalarining havosini quritish qurilmasida foydalaniladigan silikagel import o‘rni bosildi.
2020-2021 yillarda «Yangi mahsulotlar» ishlab chiqarish dasturi doirasida ultra past darajada oltingugurt saqlagan Yevro-4,5 toifasidagi dizel yoqilg‘isi, ekspluatatsion xossalari yaxshilangan Ai-95 «QuWatt» markasidagi yangi avtomobil benzini, texnik suyuq kislorod va O‘zbekiston va Buxoro NQIZ tarixida ilk marotaba AI-98 rusumli yuqori oktanli avtomobil benzin ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. 2022 yilda Yevro-6 sinfidagi dizel yoqilg‘isini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Bugungi kunda zavodda modernizatsiya va rekonstruksiya qilish loyihasi doirasida mavjud quvvatlarni qayta ishlash chuqurligini 79 foizdan 95 foizgacha, och tusli neft mahsulotlarining rentabelligini 77 foizdan 91 foizgacha oshirish ishlari jadal sur’atlarda amalga oshirilmoqda.
Shunday ulkan maqsadlar yo‘lida fidokorona xizmat ko‘rsatayotgan ishchi-xodimlar uchun tashkil etilgan tadbirda el ardog‘idagi san’atkorlar tomonidan go‘zal qo‘shiq va raqslar ijro etildi.

«Узбекнефтегаз»: Исполнилось 25 лет со дня основания Бухарского нефтеперерабатывающего завода
Создание современного нефтеперерабатывающего завода в Караулбазарском районе Бухарской области стало историческим событием в республике.
Постановлением Правительства №389 от 3 августа 1993 года были начаты работы по строительству завода, и в короткие сроки 22 августа 1997 года удалось ввести в эксплуатацию.
В течение последних 25 лет завод бесперебойно обеспечивает потребителей республики нефтепродуктами, необходимыми для отраслей экономики и населения республики.
В связи с 25-летием Бухарского нефтеперерабатывающего завода в здании Молодежного центра города Бухары было организовано торжественное мероприятие. Мероприятие было открыто с праздничным поздравлением Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева.
Хоким Бухарской области Ботир Зарипов, посетивший торжественное мероприятие, выразил благодарность и искренние пожелания руководству и работникам АО «Узбекнефтегаз» и завода, которые за прошедший период неустанно работали над бесперебойным обеспечением нефтепродуктами, необходимыми для отраслей экономики и населения республики.
Анализируя деятельность завода за последние 5 лет, можно увидеть, что сначала удалось наладить производство высокооктановых бензинов марки АИ-91, 92, 93, 95, а затем экологически чистого дизельного топлива ЭКО и современного авиационного топлива для авиалайнеров Джет A-1. Еще одним достижением является запуск в начале текущего года производства дизельного топлива экологической категории Евро-4, 5.
Переработка около 2 млн. тонн сырья в год, увеличение использования мощностей завода из года в год, уплата налогов в местный и республиканский бюджеты почти на 5 трлн сумов, выполнение ряда социальных задач является результатом проводимых реформ. АО «Узбекнефтегаз» и коллектив завода и впредь нацелены на большие планы и успехи.
Следует отметить, что устойчивая работа и развитие предприятия во многом зависит от профессионализма работников.
По этой причине для повышения квалификации сотрудников организованы постоянные курсы, налажена работа в крупных международных компаниях по обмену опытом. Это показывает свою эффективность в сегодняшних достижениях завода. 90 работников, внесших свой вклад в развитие завода, были награждены в честь 25-летия создания Бухарского нефтеперерабатывающего завода.
Они награждены медалями со стороны Министерства энергетики Республики Узбекистан, АО «Узбекнефтегаз», Федерации профсоюзов Республики Узбекистан и хокимията Бухарской области, а также вручены памятные подарки.
В последние годы на заводе достигнуты успешные результаты по расширению межотраслевых кооперационных связей. В частности, в сотрудничестве с ООО «Квалитет Восток Групп» была задействована в использовании смазывающая присадка для дизельного топлива Евро 4-5, совместно с АО «Ферганаазот» заменен импорт химреагента тринатрийфасфат, совместно с ООО «Штурвал» произведена замена импортного активированного угля на установке аминовой очистки, а также силикагеля используемого для осушки воздуха КИПиА.
2020-2021 гг. было произведено дизельное топливо Евро 4-5 со сверхнизким содержанием серы, автомобильный бензин с улучшенными эксплуатационными свойствами «QuWatt» AИ-95, технический жидкий кислород и впервые в истории Узбекистана и Бухарского НПЗ запустили производство высокооктаного бензина АИ-98. В 2022 году освоено производство дизельного топлива класса Евро-6.
Проект «Модернизация и реконструкция Бухарского НПЗ» направлен на увеличение глубины переработки существующих мощностей с 79% до 95%, выхода светлых нефтепродуктов с 77% до 91% и производство нефтепродуктов, отвечающих требованиям стандарта Евро 5.
На торжественном мероприятии, организованном для работников, выступили талантливые артисты и исполнены красивые танцы.