1 dekabrdan ish haqi, pensiyalar va ijtimoiy nafaqalar oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 17 noyabrdagi “Ish haqi, pensiyalar va nafaqalar miqdorini oshirish to‘g‘risida”gi 196-sonli farmoniga ko‘ra, joriy yil 1 dekabrdan ish haqi, pensiyalar va ijtimoiy nafaqalar 7% ga oshirilmoqda, ya’ni:
- pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori – 372 ming so‘m;
- yoshga doir eng kam pensiya miqdori – 725 ming so‘m;
- mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori – 1 mln 50 ming so‘m etib belgilanmoqda.
Prezidentning farmoni natijasida 4,5 mln kishining pensiyasi va nafaqalari miqdori ko‘payadi va barcha budjet tashkilotlari xodimlarining oylik maoshlari dekabrdan boshlab 7% ga oshgan holda hisoblanadi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, bazaviy hisoblash miqdori 1 dekabrdan 3% miqdorda (7% emas!) o‘zgarib, 340 ming so‘m etib belgilanmoqda. Umuman olganda yil davomida ish haqi, pensiya va ijtimoiy nafaqalar jami 14,5% ga oshgan bo‘lsa, bazaviy hisoblash miqdori esa bundan kamroq, ya’ni 13% ni tashkil etdi.

С 1 декабря в Узбекистане повышаются зарплаты, пенсии и пособия
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 ноября подписал указ о повышении размеров заработной платы работникам бюджетных организаций в среднем на 7%.
С 1 декабря устанавливаются следующие размеры:
• базовая величина исчисления пенсии составит 372 тысяч сумов (сейчас — 347 тысяч),
• минимальный размер пенсии по возрасту составит — 725 тысяч сумов (677 тысяч);
• минимальный размер оплаты труда — 1 млн 50 тысяч сумов (920 тысяч).
• базовая расчётная величина, к которой привязаны размеры контрактов, штрафов, пошлин и других, — 340 тысяч сумов (330 тысяч сумов).
В результате увеличится размер пенсий и пособий 4,5 млн человек, а ежемесячная зарплата работников всех бюджетных организаций увеличится на 7%.
Следует отметить, что базовая сумма расчёта увеличилась на 3%, а не 7%.
В целом за год заработная плата, пенсии и пособия в общей сложности увеличатся на 14,5%, тогда как БРВ — на 13%.