1-dekabrdan nimalar o‘zgaradi?
Budjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiyalar va nafaqalar miqdori 7 foizga, BHM – 3 foizga oshmoqda. Mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori – oyiga 1 050 000 so‘m; pensiyani hisoblashning bazaviy miqdori – oyiga 372 000 so‘mni tashkil etadi.
Aholi va biznesdan bir qator ma’lumotlarni talab qilish to‘xtatiladi
Aholi va tadbirkorlik sub’yektlaridan 47 turdagi ma’lumotlarni talab qilish bekor qilinmoqda. Tegishli ma’lumotlarni «Raqamli hukumat» tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasida raqamli shaklda olish mumkin.
Olib chiqib ketiladigan naqd xorijiy valyutasi miqdori oshirilmoqda
Jismoniy shaxslar tomonidan olib kirilayotgan va olib chiqib ketilayotgan 100 mln so‘m ekvivalentidan ortiq miqdordagi milliy naqd valyuta va (yoki) naqd chet el valyutasi yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirish va bojxona organi xodimiga taqdim etish yo‘li bilan bojxona nazoratidan o‘tkaziladi (ilgari bu miqdor 70 mln so‘mni tashkil etgan).
Ayrim davlat xizmatlari MIZ direksiyalari tomonidan ko‘rsatiladi
Quyidagi davlat xizmatlari, YaIDXP va davlat xizmatlari markazlaridan tashqari, bevosita maxsus iqtisodiy zonalar direksiyasi tomonidan ham amalga oshiriladi:
- investitsiya loyihalarini joylashtirish;
- ishtirokchilarni ro‘yxatga olish;
- investitsiya loyihalarni amalga oshirish va ijara shartnomalarini imzolash.
Nasldor chorva mollariga QQS to‘lash tizimi o‘zgarmoqda
Chorvachilik xo‘jaliklari o‘z ehtiyoji uchun import qilgan nasldor qoramollarga hisoblangan QQSni Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasining kafolati asosida 180 kun ichida to‘lab berish tizimi joriy etiladi.
«Tashqi reklama» raqamli monitoringi ishga tushiriladi
Reklama joyi pasportini shakllantiruvchi «Tashqi reklama» raqamli monitoring elektron tizimi ishga tushirilmoqda.
Auksion natijalari bo‘yicha to‘lov hamda reklamani joylashtirish uchun yig‘im o‘rniga miqdori ochiq elektron auksion orqali aniqlanadigan yagona har oylik yig‘im kiritilmoqda.
Zilzilalar haqida erta ogohlantirish milliy tizimi ishga tushiriladi
Magnitudasi 5 va undan yuqori balli zilzilalar ro‘yxatga olinganda «Kuchli zilziladan ogohlantirish» mobil ilovasi orqali aholiga qisqa soniyalarda respublikaning aniqlangan hududlarida kuchli zilzila kuzatilishi to‘g‘risida tezkor xabarnoma yuboriladi.
Sport maktablarga qabul davlat xizmatlari markazi va YaIDXP orqali
Davlat sport-ta’lim muassasalariga;
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi futbol akademiyalariga o‘quvchilarning hujjatlarini qabul qilish hamda ularning o‘qishini ko‘chirishni endilikda davlat xizmatlari markazi va YaIDXP orqali ko‘rsatiladi.

Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступают в силу с 1 декабря 2023 года.
Повышаются зарплаты, пенсии и пособия
Размеры зарплаты работников бюджетных организаций, пенсий и пособий повышаются на 7%, БРВ – на 3%. МРОТ – 1 050 000 сумов, базовая величина исчисления пенсии – 372 000.
От населения и бизнеса перестанут требовать ряд справок
Отменяется истребование у населения и субъектов предпринимательства 47 видов сведений. Необходимую информацию можно будет получить в цифровом формате на межведомственной интеграционной платформе системы «Цифровое правительство».
Увеличен лимит вывозимой наличной иностранной валюты
Ввозимая и вывозимая физлицами национальная и (или) иностранная наличная валюта свыше суммы, эквивалентной 100 млн сумов, с 6 декабря подлежит декларированию и предъявлению ее сотруднику таможенного органа (ранее сумма составляла 70 млн сумов).
Некоторые госуслуги можно получить через дирекции СЭЗ
Услуги по:
• размещению инвестпроектов;
• регистрации участников;
• заключению договоров об осуществлении инвестпроектов и аренды – можно получить, помимо ЕПИГУ и центров госуслуг, напрямую в дирекции специальных экономических зон.
Изменена система уплаты НДС на племенной скот
Уплата НДС, начисленного на племенной крупный рогатый скот, импортированный животноводческими хозяйствами для собственных нужд, на основе гарантии Комитета ветеринарии и развития животноводства, производится в течение 180 дней.
Заработает цифровой мониторинг «Ташки реклама»
Создается электронная система цифрового мониторинга «Ташки реклама», которая будет формировать паспорт рекламного места.
Вместо платы по результатам аукциона и сбора за размещение рекламы вводится единый ежемесячный сбор, размер которого определяется посредством открытого электронного аукциона.
Запускается Национальная система раннего оповещения о сильных землетрясениях
При регистрации землетрясения магнитудой 5 баллов и выше через  мобильное приложение «Оповещение о сильном землетрясении» населению будет рассылаться срочное оповещение о надвигающемся сильном землетрясении на определенных территориях республики.