362 nafar shaxs javobgarlikdan ozod etildi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi va hududiy soliq xizmati organlarida faoliyat ko‘rsatayotgan «Ishonch telefon»lari hamda elektron xizmatlar orqali fuqarolar, barcha toifadagi soliq to‘lovchilar va tadbirkorlik sub’yektlaridan bo‘layotgan murojaatlar, xat va arizalar o‘z vaqtida qabul qilinib, izchil o‘rganib, tahlil etib borilmoqda.
Xususan, o‘tgan hafta davomida «Ishonch telefon»lari orqali 97 ta, shundan 7 ta yuridik va 90 ta jismoniy shaxslarning murojaatlari qabul qilindi. Ushbu murojaatlarning barchasi ro‘yxatga olinib, belgilangan tartibda ijroga qaratilgan.
Fuqarolar va jamoatchilikning murojaatlari yuzasidan Davlat soliq xizmati organlari tomonidan amalga oshirilgan soliq nazorati tadbirlari natijalariga ko‘ra, o‘tgan hafta davomida 1538 ta huquqbuzarlik holatlari aniqlangan.
O‘tkazilgan profilaktik va tushuntirish ishlari natijasida to‘g‘ri xulosa chiqarib, huquqbuzarlik oqibatlarini bartaraf etgan hamda soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlar, shu jumladan, penyalar va boshqa moliyaviy sanksiyalar tarzida davlatga yetkazilgan zararning o‘rnini to‘liq qoplagan 362 nafar tadbirkorlik sub’yektining mansabdor shaxslari va yakka tartibdagi tadbirkorlar ma’muriy javobgarlikdan ozod etildi.
Amaldagi qonunchilik talablarini qo‘pol ravishda buzib, soliqqa oid huquqbuzarliklar sodir etgan 1176 nafar shaxsga nisbatan 335,1 million so‘m ma’muriy jarima qo‘llanildi.
Shu jumladan:
- savdo va xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzgan 4 nafar shaxsga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 164-moddasiga asosan 0,7 million so‘m, shundan:
a) xaridorga tovarlar, mahsulotlarni (xizmatlarni) chek (kvitansiya, schet) bermasdan sotish (xizmat ko‘rsatish) holatlari bo‘yicha 1 nafar shaxsga nisbatan 0,1 million so‘m;
b) nazorat-kassa mashinalarini qo‘llash tartibiga rioya etmaslik holatlari bo‘yicha 1 nafar shaxsga nisbatan 0,2 million so‘m;
v) to‘lov terminallari bilan jihozlash va pul hisob-kitoblarini amalga oshirishda ularni qo‘llash tartibiga rioya etmaslik holatlari bo‘yicha 1 nafar shaxsga nisbatan 0,2 million so‘m;
g) narxlarni asossiz ravishda oshirish holatlari bo‘yicha 1 nafar shaxsga nisbatan 0,2 million so‘m ma’muriy jarimalar;
- binoni, inshootni yoki ularning bir qismini, turar joyni notarial tasdiqlangan shartnomasiz ijaraga yoki tekin foydalanishga bergan 53 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 1591-moddasiga asosan 45,6 million so‘m;
- uy-joyga doir mulk huquqini ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlarda o‘z vaqtida rasmiylashtirmagan 231 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 160-moddasi 2-qismiga asosan 39,7 million so‘m;
- daromadlar to‘g‘risida deklaratsiyani soliq organiga o‘z vaqtida taqdim etmagan 202 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 174-moddasi 3-qismiga asosan 34,8 million so‘m;
- noqonuniy tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullangan 164 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 176-moddasi 1-qismiga asosan 28,2 million so‘m;
- avtomobil transportida yo‘lovchilar tashish faoliyati bilan litsenziyasiz shug‘ullangan 1 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 1763-moddasiga asosan 0,9 million so‘m;
- soliq hisobotini soliq organiga o‘z vaqtida taqdim etmagan korxonalarning 325 nafar mansabdor shaxslariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-moddasi 1-qismiga asosan 56 million so‘m;
- debitorlik qarzi muddatlari o‘tkazib yuborilgan korxonalarning 23 nafar mansabdor shaxslariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-moddasi 3-qismiga asosan 39,6 million so‘m;
- soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lash uchun to‘lov topshiriqnomasini xizmat ko‘rsatayotgan bankka o‘z vaqtida taqdim etmagan korxonalarning 173 nafar mansabdor shaxslariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-moddasi 6-qismiga asosan 89,4 million so‘m ma’muriy jarimalar qo‘llanildi.

362 человек освобождены от административной ответственности
Государственными налоговыми органами проводится последовательная работа по предотвращению незаконной предпринимательской деятельности, а также применению мер к тем недобросовестным предпринимателям, которые, пользуясь действующими льготами и преференциями, получают свои доходы, нарушая законы и нормы.
Обращения по «телефонам доверия», работающим в органах государственной налоговой службы, своевременно принимаются, изучаются и анализируются. В частности, в течение прошедшей недели по «телефонам доверия» органов государственной налоговой службы поступило 97 обращений, из них 7 – от юридических лиц, 90 – от физических лиц.
Следует отметить, что обращения граждан от своего имени, а также по защите прав общественности помогают устранять возникающие случаи нарушения законодательства на местах.
По результатам налогового контроля, проведенного органами государственной налоговой службы, за прошедшую неделю было выявлено 1 538 случаев правонарушений.
Кроме этого, 362 индивидуальных предпринимателя и должностных лица субъектов предпринимательства, впервые совершившие налоговое правонарушение и устранившие его последствия в течение тридцати дней со дня обнаружения, а также полностью возместившие ущерб, нанесенный государству, в виде налогов и других обязательных платежей, пени и других финансовых санкций, а также сделавшие правильные выводы в результате профилактических и разъяснительных работ, освобождены от административной ответственности.
В отношении 1 176 лиц, грубо нарушивших требования действующего законодательства и допустивших случаи правонарушения, применены административные штрафы в размере 335,1 млн. сумов.
- в отношении 4 лиц, нарушивших правила осуществления торговли и оказания услуг, согласно статье 164 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 0,7 млн. сумов, из них:
а) за реализацию (оказание услуг) покупателям товаров, продукции (услуг) без выдачи чеков (квитанции, счетов) в отношении 1 лица – 0,1 млн. сумов;
б) за несоблюдение порядка применения контрольно-кассовых машин в отношении 1 лица – 0,2 млн. сумов;
в) за несоблюдение порядка применения платежных терминалов при осуществлении денежных расчетов в отношении 1 лица применен административный штраф в размере 0,2 млн. сумов;
г) за необоснованное завышение цен в отношении 1 лица применен административный штраф в размере 0,2 млн. сумов;
- за сдачу в аренду или безвозмездное пользование зданий, сооружений, жилых помещений без нотариально заверенного договора в отношении 53 граждан, согласно статье 1591 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 45,6 млн. сумов;
- за несвоевременное оформление имущественных прав на жилье в органах, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимость, в отношении 231 лица, согласно части второй статьи 160 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 39,7 млн. сумов;
- за несвоевременную сдачу деклараций о доходах в налоговые органы в отношении 202 граждан, согласно части третьей статьи 174 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 34,8 млн. сумов;
- за незаконное осуществление предпринимательской деятельности в отношении 164 лиц, согласно части первой статьи 176 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 28,2 млн. сумов;
- за осуществление деятельности по перевозке пассажиров в автомобильном транспорте без лицензии в отношении 1 гражданина, согласно статье 1763 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 0,9 млн. сумов;
- за несвоевременное представление налоговой отчетности в налоговые органы в отношении 325 должностных лиц предприятий, согласно части первой статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 56 млн. сумов;
- за просроченную дебиторскую задолженность в отношении 23 должностных лиц предприятий, согласно части третьей статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 39,6 млн. сумов;
- за несвоевременное представление в обслуживающий банк платежного поручения для уплаты налогов и обязательных платежей в отношении 173 должностных лиц предприятий, согласно части шестой статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 89,4 млн. сумов.