Abu Dabida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan zirhli mashinalar namoyish etildi (foto)
Joriy yilning 20-24-fevral kunlari Abu Dabidagi (BAA) ADNEC Milliy ko‘rgazma markazida IDEX ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda. Unda dunyoning 65 mamlakatidan yetakchi kompaniyalar qatnashmoqda. Ko‘rgazmada ilk bora Toshkent viloyati, Chirchiq shahridagi «VPKAKSUM» mahalliy harbiy-sanoat kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan yengil zirhli avtomobillar namoyish etilmoqda.
Ma’lumot uchun ko‘rgazma Abu Dabida 1993-yildan beri har ikki yilda bir bora o‘tkazib kelinmoqda.
IDEX hukumat va mamlakat qurolli kuchlari ko‘magida, BAA Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon homiyligida o‘tkazilgan ushbu qurol va xavfsizlik texnologiyalari xalqaro ko‘rgazmasi doim qurol va harbiy texnika ishlab chiqaruvchilar va xaridorlarning e’tiborini tortib kelmoqda.
IDEX ko‘rgazmasining asosiy profillari: qurollar, elektron himoya vositalari, ballistik tizimlar, radarqurilmalari, telekommunikatsiya, optik elektronika, o‘q-dorilar, harbiy texnika, minalardan himoya qilish tizimlari, quruqlik, suv va havodagi himoya tizimlari, muhandislik inshootlari, maxsus uskunalar.
IDEX ko‘rgazmasi davomida harbiy texnika namoyishlari maxsus ko‘rgazma maydonchasida o‘tkaziladi va har xil turdagi qurollardan o‘q uzish mashg‘ulotlari bajariladi.
Ko‘rgazma dasturi doirasida 21 fevral kuni o‘zimizning mahalliy «VPKAKSUM» kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan «AKSUMMAXS» va «AKSUMMAXDS» yengil zirhli avtomobillar namunalarining ko‘rgazmali chiqishlari bo‘lib o‘tdi.

В период с 20 по 24 февраля в Национальном выставочном центре ADNEC города Абу Даби (ОАЭ) проводится 16-я выставка IDEX – 2023, на которой представлены 1350 ведущих компаний из 65 стран мира. И впервые за годы обретения независимости Республики Узбекистан, на выставке представлены легкобронированные автомобили, производимые отечественной военно-промышленной компанией «VPK AKSUM», производственные мощности которой расположены в городе Чирчик, Ташкентской области.
Выставка проводится в Абу-Даби 1 раз в 2 года, начиная с 1993 года.
IDEX - одна из наиболее представительных международных выставок вооружений, технологий безопасности проводится под патронажем Шейха Халифа-бин-заед аль-Нахья – президента ОАЭ, при поддержке правительства и вооруженных сил страны. IDEX неизменно привлекает повышенное внимание производителей и заказчиков вооружения и военной техники.
Основные профили выставки IDEX: вооружение, электронные средства защиты, баллистические системы, радарные установки, телекоммуникации, оптическая электроника, боеприпасы, военное снаряжение, противоминные системы, системы защиты на земле, в воде и воздухе, инженерные установки, спецтехника.
В ходе выставки IDEX проводятся демонстрационные показы военной техники на специальном выставочном полигоне и стрельбы из различных образцов оружия.
В рамках программы выставки, 21 февраля проведены показательные выступления образцов легкобронированных автомобилей «AKSUM MAX S» и «AKSUM MAX DS» представленных отечественной компанией «VPK AKSUM».