«Afrosiyob»ning Shahrisabzgacha harakati bir oy ichida qayta tiklanadi
Bugun o‘tkazilgan yig‘ilishda prezident Shavkat Mirziyoyev sifatli transport-logistika xizmatlari yo‘lga qo‘yilmasa, turizmni rivojlantirib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Transport xarajatlarining yuqoriligi xorijiy turistlarni jalb qilishda asosiy to‘siqlardan biri bo‘lib qolmoqda.
Haligacha xalqaro va mahalliy yo‘nalishlarda loukosterlar faoliyati samarali yo‘lga qo‘yilmagani, zamonaviy «Afrosiyob» poyezdiga chipta olish uchun bir necha hafta oldin murojaat qilish zarurligi tanqid qilindi.
Shu bois Transport vazirligiga bir oy muddatda:
- Farg‘ona-Buxoro-Farg‘ona, Farg‘ona-Urganch-Farg‘ona yo‘nalishida aviaqatnovlarni;
- Buxoro-Samarqand, Buxoro-Xiva, Buxoro-Termiz yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy avtobus va mikroavtobuslar qatnovini yo‘lga qo‘yish topshirildi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» bir oy muddatda «Afrosiyob» tez yurar poyezdini Shahrisabzgacha harakatini qayta tiklaydigan bo‘ldi.

«Афросиаб» снова начнет курсировать до Шахрисабза
Президент поручил «Узбекистон темир йуллари» в течение месяца возобновить движение скоростного поезда «Афросиаб» до Шахрисабза. Об этом стало известно в ходе видеоселекторного совещания 26 апреля.
Глава государства подчеркнул, что развитие туризма невозможно без качественных транспортно-логистических услуг.
Отмечалось, что высокая стоимость передвижения остается главным препятствием на пути привлечения иностранных туристов.
Также подвергнуто критике то, что для покупки билетов на поезда «Афросиаб» гражданам приходиться обращаться за несколько недель.
Министерству транспорта поручено в течение месяца ввести в эксплуатацию современные автобусы и микроавтобусы по маршрутам Бухара-Самарканд, Бухара-Хива, Бухара-Термез, а также рейсы по маршрутам Фергана-Бухара-Фергана, Фергана-Ургенч-Фергана.
К 1 сентября должностным лицам поручено запустить регулярные двухэтажные туристические автобусы, которые позволят ежедневно посещать исторические места более чем 2 тысячам туристам.