Prezident Shavkat Mirziyoyev ayni vaqtda bo‘lib o‘tayotgan selektor yig‘ilishi davomida aholini koronavirusga qarshi emlash bo‘yicha gapirib o‘tdi. Bu haqda «Xabar.uz» muxbiri ma’lum qildi.
— Aholini koronavirusga qarshi emlash ishlarini boshlash zarur, — dedi davlat rahbari.
Buning uchun bir oy muddatda, birinchi navbatda, emlanishi zarur bo‘lgan aholi toifasini belgilab, ularning elektron ro‘yxati shakllantirilsin.
Shuningdek, oilaviy poliklinika va qishloq shifokorlik punktlaridagi 3 mingdan ziyod emlash bo‘limlari shayligini ta’minlashdan tashqari, yana qo‘shimcha 800 ta mobil brigada tashkil etish zarur, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент поручил начать подготовку к вакцинации населения от коронавируса
Президент Шавкат Мирзиёев на сегодняшнем видеоселекторном совещании дал поручение начать подготовку к вакцинации населения Узбекистана от коронавируса, сообщает корреспондент «Xabar.uz».
Глава государства поручил ответственным лицам в течение месяца определить категории населения, которые будут привиты в первую очередь, и сформировать электронный список.
Кроме того, президент поручил обеспечить подготовку свыше 3000 отделов вакцинации в семейных поликлиниках и сельских врачебных пунктах и организовать 800 мобильных бригад.