Andijonda ichki ishlar xodimlari va fuqarolar o‘rtasida janjal chiqdi
Ijtimoiy tarmoqlarda Andijon viloyatining Shahrixon tumanida ichki ishlar organlari xodimlari va fuqarolar o‘rtasida ro‘y bergan ziddiyatli holat tasvirlangan video tarqaldi.
Videoda mahalladagi huquq-tartibot maskanida fuqarolar va ichki ishlar xodimlari o‘rtasida janjal bo‘layotgani, bir kishi esa yerda yotganicha ingrayotgani ko‘rinadi.
Holat yuzasidan Andijon viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati bayonot berdi.
Rasmiy ma’lumotda qayd etilishicha, 13 aprel kuni Shahrixon tumani IIB voyaga yetmaganlar masalalari bo‘yicha inspektori Eshonqishloq mahallasida xizmat olib borayotgan vaqtida mahalla hududidan yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzib, ikki nafar 2006 va 2007 yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan bolalarni transportning yukxonasida olib ketayotgan 19 yashar fuqaro boshqaruvidagi «Labo» rusumli avtomashinani to‘xtatgan.
Haydovchi bolalar yukxonadan tushib qolishi bilan voqea joyidan yashiringan. Shundan so‘ng hudud profilaktika inspektori Quruqsoy mahallasida joylashgan 25-sonli Huquq-tartibot maskaniga kelib, voyaga yetmagan bolalar bilan suhbatlashayotganlarida, u yerga «Labo» avtomashina haydovchisi, uning 31 yoshdagi akasi va 31 yoshdagi tanishi kelib, qoidabuzarlik bo‘yicha ma’muriy jarima rasmiylashtirmaslikni, avtomashina jarima maydoniga joylashtiriladigan bo‘lsa, tadbirkorlik faoliyatiga ziyon yetishini aytadi.
Viloyat IIB bayonotida fuqarolar xodimlarning harakatlariga keskin qarshilik ko‘rsatgani, xizmat olib borayotgan xodimlarni haqorat qilib, ular bilan janjallashgani, xodimlardan biriga tan jarohati yetkazishgani ta’kidlanadi.
«Labo» avtomashina haydovchisiga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 128-moddasi (Haydovchilarning transport vositalarini piyodalar yo‘lkalaridan yurgizishi, yo‘l belgilari va yo‘l harakatining boshqa qoidalari talablariga rioya etmasligi) bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Bundan tashqari, mojaroda ishtirok etgan uch erkakka nisbatan MJtKning 183-moddasi (Mayda bezorilik) va 194-moddasi (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) hamda Jinoyat kodeksining 219-moddasi (Hokimiyat vakiliga yoki fuqaroviy burchini bajarayotgan shaxsga qarshilik ko‘rsatish) bilan hujjatlar rasmiylashtirilgan. Ta’kidlanishicha, ayni paytda prokuratura organlari tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.

В Андижане произошла драка между гражданами и правоохранителями
В социальных сетях распространилась видеозапись конфликта между сотрудниками внутренних дел и гражданами в Шахриханском районе Андижанской области.
Как сообщили в областном УВД, 13 апреля инспектор по делам несовершеннолетних психолог майор С. Камолитдинов во время несения службы в МСГ «Эшонкишлок» остановил автомобиль Labo, которым управлял 19-летний Ш. Ш. Причиной остановки послужило грубое нарушение ПДД водителем, в багажнике которого находились двое несовершеннолетних детей 2006 и 2007 г. р. После того, как дети выпали из багажника, водитель попытался скрыться с места происшествия.
После этого майор С. Камолитдинов и участковый инспектор капитан Д. Косимов прибыли в пункт правопорядка №25, расположенный в МСГ «Куруксой», чтобы побеседовать с детьми. Туда также приехали водитель Labo Ш. Ш., его 31-летний брат Б. Ш. и 31-летний знакомый Ж. Б.
Мужчины начали оказывать сопротивление сотрудникам правопорядка и требовать, чтобы они не отправляли автомобиль на штрафстоянку, так как это нанесет ущерб их работе. Граждане стали оскорблять инспекторов и устроили с ними драку.
Согласно медицинскому заключению, майору диагностировали разрыв мягких тканей головы, повреждение левого плеча, десны и гематому, гражданину Б. Ш. – повреждение шеи.
В отношении водителя Ш. Ш. был составлен административный протокол по ст. 128 КоАО РУз (Вождение водителями транспортных средств по пешеходным дорожкам, несоблюдение ими требований дорожных знаков и других правил дорожного движения).
Помимо этого, в отношении троих граждан составлены административные протоколы по ст. 183 (Мелкое хулиганство) и ст. 194 КоАО РУз (Невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел), а также предъявлены обвинения по ст. 219 УК РУз (Сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг). Ведется доследственная проверка.
Также УВД Андижанской области была назначена служебная проверка действий сотрудников для дачи правовой оценки.