Andijonda soliq inspektori qo‘lga tushdi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament, DXX va DSQning Andijon viloyati boshqarmalari tomonidan fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish yuzasidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Buloqboshi tumani Davlat soliq inspeksiyasi davlat soliq bosh inspektori M.X. qo‘lga tushdi.
U o‘z xizmat mavqeidan foydalanib, fuqaro A.ning otasiga tegishli 0,33 gektar noturar yer maydonining soliq qarzdorligi mavjud bo‘lmasada, ushbu yer maydoni bo‘yicha 30 mln so‘m soliq qarzdorligi borligini aytib, ushbu qarzdorlikni bartaraf qilib berishi evaziga 15 mln so‘mni firibgarlik yo‘li bilan olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan M.X.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Андижане задержан налоговый инспектор, требовавший 15 млн сумов за несуществующий долг
В ходе оперативных мероприятий по защите прав и интересов граждан, проведенных Департаментом при Генпрокуратуре, Андижанскими областными управлениями СГБ и ГНК, задержан главный налоговый инспектор Булакбашинского района М.Х.
Налоговик, используя свое служебное положение, сообщил гражданину А. о якобы имеющейся налоговой задолженности в размере 30 млн сумов за земельный участок площадью 0,33 га.
За погашение несуществующего долга инспектор потребовал 15 млн сумов. Он был пойман с поличным при получении запрошенной суммы.
По данному факту в отношении гражданина М.Х. возбуждено уголовное дело по статье 168 (Мошенничество) Уголовного кодекса. Ведется следствие.