«Arafa va hayit kunlarida jarrohlik bo‘limiga ko‘proq qassoblar murojaat qilishdi» — Toshkent shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasidan reportaj
![«Arafa va hayit kunlarida jarrohlik bo‘limiga ko‘proq qassoblar murojaat qilishdi» — Toshkent shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasidan reportaj](http://static.xabar.uz/crop/1/2/720_460_95_123247500.jpg)
Qurbon hayiti munosabati bilan e’lon qilingan 4 kunlik dam olish kuni, tabiiyki, tez tibbiy yordam ko‘rsatish muassasalari xodimlariga (har holda aksariga) daxli yo‘q.
Dard bayramda dam olayapsanmi, ishdamisan, deb so‘ramaydi albatta. Lekin, tez tibbiy yordamga murojaatlarda aynan ayyom munosabati bilan bog‘liq holatlar bor.
10 iyul. Soat 11.50. Toshkent shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasi qabul bo‘limidamiz. Yo‘lakda har bir ixtisosdagi shifokor xonasi oldida navbat bor. Birida ozroq, boshqasida ko‘proq. Jarrohlik xonasiga kirish uchun navbatda turgan yigit o‘zini Azim Nizomov deb tanishtirdi. Azim 34 yoshda.
«Qo‘limga zirapcha kirib qoluvdi, shuni chiqaraman deb turuvdim, shu payt qo‘yimni so‘yaman deb qassob keb qoldi, qo‘limdagi ninani og‘zimga tishlab turib qassobga qarashayotgan edim, bir mahal qarasam nina yo‘q-da, jajjigina igna-tugma edi. Yutvordimmi, tashavordimmi, bilmay yuribman hali».
Yigitning hamrohi xonadondagi hamma marosimlarni tashlab, Kelesdan uchganday 16 shifoxonaga kelganlari, u yerda jarrohlik bo‘limi ishlamayotgani sabab «Jukovskiy»ga yo‘l olganlarini aytadi.
Yigitga rentgen buyurildi. Har tugul rentgen yigitning badanida yot jism yo‘qligini ko‘rsatdi. Qizig‘i, bu orada murojaat qilgan keyingi bemor ham igna-tugma yutganini aytdi. Ayolning aytishicha, ro‘mol to‘g‘nog‘ichini og‘ziga solib hozirlanayotganda nimanidir so‘rashgan, u gapirmoqchi bo‘lganida igna-tugma ichiga ketib qolgan. «O‘zimning ehtiyotsizligimdan» deydi u. Rentgen xonasidagi daftarda bu gal yot jism haqida qayd yozildi.
![](https://xabar.uz/static/uploads/52/720__fXuyovSYP3N3496LGBmlTMdBtqyGRf_6.jpg)
Navbatchi vrach Abdulaziz Turg‘unpo‘latov igna yoki shunga o‘xshash buyumlar yutgani gumoni bilan kelgan bemorlarning tekshirish yo‘li faqat rentgen ekanligini ta’kidlaydi. Vaziyat aniq-tiniq bo‘lgach, yechim izlanadi deydi u.
«Agar yot jism yaqin soatlar ichida yutilgan, bemor shundan keyin qanaqadir ovqat mahsuloti yemagan bo‘lsa, endoskopik yo‘l bilan olish mumkin. Birinchi bemorimizda yot jism aniqlanmadi. Javob berdik, lekin nazoratda bo‘lishi kerak.
Ikkinchi bemorimiz ayolda nina aniqlandi. Igna joylashgan soha katta ehtimol bilan me’dada deb belgilandi va endoskopik xirurgga yuborildi. Zont orqali, endoskopiya usulida yot jism olib tashlanadi».
Bunday mutaxassis hozircha shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasida yo‘q ekan. Shu sababli bemor «Yangi ToshMI»ga yo‘llandi.
Shifokorning ma’lum qilishicha, igna yutish yoki kirib qolishi tajribada muntazam uchraydigan holat emas.
«Bugun tasodif tufayli keta-ket ikki kishi shu arz bilan kelishdi. Onda-sonda bo‘lsa ham, asosan, yerga tushgan ignani bosib olishdan kirib ketgan, gohida sinig‘i ichkarida qolgan va mixni bosib olish holatlari uchraydi. Ma’lum bo‘lishicha, 7 iyun kunida 18 yoshli yigitcha qo‘lining bilakdan yuqoriroq qismida tir o‘qi to‘liq kirib ketgani rentgenda qayd etilgan.
Abdulaziz Turg‘unpo‘latov har bitta bemor holatiga ko‘ra individual yondashilishini aytadi. «Yot jism olish imkoniyatini bo‘lsa olib tashlanadi. Agar yot jism joylashgan soha ichkarida va murakkab bo‘lsa, mikrojarrohga yuboriladi».
Bayramga xos kasalliklar ham bo‘ladimi, so‘rayman shifokordan.
«Kecha, bugun qassoblar ko‘proq murojaat qildi. Qassoblar har doimdagidek, o‘zining ehtiyotsizligi tufayli qo‘liga yoki oyog‘iga pichoq kirib ketadi yoki kesib qoladi» deydi jarroh. Murojaat qilgan qassoblarga birinchi yordam ko‘rsatilgan, lozim bo‘lganda qon to‘xtatilgan, kesilgan joylar tikilgan, jarohatga ishlov berilgan.
Qabul bo‘limida bir emas, ikki emas, biryo‘la uch nafar jarroh navbatchilikka qo‘yilgan.
![](https://xabar.uz/static/uploads/52/720___ihV1Dnh1lzAlp1KU4sA_LnpmBl7ulvd.jpg)
Ikrom Turg‘unov ko‘zlari kirtaygan, tundagi navbatchilikdan so‘ng faoliyatini davom ettirayapti. U Abdulazizning fikrini davom ettiradi: «Eng ko‘p oshqozon ichak trakti bilan bog‘liq shikoyatlar bilan kelishayapti. Ayniqsa, parhezda bo‘lishi kerak bo‘lgan kishilar shu kunlarda o‘zlarining surunkali xastaligi borligini unutib qo‘yishadi. Mana bu bemorimiz oshqozonida yarasi aniqlangan va shu tufayli qat’iy parhezda bo‘lishi kerak bo‘lgan».
Bemor, 35 yoshli Sodiqjon Abdunabiyev oshqozonida yara borligini anchadan buyon biladi.
«Kecha qurbonlikka qo‘y so‘yilgan ekan, shundan jiz-biz qilib yedik. Nimadanligini o‘zim ham bilmayman, bukib tashladi-da. Rentgen qilishdi, UZI qilishdi. Analiz topshirdim. Ukoldan keyin hozir biroz qo‘yib yubordi», deydi Sodiqjon. Keyin «go‘sht yedim, lekin ichmayman» deb qo‘shib ham qo‘ydi.
![](https://xabar.uz/static/uploads/52/720__i3Rjevum3cksKGzjkZrVEfZa2wxFMEzu.jpg)
Shifokorlar, Sodiqjonning rengent va UZI xulosalarida vahimali narsa yo‘qligi, ichak teshilib qolishi yoki o‘t qopida toshlar tiqilib qolishi kuzatilmayotganini unga tushuntiradilar.
Ayni vaqtda, shifoxona operatsiya xonasida, ertalab kelgan bemor – 53 yoshli ayolning o‘t qopini olib tashlash jarrohlik amaliyoti boshlangan edi. Ayolning uch farzandi operatsiya tugashini intiq kutayapti. Kenja o‘g‘il Farrux Mehmonov xurujdan avvalgi vaziyatni gapirib beradi.
«Qo‘yliqdanmiz. O‘zi 3-4 kundan buyon ko‘ngillari ko‘tarilib, o‘zlarini noxush his etayotgan edilar. Kecha oqshom qo‘shnilar chaqirishgan, u yerda jigar qovurib yeyishgan. O‘t qoplarida tosh og‘riq berib turardi. Lekin tundagi xurujdagi hollarini hech qachon ko‘rmaganmiz...»
Shu payt ichkaridan o‘rta yoshlardagi jarroh chiqib keladi va Farruxning qo‘liga yelim xaltachani tutqazadi. O‘t qopi ichidan olingan toshlar. Moshdek keladigan, lekin qora toshlar. «30 tadan oshsa kerak» deydi Farrux.
Qaytar ekanman, «Toshkent shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasi» degan yozuv ostidagi darvoza lang ochiq qolayotganiga e’tibor beraman. «Tez yordam» mashinalari bir kirib, bir chiqayapti.
Yo‘lakda «Ambulans» mashinasi oynasini artayotgan haydovchining «Birorta bayramda uyda bo‘lmaganman» degan gapi qulog‘imga chalinadi...

В этом году узбекистанцы в честь праздника Курбан хайит получили четыре выходных. Но как известно, есть профессии, обладатели которых не отдыхают и в праздничные дни. Одна из таких профессий – врач неотложной медицинской помощи. Ведь недуг не будет спрашивать, когда ему проявиться: в праздники или рабочий день.
В праздник Курбан хайита мы посетили Ташкентскую городскую клиническую больницу скорой медицинской помощи, чтобы узнать с какими заболеваниями чаще всего обращаются граждане в праздничные дни.
10 июля, 11:50:  Приемный отдел Ташкентской городской клинической больницы скорой медицинской помощи. У дверях каждого специалиста стоит очередь. Парень, стоящий у двери в хирургическое отделение представился Азимом, ему 34 года.
«В руку попала заноза, я пытался её вытащить, когда пришел мясник, чтобы зарезать барана. Я зажал иглу между зубами и принялся помогать мяснику. Смотрю: иглы нет. Проглотил или уронил, не знаю».
Товарищ молодого человека рассказал, как они бросили все обряды и вылетели из Келеса в 16-ю больницу (Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи), а после в «Жуковский», так как в первом не работало отделение хирургии.
Азиму назначили рентген. К счастью, рентген показал, что в его организме нет инородного тела.
Как ни странно, следующий пациент – женщина – рассказала, что тоже проглотила иглу. По её словам, она одевалась, зажав меж зубами булавку, когда её о чем-то спросили, пытаясь ответить, она проглотила булавку. «Из-за своей неосторожности», – сожалеет она. На этот раз рентен показал наличие инородного тела.
Дежурный врач Абдулазиз Тургунполатов
Дежурный врач Абдулазиз Тургунполатов утверждает, что единственным способом обследования пациентов с подозрением на проглатывание иглы или подобных предметов является рентген. Когда ситуация прояснится, будут искать решение, говорит он.
«Если пациент проглотил инородный предмет в ближайшие часы и после этого не принимал пищу, его можно вытащить эндоскопическим путем. У первого пациента не обнаружено инородное тело. Его отпустили, но он должен находиться под наблюдением.
У второй пациентки обнаружена игла. Наиболее вероятно, что игла попала в желудок, и её направили в эндоскопическую хирургию. Инородное тело будет извлечено эндоскопическим способом с помощью зонда».
Специалиста, проводящего эту процедуры в городской клинической больнице скорой медицинской помощи не оказалось. Поэтому пациентку направили в «Новый ТашМИ».
По словам врача, проглатывание или попадание иглы в тело не частый случай в практике.
«Сегодня с этим недугом случайно обратились два человека подряд. Иногда встречаются случаи попадание иглы из-за наступления на неё ногой, попадания осколок или наступления на гвоздь».
Сообщается, что 7 июня в рентгене зафиксировано полное проникновение в руку 18-летнего парня пули для тира.
Абдулазиз Тургунполатов говорит, что каждому пациенту осуществляется индивидуальный подход. «Если есть возможность, инородное тело извлекается. Если оно расположено глубоко, пациент направляется к микрохирургу».
А бывают ли заболевания, связанные с праздниками, спрашиваю я у врача.
«Вчера и сегодня больше всего обратились мясники. Мясники из-за своей неосторожности могут пораниться ножом», - говорит хирург. Обратившимся мясникам оказывается первая помощь, если необходимо останавливается кровь, порезы зашиваются, рана обрабатывается.
В приемной отделении дежурят не один, не два, а три хирурга.
Врач Икром Тургунов
Врач Икром Тургунов продолжает работу с уставшими глазами после ночного дежурства. Он добавляет: «Больше всего приходят с жалобами на проблемы желудочно-кишечного тракта. Особенно, пациенты, которые должны соблюдать диету, в эти дни забывают о своих хронических заболеваниях. Вот у этого пациента диагностирована язва желудка, он должен был соблюдать строгую диету».
35-летний пациент Содикжон Абдунабиев, на которого указал врач, знает о своей язве уже давно.
«Вчера зарезали барана на жертвоприношение, приготовили из него еду. Сам не знаю из-за чего, но стало очень плохо. Сделали рентген, УЗИ. Сдал анализы. После укола сейчас немного отпустило», - говорит Содикжон, и добавляет: «ел только мясо, не пью».
Содикжон Абдунабиев
Врачи объясняют, что в заключениях рентгена и УЗИ Содикжона нет ничего страшного, камней в желчном пузыре нет.
В это время в операционном блоке больницы проводится хирургическая операция по удалению желчного пузыря 53-летней женщины, которую привезли этим утром. Трое детей женщины с волнением ожидают окончания операции. Младший сын женщины Фаррух Мехмонов рассказывает о состоянии матери перед обострением.
«Мы пиехали из Куйлюка. Маму уже 3-4 дня тошнило, чувствовала себя плохо. Вчера вечером соседи позвали её в гости, там они пожарили печень. Камни в желчном пузыре и раньше её беспокоили, но такого обострения как вчерашнее, мы никогда не видели...»
После операции хирург вышел и вручил Фарруху небольшой пластиковый пакетик. Это были камни из желчного пузыря, черные, размером с маш. «Наверное, тут больше 30 камней», - говорит Фаррух.
Покидая учреждение, обратила внимание, что ворота Ташкентской городской клинической больницы скорой медицинской помощи остались широко открытыми: машины «скорой помощи» то въезжают, то выезжают.
По дороге слышу, как водитель, протирая машину с надписью «Ambulance» говорит, что «ни один праздник не справлял дома»...