Avgustning ilk kunlarida ob-havo qanday bo‘ladi?
Bugun, 1-avgust sanasida O‘zbekiston hududi bo‘yicha quruq va biroz issiq ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, faqat Qoraqalpog‘istonda, Xorazm viloyatida ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘ladi. Havo harorati kunning ikkinchi yarmida 34-37 darajagacha ko‘tariladi.
Ertaga Samarqand, Jizzax viloyatlari va respublika tog‘ oldi va tog‘li hududlarining ba’zi joylarida momaqaldiroq bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda. Qolgan hududlarda yog‘ingarchiliksiz ob-havo saqlanib turadi.
1-2-avgustda janubda va cho‘l hududlarda ba’zi joylarda shamol 15-20 m/s.gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlari bilan kuzatilishi mumkin.
Hafta o‘rtasidan O‘zbekiston hududining katta qismida havo ochiq bo‘ladi, faqat respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida ba’zi joylarda momaqaldiroq bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Havo harorati biroz ko‘tariladi va kechalari 20-25 daraja, kunduz kunlari 34-39 daraja atrofida bo‘ladi.

Какая погода ожидает узбекистанцев в начале августа
Сообщается, что сегодня, 1 августа по территории Узбекистана ожидается сухая и умеренно жаркая погода, лишь по Каракалпакстану, Хорезмской области местами пройдет кратковременный дождь, гроза. Температура воздуха после полудня повысится до 34-37 градусов.
Завтра кратковременные дожди с грозами ожидаются местами по Самаркандской, Джизакской областям и по предгорным и горным районам республики. По остальной территории по-прежнему сохранится погода без осадков.
1-2 августа по югу и пустынной зоне местами возможно усиление до 15-20 м/с, в отдельных районах с пыльным поземком.
С середины недели по большей части территории Узбекистана установится ясная погода, лишь по предгорным и горным районам республики местами возможны кратковременные дожди с грозами. Температура воздуха незначительно повысится и будет в пределах ночью 20-25 градусов, днем 34-39 градусов.