Koronavirusning Omicron shtammi mamlakatimizga kirib kelganiganiga ko‘p bo‘lmadi. Shu sababdan ham kasallikka rosmana chalingan inconlar bilan birga o‘zida shamollash alomatlarini sezganlar, kasallikdan shubha qilganlarning ham «tez yordam» xizmatiga murojaatlari ko‘payib bormoqda.
Bu «tez yordam» xodimlarining ish yuklamasida va kelayotgan murojaatlar sonining kunma-kun oshib borishida ko‘rinib turibdi. Masalan, Toshkent shahar «103» xizmatiga 12 yanvarda 4888 ta murojaat kelib tushdi, deya xabar bermoqda SSV matbuot xizmati.
Mavjud vaziyatni yaqindan o‘rganish maqsadida sog‘liqni saqlash vaziri B. Musayev bugun tungi soat 03:00 larda Toshkent shahar tez yordam stansiyasida bo‘lib, u yerdagi Call-markaz hamda tez tibbiy yordam xodimlari ish jarayoni bilan tanishdi.
«103» xizmatiga chaqiriqlar soni ortgani va ish yuklamasi ko‘payib borayotgani sababli shu soatning o‘zidayoq vazir topshirig‘i bilan qo‘shimcha tarzda 40 ta zamonaviy jihozlangan tez tibbiy yordam mashinasi haydovchilari bilan birga xizmat tasarrufiga biriktirib berildi.
Bundan tashqari, Call-markaz ish samaradorligini oshirish uchun 30 ta yangi operator o‘rni yaratildi.
Tez yordam brigadalarining tezkorligi va samaradorligini oshirish maqsadida ular qo‘shimcha 100 dona planshet bilan ham ta’minlanadi.
Shuningdek, brigadalar uchun bugun ertalabdan zarur miqdorda koronavirusga qarshi dori-darmonlar bo‘lgan «Covid-box»lar ajratiladigan bo‘ldi.
Tez tibbiy yordam xodimlari bilan yarim tunda o‘tgan muloqot chog‘ida koronavirus infeksiyasi aniqlangan, biroq xastalik klinik belgilarsiz yoki yengil shaklda kechayotgan bemorlar salomatligini nazorat qilish, ularga ambulator va uyiga borgan holda sifatli tibbiy xizmat ko‘rsatish maqsadida Toshkent shahrining 12 ta tumanida 1 tadan maxsus COVID poliklinikalar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, koronavirus kasalligi bo‘yicha murojaatlar bilan samarali ishlash maqsadida poytaxtimizdagi 12 ta ko‘p tarmoqli va 66 ta oilaviy poliklinikalarda maxsus mobil brigadalar faoliyati ham yo‘lga qo‘yildi.

Министр здравоохранения поздней ночью ознакомился с деятельностью службы скорой помощи Ташкента
Во всех 12 районах Ташкента налажена деятельность специальных COVID-поликлиник, цель которых — оказание медицинских услуг амбулаторно или на дому больным коронавирусом, у которых болезнь протекает бессимптомно или в лёгкой форме. Такое поручение в ходе ночного визита в службу скорой помощи столицы дал министр здравоохранения Узбекистана Бехзод Мусаев, сообщила пресс-служба Минздрава.
В сообщении говорится, что в последние дни на фоне роста заболеваемости коронавирусом и выявления в стране штамма «омикрон» резко выросло количество звонков в службу «103». За сутки 12 января служба поступило 4888 вызовов. Ранее Минздрав сообщал, что если в первых числах января по всей стране в службу «103» поступало в среднем 34,6 тысячи звонков в день, то 9−10 января эта цифра выросла почти до 37 тысяч.
С учётом роста количества обращений по поручению министра к станции скорой помощи столицы прикреплено 40 современных машин скорой помощи. Кроме того, для повышения эффективности центра обработки вызовов создано дополнительно 30 рабочих мест для операторов.
Для повышения оперативности и эффективности бригад скорой помощи им дополнительно выделено 100 планшетов. С утра пятницы бригадам также выделили дополнительные наборы лекарств против коронавируса — «Covid-box».
В Минздраве напомнили, что специальные мобильные бригады для помощи больным коронавирусом действуют в 12 многопрофильных и 66 семейных поликлиниках города.