Bir qancha hokimlar, ichki ishlar boshliqlari va prokurorlar ishdan olindi
«Ushbu tuman va shahar hokimlari, ichki ishlar boshliqlari va prokurorlari ishdan olinib, uch oy sinov muddati berildi. Agar ular ushbu muddatda o‘zgarish qilmasa, javobgarlikka tortiladi», dedi Prezident.
Shu bilan birga, bunday favquloddagi holatga nisbatan Oliy Majlis, mahalliy kengashlar deputatlarining ovozi eshitilmayotgani, Senat, Qonunchilik palatasi, kengashlar yo‘l harakati xavfsizligini biror marta muhokama qilmagani qayd etildi.
«Nimaga hokimlar, ichki ishlar, “GAI”, transport sohasi rahbarlarining hisoboti eshitilib, mas’uliyati ko‘rib chiqilmagan? Shuning uchun bu muhim masala bilan shaxsan o‘zim shug‘ullanishga majbur bo‘ldim», dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda Namangan viloyati IIB boshlig‘i, Andijon va Samarqand viloyatlari YXHB boshliqlarini ishdan olishga ko‘rsatma berildi. Qashqadaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘iga qat’iy ogohlantirish berildi.

Президент уволил ряд хокимов, прокуроров и начальников УВД
Под председательством президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещение, посвященное обеспечению безопасности дорожного движения.
На совещании президент подверг резкой критике работу, проводимую в данной сфере.
Глава государства отметил, что в 2021 году в ДТП в Чиракчинском районе погибло 43 человека, в Намангане — 42, в Янгиюльском районе — 34, в Ургуте – 28, в Андижанском районе — 20 человек.
Хокимы, начальники УВД и прокуроры вышеуказанных районов и городов были уволены с трехмесячным испытательным сроком.
«Если они не исправят допущенные ошибки в своей работе за указанный срок, то будут привлечены к ответственности», — сказал президент.
Также в связи с допущенными недостатками в работе, начальники УВД Наманганской, Андижанской и Самаркандской областей освобождены от занимаемых должностей. Начальнику УВД Кашкадарьинской области вынесено строгое предупреждение.