BMT agentligi Afg‘onistonga Termiz orqali yordam jo‘natdi
Bugun BMTning Qochqinlar bo‘yicha agentligi Termiz shahridagi Yuk tashish markazidan Afg‘onistonga gumanitar yordam yuklangan yuk mashinalarini jo‘natdi.
Yuk tarkibida 40 tonna zaruriy buyumlar bor.
«Biz O‘zbekiston hukumati va Termizdagi mahalliy hamkorlarning doimiy qo‘llab-quvvatlayotganini qadrlaymiz, bu esa BMTning Qochqinlar bo‘yicha agentligiga eng zarur bo‘lganda insonparvarlik yordamini tez ko‘rsatish imkonini beradi», dedi agentlikning katta maslahatchisi Frank Remus.
Remusning aytishicha, hozirda millionlab afg‘onlar oziq-ovqat ta’minotidan mahrum bo‘lib, qahraton qishga o‘ta himoyasiz bo‘lgan bir paytda, mamlakatda insonlarning hayotini saqlab qolish va gumanitar inqirozning oldini olish uchun shoshilinch yordam zarur.

Агентство ООН отправило гумпомощь в Афганистан через Термез
Сегодня Агентство ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) отправило грузовики с гуманитарной помощью в Афганистан из Карго Центра в Термезе. Груз включает в себя 40 тонн предметов первой необходимости, сообщает Telegram-канал «Нигох».
«Мы ценим постоянную поддержку со стороны Правительства Узбекистана и местных партнеров в Термезе, которая позволяет УВКБ ООН оказывать быструю гуманитарную помощь, когда она больше всего нужна», — сказал Франк Ремус, старший советник УВКБ ООН.
По мнению Ремуса, теперь, когда миллионы афганцев сталкиваются с проблемой отсутствия продовольствия и чрезвычайно уязвимы перед лицом суровой зимы, необходима срочная помощь для спасения жизней и предотвращения гуманитарного кризиса в этой стране.