Bosh prokuraturada majburiy mehnatning oldini olish choralari ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Oliy o‘quv kurslarida Xalqaro mehnat tashkiloti hamda O‘zbekiston Ta’lim, fan va madaniyat xodimlari kasaba uyushmalari Respublika kengashi bilan hamkorlikda «Xalqaro va milliy mehnat standartlari» mavzusida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy o‘quv kurslari tinglovchilari, professor-o‘qituvchilar, Bosh prokuratura xodimlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi. Bu haqda Bosh prokuratura axborot xizmai xabar berdi.
Seminar doirasida O‘zbekistonda mehnat munosabatlarini tartibga solishning huquqiy asoslari hamda mazkur sohadagi halqaro va milliy mehnat standartlari, shuningdek, bolalar va majburiy mehnatning oldini olish bo‘yicha choralarni kuchaytirishga doir masalalar muhokama etildi.
Tadbir davomida mehnat munosabatlarini tartibga solish va mehnat qonunchiligi buzilishlarining oldini olish dolzarbligi hamda mazkur yo‘nalishda tegishli vazirlik, idoralar, davlat boshqaruvi va huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish zaruriyati alohida qayd etildi.

Обсуждены вопросы правовых основ урегулирования трудовых отношений в Узбекистане
В Высших учебных курсах Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с Международной организацией труда и Республиканским советом профсоюзов работников образования, науки и культуры состоялся учебный семинар на тему «Международные и национальные стандарты труда».
На мероприятии приняли участие слушатели, профессорско-преподавательский состав Высших учебных курсов, сотрудники Генеральной прокуратуры и представители средств массовой информации.
В рамках семинара обсуждены вопросы правовых основ урегулирования трудовых отношений в Узбекистане, международных и национальных стандартов труда в данной области, а также усиления мер по предупреждению детского и принудительного труда.
В ходе мероприятия особо отмечена актуальность предупреждения нарушений трудового законодательства, а также необходимость дальнейшего развития сотрудничества по данному направлению между соответствующими министерствами, ведомствами, органами государственного управления и правоохранительными органами.