Bosh prokuror AQSh elchisi bilan uchrashdi
Kecha, 10-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori Otabek Murodov Amerika Qo‘shma Shtatlari favqulodda va muxtor elchisi Pamela Spratlen bilan uchrashdi. Bu haqda Bosh prokuratura rasmiy saytida xabar berilgan.
Xabarda aytilishicha, elchi P.Spratlenga Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan sud-huquq tizimini isloh qilish, jinoyat qonunchiligini liberallashtirish, huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatini tubdan takomillashtirishga qaratilgan choralar haqida ma’lumot berilgan.
Ushbu ikki tomonlama uchrashuv 2018-yil 15-17-mayda rejalashtirilayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning AQShga rasmiy tashrifi arafasida tashkillashtirildi.
Uchrashuvda taraflar ikki tomonlama hamkorlik, tajriba almashinuvi, vijdon va so‘z erkinligini ta’minlash hamda olib borilayotgan islohotlarda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rnini mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.

Генеральный прокурор встретился с послом США
10 мая 2018 года прошла встреча Генерального прокурора Отабека Муродова и Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки Памелы Спратлен. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Посол Памела Спратлен была проинформирована об осуществляемых под руководством Президента Республики Узбекистан мерах по реформированию судебно-правовой системы, либерализации уголовного законодательства, коренному совершенствованию деятельности правоохранительных органов страны.
Данная двустороняя встреча организована в предверии планируемого официального визита 15-17 мая 2018 года Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в США.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, обмена опытом, обеспечения свободы совести и слова, а также укрепление роли институтов гражданского общества в проводимых реформах.