Boyovutda 23 nafar bola zaharlandi
18-19-iyun kunlari Sirdaryo viloyati, Boyovut tumani 21-sonli maktabgacha ta’lim muassasasining 23 nafar tarbiyalanuvchisi, 1 nafar tarbiyachisi hamda 1 nafar hamshirasi tana haroratining ko‘tarilishi, ko‘ngil aynishi, qayd qilish, ich ketishi, qorin sohasida og‘riq kabi kasallik belgilari bilan Boyovut tuman tibbiyot birlashmasining yuqumli kasalliklar bo‘limiga «o‘tkir ichak kasalligi, ovqat toksikoinfeksiyasi» tashxisiga gumon qilinib yotqizilgan. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Dastlabki epidemiologik surishturuvlar jarayonida mazkur muassasa ichimlik suvi bilan ta’minlanmagani, 17- iyun kuni toza ichimlik suvi tashib keltirilmaganligi natijasida bog‘chaning sanitariya-gigiyena qoidalari holati qoniqarsizligi, shuningdek, bolalar qaynatilmagan suv ichganligi hamda bog‘cha hududidagi mavjud o‘rikzordan o‘rik mevasini yaxshi yuvmasdan yeganligi oqibatida kasallik kelib chiqqanligi taxmin qilinmoqda. O‘rganish va laboratoriya tekshirish ishlari davom etmoqda.
Bemorlarning ahvoli o‘rta va yengil og‘irlikda, shifoxonada dori- darmonlar yetarli miqdorda, ularga kerakli barcha tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligining Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish instituti, Virusoologiya ilmiy tekshirish insitituti hamda Respublika davlat sanitariya-epidemiologiya nazorati markazining bir guruh tajribali mutaxassislari mazkur holatni joyiga chiqib o‘rganish, amalga oshirilayotgan davolash, profilaktika va epidemiyaga qarshi chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish, mahalliy shifokorlarga amaliy yordam ko‘rsatish uchun safarbar etildi.

В Баяутском районе отравились 23 детей
18-19 июня нынешнего года в отделение инфекционных заболеваний Баяутского районного медицинского объединения с такими признакими заболеваемости, как повышение температуры тела, тошнота, рвота, понос, боли в области живота, с подозрением диагноза «острое кишечное заболевание, пищевая токсикоинфекция» поступило 23 воспитанников, 1 воспитательница и 1 медсестра дошкольного образовательного учреждения № 21 Баяутского района Сырдарьинской области. Об этом сообщил отдел по связям с общественностью Министерства здравоохранения.
В процессе первичного эпидемиологического изучения подозревается, что заболевание произошло из-за того, что данное учреждение не обеспечено питьевой водой, 17 июня не была принесена чистая питьевая вода, в результате чего, санитарно-гигиеническое состояние было не удовлетворительное, а также дети пили не кипяченую воду и ели не достаточно вымытый урюк, растущий на территории сада. Изучения и лабораторные исследования продолжаются.
Состояние больных средней и легкой тяжести, в больнице лекарства достаточны, им оказывается вся необходимая медицинская помощь.
Группа из опытных специалистов Научно-исследовательского института эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, Научно-исследовательного института вирусологии и  Республиканского центра государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения привлечена для того, чтобы с выездом на место изучить данный случай, координировать осуществляемую лечебную работу, профилактические и противоэпидемиологические меры.