Chiqindi poligonlari qurishga 28 mlrd so‘m ajratiladi
2023-yilda qurilish chiqindi poligonlarini qurish uchun budjetdan qariyb 28 mlrd so‘m, tibbiyot chiqindilarini zararsizlantirish uchastkalarini qurish uchun 50 mlrd so‘m ajratiladi.
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda Tabiat resurslari vazirligi mas’ul xodimi Jamshid Ishchanov ma’lum qildi:
Ma’lum qilinishicha, tegishli Qonunga muvofiq, chiqindilarni to‘plash, olib chiqish, saralash va qayta ishlash faoliyatidan olingan daromadlar hisobot davri yakunlari bo‘yicha jami daromadning kamida 90 foizini tashkil etgan soliq to‘lovchilar uchun 2023 yil 1 yanvardan 2026-yil 1-yanvarga qadar bo‘lgan davrda mazkur faoliyat turi bo‘yicha foyda solig‘i va ijtimoiy soliq stavkalari 1 foiz miqdorida etib belgilandi.
2023-2025-yillar uchun tasdiqlangan manzilli dasturlarga asosan 29 ta qattiq maishiy chiqindi poligonini rekultivatsiya qilish, 437 ta chiqindi yig‘ish shoxobchalarini qurish, 26 ta qurilish chiqindi poligonini tashkil etish, ijtimoiy soha ob’yektlariga 18 867 ta chiqindi konteyneri xarid qilish, 38 ta qattiq maishiy chiqindilarni qayta yuklash stansiyasini tashkil etish, 60 ta tibbiyot chiqindilarini zararsizlantirish uchastkasini tashkil etish hamda saralash uskunalarini o‘rnatish uchun jami 1,1 trln so‘m mablag‘larni moliyalashtirilishi rejalashtirilmoqda.
Xususan, 2023 yilda ushbu dastur ijrosi uchun jami 170,0 mlrd so‘m, shu jumladan qurilish chiqindi poligonlarini qurish uchun 27,8 mlrd. so‘m va qayta yuklash stansiyalarini tashkil etish uchun 92,2 mlrd. so‘m hamda tibbiyot chiqindilarini zararsizlantirish uchastkalarini qurish uchun 50,0 mlrd so‘m mablag‘lar moliyalashtirilishi belgilandi.

На строительство полигонов строительных отходов из бюджета выделят 28 млрд сумов
В 2023 году для строительства полигонов строительных отходов из бюджета будет выделено около 28 млрд сумов, для строительства участков обезвреживания медицинских отходов – 50 млрд сумов. Об этом сообщил ответственный сотрудник Министерства природных ресурсов Жамшид Ишчанов.
Также в соответствии с Законом для налогоплательщиков, чьи доходы, полученные от деятельности по сбору, вывозу и сортировке отходов, по итогам отчетного периода составляют не менее 90 процентов от всех доходов, с 1 января 2023 года до 1 января 2026 года ставки налога на прибыль и социального налога устанавливаются в размере 1 процента.
Согласно адресным программам, утвержденным на 2023-2025 годы, планируется финансирование средств в размере 1,1 трлн сумов для рекультивации 29 полигонов твердых бытовых отходов, строительства 437 точек сбора мусора, организации 26 полигонов строительных отходов, закупа 18 867 контейнеров мусора для объектов социальных сфер, организации 60 участков обезвреживания медицинских отходов и установки сортировочного оборудования.
В частности, в 2023 году для реализации данной программы предусмотрено выделение в общей сложности 170,0 млрд сумов, в том числе для строительства полигонов строительных отходов – 27,8 млрд сумов, организации перегрузочных станций – 92,2 млрд сумов, строительства участков обезвреживания медицинских отходов – 50,0 млрд сумов.